AK Parti Karabük İl Başkanlığı'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklama, 81 ilde eş zamanlı basın toplantılarında yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü; emek veren, alın teri döken, üreten tüm kadınların günü. 

Sayın Cumhurbaşkanımız’ın; “Kadınların bireysel özgürlüklerinden siyasi ve sosyal alandaki varlıklarına kadar her konuda gösterdikleri gayreti, bir lütuf veya imtiyaz değil, ‘hak mücadelesi’ olarak gördük” sözleriyle de vurguladığı gibi, biz kadın ve erkeğin adalet içinde toplumu birlikte inşa edeceğine inandık.  

AK Parti kurulduğu günden bugüne, temel insan haklarını göz önüne alarak kadınların; bilimden sanata, spordan siyasete, eğitimden kültüre hayatın tüm alanlarında karar alma mekanizmalarına katılımının artırılmasına yönelik pek çok düzenlemeyi hayata geçirdi. 

2004 yılında ilk defa Anayasamızın 10. maddesine “Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir” hükmünü ekledik.  

2010 yılında Anayasada yaptığımız düzenleme ile kadın erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirdik. 

2013 yılında kamusal alanda kılık kıyafet özgürlüğünün getirilmesi ile birlikte kadınlar arasındaki ayrımcılığı tamamen ortadan kaldırdık. 7 Haziran 2015 tarihinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını tam olarak kullanmaya başladı. 

Eğitim en önemli fırsat eşitliği aracıdır. İş gücü piyasasına katılım, karar alma mekanizmalarına katılımın da anahtarıdır. Yasakların tarihe gömülmesi, 81 ilde açılan üniversiteler ile üniversiteye devam eden kız öğrenci sayısında büyük bir artış yaşandı. Kız öğrencilerin okullaşma oranı iktidara geldiğimiz 2002 yılından bugüne %13.5’ten %51’lere ulaştı. Kamuda kadın istihdamı % 40’ı aştı.

Hükümetlerimiz döneminde kadınların iş hayatına katılımını teşvik eden hibe ve teşvikleri artırdık. İŞKUR, KOSGEB, ORKÖY, TKDK programlarını hayata geçirerek kadın istihdamına destek olduk ve kadın girişimcilerin üretime katılımıyla ekonomik anlamda daha güçlü bir konuma gelmelerine katkı sağladık. Kooperatifler Kanunu’nda, Gelir Vergisi Kanunu’nda kadınlar lehine yapılan düzenlemeler ve SGK teşvikleri ile kadının işgücüne katılma oranı %36 düzeyine ulaştı.

1935 yılında % 4.1 olan parlamentodaki kadın oranı 2002 yılına kadar ne yazık ki hiç aşılamadı. Bu oran 22 yıldır peyderpey artarak bugün %20’ye ulaştı.

22 yıldır, başta Türk Ceza Kanunu olmak üzere kadına yönelik şiddetle mücadelede pek çok düzenlemeyi hayata geçirdik.

5 milyon 506 bin 206 kadın üyesiyle dünyadaki birçok siyasi partiden daha fazla üyeye ve Türkiye’nin en büyük kadın teşkilatlanmasına sahip tek parti AK Parti’dir. 

Cumhurbaşkanımız, kadının siyasetin nesnesi değil öznesi olduğunu vurgulayarak 22 yıldır kararlı bir duruş sergilemiş, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok adım atmıştır. AK Parti kadın hakları ve aile bütünlüğünün korunması konusunda “Hem hem de” diyen bir partidir. Politikalarımızı bu yönde oluşturuyoruz. Elde ettiğimiz kazanımların yanında yeni ihtiyaçlarla birlikte daha yapılacak çok iş olduğunun da farkındayız. Kadın hakları ve eşitliğine yönelik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı vizyonunu hep birlikte hayata geçireceğiz.

Kadim doğrular ve yeni gerçekler ışığında; evinde, ofisinde, fabrikada, tarlada, kendi işinin başında, alın teri ve akıl teriyle, emeğiyle fedakârca destan yazan kadınların başarılarıyla gurur duyuyoruz.

