Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, göreve gelişinin 100. Gününde basın toplantısı yaptı ve yüz günlük değerlendirmesini ortaya koydu.

“Üç ay geçirdik. 30 Mart Yerel Seçimleri halkımızın da takdiriyle tecelli etti. Halkımız bu göreve de bizleri layık gösterdi. İlk gün dedik ki karşılaştığımız tabular vardı. Bir belediye aldık. Karabük'e hizmet getirecek bir sistemin mührünü bize teslim etti halkımız.” Diyerek sözlerine başlayan Başkan Çetinkaya, “Sabahlara kadar bu işleri koordine etmek için, hizmet ağırlığı, kurumsal kimliği, finansal yapıyı güçlendirmeye yönelik adımlar attık. 30 Mart'tan bugüne kadar sürekli bir Ankara teması içerisindeyiz. Bakanlıklarla, vekillerimizle, il başkanımızla. Tüm hizmet materyallerimizle görevimizin başındayız. Üç ay gibi bir sürede otuz küsur maddeyi de hayata geçirdik. Arkadaşlarımıza bir liste yapın dedik. Bu üç aya baktığımızda bir ayı bayram. Bu şekilde geçti. Bir ayı gelen ziyaretçilerimizle geçti. Aslında baktığımızda gündüzleri halkımızla, akşamları da nereye ne yapabiliriz derdindeydik.” Dedi.

100 günlük icraatını değerlendiren Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı;

Belediye İşçilerinin İkramiyelerini 10 yevmiye yaptık

“Belediyenin kendi kurumsal yapısı içerisinde işçilerimizin ikramiyeleri beş yevmiyeydi. Orada iki bayram eksik yatıyordu. O beş yevmiyeleri on yevmiyeye tamamladık. Burada yine bir finansal bir alan oluşturduk ve işçilerimize böyle bir destek verdik.

Otoparklar yapmaya başladık

Balık pazarında ortaya çıkan bir meydanı bayram öncesi otopark olarak hizmete sunduk. Seçim sürecinde bize çok sorulan bir soruydu. 'Otoparklar ne olacak? Otopark yapalım. Şehir merkezine ferah, araçları çekebileceğimiz bir alan oluşturalım.' deniyordu. Hem eski valiliğin olduğu kısmı, üç yüz araçlık, hem de iki yüz araçlık balık pazarı mevkiinde durakların arka kısmını otopark olarak Karabük halkının hizmetine sunduk.

Buralar bir otopark ama burayı revize ettiğimizde halkımızın başka bir ihtiyacını görebileceğimiz rezerv alanlar olarak görüyoruz ve bu yüzden de her işimize betonla, demirle değil yeşillikle başlamayı düşünüyoruz. Yani boş bir araziye baktığımızda betonun metreküpünü, demirin tonunu değil, dikeceğimiz çimi oraya hangi lale modelini diksek, hangi gül desenini koysak bunu düşünüyoruz. Çünkü burası tabiatın ortasına güzel kurulmuş bir şehir. Bu şehrin hak ettiği ve en güzel yakışacak şeyin de yeşil olmasını arzuluyoruz ve çocuklarımıza da böyle alanlar oluşturacağız diyoruz.

Balık pazarına da iki yüz araçlık otoparkı da hizmete koyduk. Yine karşı tarafta valilik alanımızda otoparkımız hizmete geçti. Yine burada iki tane otoparkı hizmete koyduk ve bir tanesine dedik ki; Hepimizin gönül verdiği bir Karabükspor'umuz var; Karabük İdman Yurdu. Kırmızı mavi renkleriyle Türkiye'de marka değeri yüksek bir takım. Nereye gitsek ilk sorulan ‘Karabükspor ne oldu?’ Çünkü geçmişinde ciddi başarı elde etmiş bir takımımız var. O yüzden bu takıma destek vermek bizim için de şereftir. Vermeye de devam edeceğiz imkanlarımız ölçüsünde ve imkanlar oluşturmaya çalışacağız.

