Safranbolu'nun tarihi ve trustik köyü Yazıköy içinde doğalgaz dağıtımının yapılabilmesi için Karabük İl Özel İdaresi tarafından yeni imar planı çalışmasına köy halkı tarafından çok sayıda itirazlar olmuştu.

Karabük İl Genel Meclsi Başkanı Ahmet Sözen, kronik bir soruna dönüşmeye başlayan Yazıköy İmar Plan çalışması ile ilgili kimsenin mağdur edilmeyeceğini ve itirazların değerlendirieleceğini açıkladı. 

“Yazıköy’e İmar Planına itirazlar ivedi bir şekilde değerlendirilecek” diyen İl Genel Meclis Başkanı Ahmet Sözen, Yazıköy 'de, nazım ve uygulama imar planı çalışmalarının onaylanmasıyla ilgili hususta ortaya çıkan sorunların giderilmesiyle alakalı  imar planına itirazların son günü olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Karabük İl Genel Meclisi’nin olağanüstü toplanarak, Yazıköy imar planının onaylanması ile ilgili hususta ortaya çıkan sorunların
çözümü için müzakerelerin devam ettiğini ifade eden Başkan Sözen, açıklamalarına şöyle devam etti;

“İlimizin tarihi ve doğal güzellikleriyle meşhur Yazıköy Köyü’nde geçtiğimiz günlerde tarihi bir çalışma gerçekleştirildi. Bu güzel köyümüze doğalgaz gelmesi noktasında büyük çabalar sarf ettik ve iyi bir netice elde ettik. Fakat yapılan imar planı çalışması noktasında bazı sorunlar ortaya çıktı. Bugün ise bu soruna yani imar planına itirazların son günüdür. Yapılan itirazlar ivedi bir şekilde değerlendirilecektir. Bizlerde bu konu üzerinde Yazıköy Muhtarımız ve İhtiyar heyeti ile köylülerimizin taleplerini göz önünde bulundurarak alternatif bir plan önerisini dikkate aldık. Burada ivedi bir şekilde oluşturulacak komisyon tarafından tüm şikâyetler incelenecek ve mağduriyetlerin en aza indirilmesi için çalışılacak. Temennimiz 18. Maddeye ihtiyaç duyulmadan yaşanan mağduriyetlerin giderilmesidir. Aynı zamanda meskûn mahal ve köy merkezlerine dokunulmadan bir imar çalışması üzerinde yoğunlaştık.

Yazıköy Muhtarı Deniz Tüzer, Harita Mühendisi Kübra Akgül; imar planı ile ilgili yapılan şikâyetlerle ve yapılan imar planıyla alakalı müzakerelerde bulunduk. Oluşturulacak komisyona imar planını yapan proje müellifleri de davet edilecek. Yazıköy muhtarlığımız ve ihtiyar heyetimizde bu süreçte yer alarak çalışmalar devam edecek. Bu itirazları değerlendirirken ki temel amacımız bir şehir merkezinde imar planı yapar gibi değil de Yazıköy’e has bir imar planı yapar gibi çalışmak en büyük temennimizdir.”

Editör: Ergün Başkaya