Bu vesileyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, daha güçlü, daha eşit ve daha adil bir toplum için kadın erkek omuz omuza, birlikte çalışma azim ve kararlılığımızı yinelemek istiyorum. "

AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç ise şunları söyledi;

"8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bütün kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum. AK Parti iktidarı döneminde Türk kadını dünyada eşi benzeri olmamış haklar elde etti. Türkiye'nin bu konudaki atılımı ve AK Parti döneminde kadınlarımıza uygulanan pozitif ayrımcılık dünyaya örnek teşkil etti. Türkiye çok karanlık günlerden geçti. Kadınlarımıza, genç kızlarımıza sadece kıyafetlerinden dolayı eğitim haklarına engel olunduğu günler yaşandı. Kadınlarımızın toplumda ötelendiği günleri yaşadık. Kadınlarımızın siyasetten ötelendiği günleri yaşadık.

Mecliste sadece kıyafeti sebebiyle milletvekili olduğu halde salondan çıkarıldığı günleri yaşadık. Bunları unutmamamız lazım. Bu günler geride kaldı. AK Parti'nin kararlı duruşu sayesinde, Cumhurbaşkanımızın kadınlara verdiği önem sayesinde Türk kadını bugün her yerde temsil edilmekte ve her alanda eşit fırsatlara sahip olmaktadır. Ayrıca çalışma hayatında da birçok pozitif desteğe kavuşmuştur. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüde şimdiden kutluyorum."

AK Parti Karabük İl Başkanı Ferhat Salt, "Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü AK Parti Kadın Kolları Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu ve bizimde burada Kadınkolları Başkanlığımızın düzenlemiş olduğu bir etkinlikte tüm kadınlarımız ile bir aradayız. Tabi biz AK Parti olarak 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ve eşi Sayın Emine Erdoğan'ın liderliğinde hep kadını öncüleyen, hep kadını özne olarak gösteren bir anlayış ile çalışmalarımızı icra ettik.

Siyasi hayattan sosyal hayata, ekonomiden, iş dünyasından sanata, toplumun her kesiminde ve düzeyinde kadının önde olduğu, öncü olduğu bir anlayışla bizler siyasi çalışmalarımızı icra ettik. Biz şunu söylüyoruz kadınların ayaklarının altına seren bir anlayışın bir parçasıyız ve bizim medeniyetimiz kadına değer veren, kadını hep önde gösteren, pozitif ayrımcılık gözeten bir medeniyetin mensuplarıyız bu anlamda bizler bütün çalışmalarımızda siyasi hayatta, sosyal hayatta, bütün faaliyetlerimizde kadınlarla bir olarak beraber olarak çalışmalarımızı icra ediyoruz.

Ben bu vesile ile bütün kadınlarımızın, eşlerimizin, annelerimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tebrik etmek istiyorum ve bugün bu programın düzenlenmesinde emek veren Karabük İl Kadın Kolları Başkanımız Hülya hanıma ve teşkilat mensuplarımıza hayırlı günler diliyor teşekkür ediyorum." dedi.

AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya, "Öncelikle Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Bugün eşimle birlikte Kadın Kollarımızın programına katıldık. Kadınlarımız son 20 yıldır çok daha hak sahibi. İstihdam alanında çok ciddi kazanımlar elde etti. Bizler de yerel yöneticiler olarak bu kazanımların destekçisiyiz. Yine bu çerçevede proje kataloğumuza da hanım ablalarımızın kardeşlerimizin bakmalarını arzu ediyorum. 200 istihdamlık bir çalışmamız var orada, ileri tarım uygulamalarında. Yine kadınlarımız ve çocuklarımıza yönelik kreş faaliyetlerimiz var.

Sosyal anlamdaki projelerimiz çok fazla. İnşallah kadınlarımız önümüzdeki 5 yılda belediyemiz bünyesinde çok ciddi kazanımlar elde edecek. 5 yılda hanımlarımıza yönelik güzel çalışmalarımız olacak. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Şehit ailelerimizin, kadınlarımızın gününü kutluyorum. Çalışan emekçi kadınlarımıza, iş yerlerinde kariyerlerinde başarılar diliyorum. Özellikle eşimin, annemin, basın mensuplarımızın kadınlar gününü kutluyorum. " dedi.

Editör: Vasfiye Yılmaz