Bu otoparkta ciddi bir finansman yatırımımız oldu. Duvarından korkuluğuna, otomat sistemlerinden zeminine. Buraya yaptığımız  yatırım Karabükspor'a feda olsun dedik ve o tesisimizi Karabükspor'a verdik. Onlar da bir günlüğü 30 TL olarak ücretlendirmişler.

Bence çarşı esnafımız için güzel bir fiyat. Esnafımız Karabükspor'a destek vermek istiyorsa, o otoparka sabah aracını bırakıp akşam alabilir ve böylece cüzi bir miktarla bu işini de görebilir. Hem otopark kazandık, hem de Karabükspor'a bir kaynak oluşurduk. Bu bizim için önemliydi. İkisini de diyaloglarla aktif hale getirdik.

Atıl Durumda Olan Yerleri Yeşil Alan ve Peyzaj Yapıyoruz

Bizler Karabük'ün hiçbir noktasının kötülük merkezi olmasına müsaade edemeyiz, çarşı merkez dahil, saat kuleleri dahil. Bizim çarşımızda çocuklarımızın, kadınlarımızın, ailelerimizin gençlerimizin kullanacağı alanlar kimsenin viranelik yapabileceği ya da gayri ahlaki, gayri insani işlerini görebileceği bir alan olamaz. Karabük merkezde buna kesin ve net suretle müsaade etmeyiz. Buradaki banklar dahil, parktaki, çardaklar dahil, kamuya açık hiçbir yer kimsenin alem yapacağı mekanlar değildir. Ya da affedersiniz, işte tuvalet ihtiyacını göreceği alan değildir. Ya da yediğini içtiğini çöplük olarak kullanacağı alanlar değildir. Bunlarla da hukuki süreçte kesin ve net suretle devam edeceğiz. Biz çocuklarımızın koşacağı park alanlarını, birilerinin keyif alanı yapamayız. Bu hizmet eşitliğine ters bir durumdur ve bununla da uğraşıyoruz.

Saat kulesiyle nasıl uğraştık? Seçimden iki gün sonra girdik oraya. Devam ediyoruz. O boy Cevizkent sonuna kadar devam edecek. Yine saat kulesini de revize edeceğiz. Saat kulesi ve altına teraslar yapacağız ve o boyu Cevizkentin sonuna kadar o yamaçları yeşil ve peyzajla donatacağız.

Çarşı merkezimizde bir çalılık, bir maki istemiyoruz. Yeşil ağaç istiyoruz, peyzaj istiyoruz. Buraları da cüzi miktarlarla halkımızın da hizmetine açacağız.

Kartaltepe yokuşların olduğu mevkilerde gündüz iki buçuklarda, üç buçuklarda bakıyorum Karabük'e yakışmayan görüntüler var. Tel örgülerle çevirdik o meskun mahalleri. Hiçbirinde bu işlere müsaade etmeyeceğiz.

Mekan adı vermek istemiyorum. Bir köşe var. O köşeyi de. Her akşam üç buçuk dört buçuk uğruyorum. Gördüğüm zaman emniyeti arıyorum. Kendim de müdahale ediyorum.  Benim ailelerimin, Karabüklülerin kullanacağı alan kimse tarafından gasp edilemez. Buna müsaade etmeyeceğiz.

Bir Çok Yerin Eksikliklerini Tamamlıyoruz

Göreve geldik. Bazı sosyal alanlarımızda eksiklikler vardı, talepler vardı. Önceki dönem yapılanların hiçbirine erişecek bir durumumuz yok. Yapandan Allah razı olsun. Biz üzerine ne katarız? Buna bakarız.

Kanyon Parkta bir piknik alanı yapılmış. Ama lavabo ihtiyaçları var. Cuma Pazarında, Kordon Parktaki lavabolara başlıyoruz.

Cuma Pazarımızda ve Şirinevler pazarımızda pazar yerlerimizde olumsuz durumlar vardı: Güneş, yağmur, rüzgar gibi. Bunların hızlıca tadilatlarını yaptırdık. Pazar yerlerimizin bakımlarını elden geçirdik.

Aşevimizi şu anda inşa ediyoruz. Karabük Aşevi. İhtiyaç sahibi listelerimiz de şu an hazır. Bu listelerimizdeki vatandaşlarımıza aşevimizden sürekli tedarik yapacağız. Eğer bu şehri birileri size teslim etmişse güvenlik, gıda ve diğer konularda bunları tahsis etmemiz gerekir.

Dost Eli Çarşımız, şu an aktif hale gelecek inşallah kısa vadede. Onun da yapımı devam ediyor.

100. Yıldaki yukarıda büyük bir park var. O parkın çalışmaları devam ediyor.

Soğuksu Mevkiinde Sökeler Mevkii vardır. Makasbaşıyla Soğuksu arasında. O mahalle Karabük Belediye olduktan beri hiçbir zaman park görmemiş. Gittik gördük, hakikaten orada da bir çocuk kitlesi var. Bir aile kitlesi var. Nitekim oraya da parkımızı hızlı bir şekilde yaptık, hemen koyduk. Yıllar yılı olmayan parkı orada devreye aldık.

Ergenekon Mahallesi'ndeki Şehir Parkı, biz geldiğimizde işçilik kısmı ciddi bir anlamda bitmiş ama finansal anlamda bir ödenek ayrılmamış. İş bitmiş ama müteahhit ‘para nerede’ diye soruyordu. Sen bu işi bayrama yetiştireceksin. Biz de sana finans bulacağız. Ya da biz bunun borcunu sana yapacağız. Çünkü adam işi bırakmış gitmiş, öyle kalmış orası. Hayır efendim, yeni yönetim, eski yönetim yok. Bu şehirde sadece Karabüklüler var. Yönetim kim olursa olsun, düşüncemiz müşterek.

Karabüklü orada mangal yakmak istiyorsa, mangal yakacak. Spor yapmak istiyorsa, spor yapacak ve biz bunu hızlandıracağız. Bununla alakalı finansal kaynak arayışı içerisine girdik. Nitekim hamdolsun bulduk ve biz müteahhitte hızlandır ve bunu bayrama yetiştir dedik, şu an orası açıldı. Eksiklerimiz var, tamamlayacağız.

Belediye Düğün Salonu Halkın Hizmetine Girdi

Nikah salonumuz var. Bu nikah salonumuza baktığımızda sadece işte evrak işlemlerinin yapıldığı ve aşağı inip nikah kıyılan bir yerdi. Şu anda bu nikah salonunu biz düğün salonuna çevirdik. Ful paket 30 Bin TL'ye; kamera, ikramlıklar, fotoğraf çekimi, müzisyen her şey dahil paket. Bir Karabüklü, ben düğün yapacağım ama salona 80-100 bin istiyorlar dediği anda; Hayır efendim, gel bana 30 bin TL. Durumum yok derse biz onu da zaten tesis ederiz. Onda da sıkıntımız yok.

Şu an Karabük'te ben düğün yapacağım dediği zaman bir genç adam otuz bin TL paket halinde, hatta ve hatta bunun türevleri de var, bunları bir lansmanla tanıtacağız. Hafta içi salon sadece istenirse 7 bin TL olacak. Burada belediye çalışanlarımız ve çocuklarına ücretsiz. Tek maaşla geçinen emeklilere ücretsiz düğün salonu. Bunları belirledik. Bunların lansmanını da önümüzdeki günler göreceğiz. Burada güzel olan ne? Şu an bir salon var. Seneye üç salon olur. Belediye de bu imkanı sunacağız ve nasıl sunacağız? 30 bin liraya bu kadar oluyor değil. 30 bin liraya en iyi saygı, en iyi hizmet, en iyi ürün. Bu hedefle yapacağız. Kır düğünü yapabilecek bir alan da oluşturacağız. Yine ikinci bir kapalı alan da oluşturacağız ve üç tane salonumuz olacak. Bunun da projesi çizildi ve aynı bölgede olacak.

Kanyon Park’a Belediye Konuk Evi Açacağız

Kanyon park yapılmış, gördük, gezdik. Devredilmeye çalışılmış.  Lakin burayı belediye yapmış, belediyenin işletmesi gerekir. Orada yirmi tane bungalov var. Orada ciddi bir imalat, ciddi bir bütçe harcanmış. Bu bungalovları hızlı bir şekilde Karabük Belediyesi Konukevi olarak açacağız. Birinci sınıf yatak, kliması, lavaboları olacak. Misafiriniz mi geldi, nereye gideceğiz, Karabük Belediyesinin Konukevine. Gidip özel otellere binlerce lira verilemeyebilir. Ama biz şehir dışından gelen misafirlerimizi ağırlayacağız. Bu yirmi bungalovu halkımızın da hizmetine sunacağız. Bu projelerin hepsini birinci sınıf yapacağız. Yani hizmette sınır olmayacak. Oranın da tadilatına başladık. Hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Kısa vadede Karabük Belediyesi konukevini hizmete açacağız.

Betonlaşmadan Uzaklaşacağız, Hedefimiz Yeşil Karabük

Bulak Kavşağımızda bulunan o yamaçların düzenlemesi, çamlık bölgesinin tekrar Millet Bahçesi olarak hizmete açılması. Şimdi bir Millet Bahçesi yapılıyor. Biz hep söylüyoruz ama 'Her yer park mı olacak?' deniyor. Evet, her yer yeşil olacak. Park olmayacak, yeşil olacak. Ama buradaki gayret, Karabük'ün daha yeşil alanlara sahip olmasıdır.

Milli maç izleyeceğimiz dev bir yeşil alanımız bile yok. İlla bizler bir proje yapacağız dediğimizde, burası beş kat olacak, yüz ton demir gidecek, şu kadar bin metreküp beton gidecek de hesaplar yapmaya bence gerek yok. Dünya artık yeşile dönerken, bizler maalesef hala beton, beton, beton, otopark yapacağız diye akıl verenler var. Çimler ekelim, ağaçlar ekelim, yeşillikler ekelim. Bu konuda tavrımız budur. Yeşil bir Karabük'tür.

Şehirlerarası Otobüs Terminali Karabük’e Yakışmıyor ve Biz Yapacağız

Terminalle alakalı elimizde projemiz var. Bütçe çalışıyoruz. Oraya da gireceğiz, orayı Karabük'e yakışan bir hale getireceğiz. Peyzajı, çatısı, lavaboları, mescidi, girişi, çıkışı. Akan kokan yerler tıkanan yerler vardı bunları giderdik. Şu anda orada insan konforu ve esnaf konforunu rahatsız edecek bir durum yok.

Orası Karabük'e yakışan bir yer değil. Bu şehre her yıl 55 bin öğrenci giriyor. Maalesef bizim giriş kapımızın bu şekilde olması da hoş değil. Karabük'ün birçok yeri de öyle.

Soğuksu Mahallesi ve Diğer Yerlerde Kentsel Dönüşümü Biz Devam Ettireceğiz

Seçim öncesi şunu söylemiştik. Seçimden sonra, Mayıs'ın ilk haftası Soğuksu TOKİ ihaleye çıkacak dedik ve çıktı. Şu an tasarruf tedbirleri var ülkemizde. Bazı kanunlarda değişiklikler yapılıyor. Bu değişiklikler çerçevesinde de bir önceki ihale geçerliliğini yitirdi. Sayın Milletvekilimiz Cem Şahin açıklama yaptı. 13 Ağustos'ta Soğuksu TOKİ ihalesine çıkacağız. Tüm iş adamlarına sesleniyorum; "Yenimahalle, Namık Kemal, Atatürk Mahallesi, Bayır Mahalle, Kayabaşı. Buralarda halkımızı kırmadan üzmeden yeni inşaatlar yapın. Bu bölgelere Karabüklü müteahhitler de girsin, konutlar yapsın ve kentsel dönüşümler yapsın, bunu arzuluyoruz.

Kemal Oyman Mevkii tır garajına devreye aldık bayramda. Bir tane tır gelmedi. Ücretsiz dedik ama Kemal Oyman'daki tır garajına bayramda bir kişi gelmedi. Oraya nasıl daha aktif kullanır onun derdindeyiz.

Yaz Kursları Başladı, Bilim Merkezinde Ücretsiz Yaz Kursları Veriyoruz

Kurumlarımızla iyi bir diyalog halindeyiz, devletimizin vermiş olduğu bazı fırsatlar var. Bu çerçevede ne yaptık? Yaz kurslarımız başladı.

Diğer kurumlardan bağımsız, Karabük Belediyesi olarak ne yaptık? 5,6,7. sınıflara yaz okulu başlattık. Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya gibi alanlarda bilim merkezimizde ilk defa kurslarımız başladı. Özel derse gidemeyen çocuklar Karabük Belediyesi'nin yaz okuluna gidebilecek.

Yaz kurslarımız devam ediyor. Spor, yüzme kurslarımızı açacağız, izcilik kurslarımızı açacağız. Çocuklarımız yaz geldiğinde evde bir yerde kapalı kalmayacak, belediyenin tüm imkanlarından yüzme kursu, izcilik, diğer dediğimiz sanat kurslarımız, müzik kurslarımız, Kur'an kurslarımız, tenis kurslarımız, bunların hepsine ücretsiz bir biçimde gelecek ve bunlar artarak devam edecek.

Yine bilim şenliklerini önem vereceğiz. Yine geleceğin bilim insanları dedik. Karabük'te not ortalaması doksanın üzerinde 150 öğrenciye sınav aldık, bu da yeni bir projedir Karabük'te. Bu 150 tane öğrencimizi ne yaptık, tabi tuttuk. Bunların içerisinde 20 taneyi aldık ve dedik ki arkadaşım bu 20 öğrenciye biz size özel ders vereceğiz. Biz size uzayla alakalı, teknoloji, elektronik ve birçok alanda özel bir bilgi vereceğiz. Bu 20 Öğrenci biraz daha böyle hedefleri, ufukları açacak eğitimlerle destekleyeceğiz. Bugün uzay çağı, teknoloji çağı diyoruz ve tabii bununla ilgili bilim merkezimizde özel bir kampüs yapıp, bu 20 öğrenciyi sürekli burada takip edeceğiz.

İhtiyaç Sahiplerine Ücretsiz Kurban Eti Dağıttık

Yine hayvan pazarını bu sene dedik ki tarım ve hayvancılığa destek verelim, ücretsiz yapalım, herhangi bir ücret alınmadı. Yıllardan beri ben de gidiyorum. Hayvan pazarı biraz cılız kalmıştı. Bu sene baktık güzel iyi hayvan var diye hayvan gelmiyor diyorduk, bu sene güzel hayvan geldi. Hiçbir şekilde bir mali anlamda bir beklenti yok. Bir de Kurban Bayramı bizim milli bayramımız, buradan bir şey düşünmemiz zaten uygun olmaz, bunu da yaptık ve kesimhanemizde de ciddi bir süreç yaşandı. Ayrıca bu sene şunu da hayata geçirdik. Şimdi herkes kurban kesiyor mu, ‘payımı nereye vereceğim’ böyle bir soru işareti oluşmuş cemiyette sahada. Ben kurban kesiyorum, 2 kilo etim var ama nereye vereceğim muhtar bunu dağıt deniyor.

Muhtarlıklara bakıyorum ellerinde poşetlerle dağıtıyorlar. Biz de dedik ki, bunu sağlıklı bir şekil donduralım, belediyeye koyalım, bu talepleri karşılamak için sağlıklı şekilde dağıtalım. Nitekim biz bu etleri topladık ve sağlıklı şekilde ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Genç ihtiyaç sahibi, emekli ihtiyaç sahibi, kadın, dul, yetim, işte farklı farklı konseptler var. Biz bunları baz alırız, devletin resmi rakamlarını baz alırız, ihtiyaç sahibi rakamları da buradan biliriz.

Dere Yataklarını ve Bir Çok Yerin Temizlik ile Bakımlarını Yaptık, Yapıyoruz

Göreve ilk geldik, tüm dere yataklarını hızlı bir şekilde temizledik. Bunlardan birincisi Cevizkent, Cevizli derenin geldi diğer Yenimahalle'deki hatlarımızı, çarşı ve diğer tüm kanallarımızı dere yataklarımızı temizledik. Çünkü şunu çok iyi biliyorum. Bölgemizde de Türkiye'de de Dünyada da yağış oranları çok agresifleşti. 3 ay yağmayan yağmur, üç günde yağabiliyor. Burada en çok çekindiğimiz şey bölgemiz dağlarla, ormanlarla, derelerle kaplı. Hızlı bir şekilde göreve gelir gelmez bu dere yataklarımızın temizliğini ve tıkanmamasını yaptık. Korkarım ki burada böyle bakımsızlıktan herhangi bir sel ortaya çıkmasın istiyoruz.

Yine birçok yer gibi, 100. Yıl Ticaret Merkezinin temizliğini yaptık. Birçok üst geçitler, alt geçit, asansör, denetimlerimiz rutin devam ediyor.

Su Faturaları Artık Harcamaya Göre Kademeli Bir Şekilde Gelecek

En önemlisi su bununla alakalı geçen belediye meclisine ciddi anlamda izah ettik. Şimdi şu an şehrimizde suyla alakalı kademeli tarifeye geçtik. Dedik ki az kullanan ucuz içecek, çok kullanan pahalı içecek yani az kullanıyorsa kişi, suyuna dikkat ediyorsa, suyuyla tutup kapının önüne akşama kadar sulamıyorsa, bahçe sulamıyorsa, kardeşim senin suyun ücreti farklı.

Ama adam suyu bir eğlence aracı olarak görüyorsa, bir fuzuli yani böyle gereksiz görüyorsa, bunun fırsatı farklı olacak dedik. Öncelikle kademeli tarifeye meclisimizin kararıyla hep beraber geçmiş bulunduk. Diğer taraftan su kaynaklarımız yüzde elli kurumuş. Sadece Karabük’e özel değil. Tüm Dünya’da su kaynakları kuruyor arkadaşlar. Tüketim hızla ilerliyor. Bir taraftan baktığımız zaman küresel ısınma var, yani yer altındaki jeolojik ya da atıyorum bu su kaynakları gitgide kurumaya yüz tutuyor ve Karabük'e baktığımızda bundan nasibini alıyor mu, alıyor arkadaşlar. Arife günü Beşbinevler bölgesine nasıl su veririz diye üç gün boyunca cansiperane personelimle beraber mücadele ettik. Gelmiyor, beslemiyor depoyu. Kıymetli arkadaşlar bununla alakalı biz Karabük'e bir kez daha buradan izah ediyorum, su bizim bugün çok bol keseden harcayacağınız bir ürün bir nimet ama inanın 10 yıl sonra çocuklarımız burada bu suyu arayacak o yüzden çok da maliyeti yüksek bir işçilik.

Bugün kazmayı vurduğunuz anda asfaltından, borusuna korkunç paralar. Bir iki depomuzla alakalı yeni işlem yapalım dedik yüz milyon konuşuluyor. Yani birkaç tahlil depomuzda iyileştirmeler var bunlar konuşuluyor, bulacağız bu finansmanı yapacağız, bunları yapmamız gerekiyor.

Halkımızdan da şunu bir kez daha istirham ediyorum suyu, israf etmemeliyiz. Efendim iki gün sonra para da versen su bulamayacaksın.

Asfalt Çalışmalarına Başladık

Diğer bir çalışmamız da asfalt. Hızlı bir şekilde asfalt çalışmalarımıza başladık. Yani görevi devraldık 3 ay oldu ciddi bir anlamda diyoruz finansal anlamda çekindiğimiz bir tablo var. Bir taraftan bunun da ciddi bir kısmı asfaltla alakalı. Şimdi bu asfalt atma dönemi belli. Ben şimdi tutup eylül ayında ya da atıyorum kasım yağmurlarında asfalt atamam. Halkımı da bu hizmetten mahrum edemem ya da buradaki tozu toprağı, kış ayına taşıyıp çamur da yapamam. Bir kaynak oluşturup bu asfaltı illaki atmam lazım ve hamdolsun bu senede biz asfalta başladık. Burada bazı arkadaşlarımız kurban kestiğimiz için bizi uyardı. Bu tehlikeli, uzun basit ama zor bir iş. Kurban kesmek bu işe sağlıklı yürümesidir, niyetimiz kazasız belasız işin gitmesidir, yoksa siyasi bir şov değildir. Seneye biz bu basın ekibimizle çok çok daha iyi projelerin inşallah temelini atacağız, açılışını yapacağız. Oradaki amaç siyasi şovdan ziyade bir işe başlıyoruz, yanlış anlaşılmasın oradaki maksat asfalt atmak hakikaten zor iştir, kaza bela olmasın, kimsenin canı yanmasın.

Verdiğim Tüm Vaatlerimin Arkasındayım

Diğer çalışmalarımız, planlamalarımızla ilgili inanın akşam 9,10'larda çıkıyoruz. Sürekli düşünce halindeyiz bir grup finansman peşindeyiz. Devlet teşvikleri peşindeyiz. Diğer belediye başkanlarımızın katılımıyla bir yerel yönetimler kampı geçirdik. Hakikaten Karabük'ün burada farkını keşfettik. Diğer belediye başkanlarını da tebrik ve takdir ediyorum. Yenice Belediye Başkanı, Eskipazar Belediye Başkanımızı, Ovacık Belediye Başkanı, Yortan Belde Başkanımız hakikaten bir temsiliyet noktası, mükemmel bir birlik vardı. Orada bakanlara gidip bir talebi iletme imkanlarımız oldu ve inşallah Karabük’ün bu 5 yıllık dönemde bunun da karşılığını fazlasıyla alacağını umut ediyorum. Bölgede de Türkiye'de hak ettiği o yerel hizmetleri, kent yapısına da inşallah kavuşacak. Orada da ciddi kazanımlar elde ettiğimizi düşünüyorum. Bugün sağ olsun hangi bakanımıza gitsek, projelerimize destekler alıyoruz. İnşallah biz bunu 5 yıllık dönemde hayata geçireceğiz. Karabük'te arzu ettiğimiz o medeni ve daha refah, çağdaş bir yapıya da hep beraber kavuşacağız. Bu noktada sizlerle her zaman iyi ilişkiler içerisindeyiz. Bundan sonra da inşallah her türlü sorunun cevabını verebilecek durumdayım. Ha cevabını veremeyeceğim bir soru yok. Tüm vaatlerimin de arkasındayım, burada bunu akıl, mantık, çerçevesinde uygulamamız gerekiyor. Yılmaz Tunç Bakanımız da geldiğinde ‘Özkan Başkan, tüm vaadini hayata geçirecek.” Dedi. Tabii buradaki vaatlere de gelirken, tercihlerimiz olacak. Biz hepsini buradaki çocuklarımızın, ailelerimizin daha iyi yaşam şartlarında yaşaması üzerine harcayacağız bu paraları, inşallah o parayı da bulursak. Fakat şu an pek de iç açıcı bir durum da yok.

Havuzlu Bahçeyi Karabük Belediyesi Olarak Yakında Hizmete Açıyoruz

Buradan ilk defa basının önünde söylemiş olalım; Havuzlu bahçe tesislerini, Sosyal tesis olarak hayata geçireceğiz. Gördüğüm kadarıyla Kardemir A.Ş oraya ciddi bir tadilat yapmış, çok da güzel olmuş havuzun tadilatı, yeşilin tadilatı. Şu an Karabük'te akşam gittiğimizde şöyle bir kahve içip, tatlı yiyebileceğimiz ya da bir misafirimiz geldiğinde akşam bir yemeğe çıkarabileceğimiz bir alanımız maalesef yok. Karabük merkez ilçesindeyseniz, bizim merkez dediğimiz yani çarşı bölgesinde böyle bir alan yok. Biz bu sosyal tesisi bu yaz devreye alacağız ve bu yaz sosyal tesis ihtiyacını karşılayacağız. Çocuklarımızı güvenli şekilde salabileceğimiz sessiz, ince bir müzik eşliğinde akşam arkadaşlarla sohbet edebileceğiniz bir alanımız, uygun fiyata ve bu sosyal tesislerde işte emeklimizin olsun, gençlerimizin olsun, Karabük'ün farklı yapılarını olsun ciddi anlamda destekleyeceğiz. Havuzlu Bahçeyi Belediye işletecek. Yine diğer taraftan söyleyeyim, aslında baktığımızda tüm Karabüklüler olarak Karabük'te yapılacak işleri hepimiz çok iyi biliyoruz, gençler de çok iyi biliyor, yani Karabük'te kültür sanat, bir kültür merkezine ihtiyacımız var.

Kardemir'de gördüğüm kadarıyla belli bir şeyi var Yenişehir bölgesinde. Step step bunu hayata geçiriyor diye düşünüyorum. Mühendisler kulübü,  havuzu bahçe, belli bir plan çerçevesinde adım adım bunları hayata geçirdiğini görüyoruz. Bu noktada sinema hayata geçer de bize denirse, ya da biz talep ederiz, biz burayı güzel bir Karabük Belediyesi Kültür Merkezi ve içeriğinde birçok sosyal, sanatsal, kültürel işlerin olduğu bir alana çeviririz, çok da faydalı olur.

Öğrencinin kullanımına aktif hale illa getirmemiz gerekiyor. Hızlı gitmek istemiyoruz, çünkü bugün yaptığımız yatırımı 3 yıl sonra sorguluyor olabiliriz. Yani bugün bir yatırım yapacağız, beton dökeceğiz, işte 3 gün sonra da bir işe yaramayacak.

Trafikle alakalı otopark düzenini değiştireceğiz, akabinde yeni hatlar yapacağız, onunla alakalı çalışma devam ediyor.

Karabük'ün marka değerini yükseltecek gastronomi alanında, kültür, sanat anlamında bu alanda da çalışmalarımız devam ediyor. Bakın stantlar kuruluyor. Safranbolu standı var, Yenice standı var, Eskipazar, Ovacık standı var. Karabük merkez ilçe standı yok arkadaşlar. Bakın burada bir yanlış anlaşılmasın. Biz şehirsek, Karabük merkezde ne yenir, ne içilir, nerede gezilir, neler yapılır, bunların haritaları çıkması gerekiyor. Coğrafi işaretli Karabük merkezin kaç ürünü var, bu noktalarda bir şehirsek sanat, kültür ve gastronomi alanlarına da önem vereceğiz bunları da çalışıyoruz.

Editör: Ergün Başkaya