Karabük İl Genel Meclisi toplantı salonunda yapılan Şubat ayı İl Genel Meclisi toplantısında açılış konuşmasını yapan Başkan Sözen, ”Şubat ayı il genel meclisimizin açılış toplantımızda resmi gündem maddelerine geçmeden önce; İl Özel İdaremiz müdürlüklerinin görev ve sorumluluk sahası içerisinde 2022 yılında yapmış olduğu ve hale yürütmekte olduğu çalışma ve faaliyetleri ayrıntılara girmeden sizlere kısaca aktarmak ve siz değerli basın mensupları aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmak isterim” dedi.

Encümen Müdürlüğünün çalışmalarından bahseden Başkan Sözen, ”2022 yılında 51 Encümen Toplantısı yapılmış olup bu toplantılarda 385 encümen gündemi görüşülmüştür. İl Genel Meclisimiz ise 11 defa normal gündemle toplanmış ve 314 adet karar almıştır.” dedi

Yatırım,İş ve İşlemlerde Kullanılmak Üzere 58 Milyon 796 Bin TL Harcama Yapılmıştır

Başkan Sözen, “Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz ise Genel giderler ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yatırım, iş ve işlemlerinde kullanılmak üzere 58 Milyon 796 Bin ₺ harcama yapıldı”diye konuştu.

İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün çalışmalarını anlatan Başkan Sözen ”2022 Yılında İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü olarak Mekansal Adres Kayıt Sisteminde Nüfus verilerine göre; Merkez İlçe tamamı, Ovacık İlçesinde 42 köyün tamamı, Safranbolu ilçesinde 60 köyün tamamı, Yenice ilçesinde 34 köyün tamamı, Eskipazar ilçesinde 54 köyün 24’ü, Eflani ilçesinde 54 köyden 3 adedinin kapı numaralandırma işlemlerine ait levhalandırma çalışmaları tamamlanmıştır. Ayrıca müdürlüğümüz inşaat ruhsatları, yapı kayıt belgeleri,proje incelemeleri gibi tüm iş ve işlemleri yerine getirmektedir” şeklinde konuştu.

Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğümüz 38 Proje Hayata Geçirdi

Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğünün 9 Milyon 173 Bin TL ödenek ile 38 adet içme suyu projesini hayata geçirdiğini belirten Başkan Sözen ”Ayrıca toplam maliyeti 1 Milyon 121 Bin TL olan; 3 bin 134 kanalizasyon borusu ile 41 bin 100 metre içme suyu borusu alımı gerçekleştirilerek köy muhtarlarımıza dağıtımı yapıldı.” diye konuştu.

Yatırım ve İnşaat Müdürlüğünün 2022 yılında 37 adet işin geçici ve kesin kabulleri yapıldığını söyleyen Başkan Sözen “Şuan itibariyle 19 adet kamu yatırımı devam etmektedir.” dedi.

Evsel Atık Toplama Çalışmalarımız Aralıksız Devam Ediyor

Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünün 11 adet çöp toplama aracı 3414 adet çöp konteynırı ve 21 personel ile evsel atık toplama çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Başkan Sözen “Sahipsiz sokak hayvanları için 5 Bin 225 kg köpek maması ve 2905 kg kedi maması alımı yapılmış olup, İl Jandarma Komutanlığı, Karabük Hayvan Severler ve Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği ve İl Özel İdaresi Gönüllü Personelleri ile dağıtımı yapılmaktadır” diye konuştu.

Başkan Sözen, ”Eskipazar OSB’de 3 Milyon 259 Bin 119 m² Arazisi 59 Milyon 474 Bin TL Tutar ile Kamulaştırılmıştır.

Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün çalışmalarından da bahseden Başkan Sözen, "Karabük Eskipazar Organize Sanayi Bölgesi Kamulaştırma Çalışmaları Kapsamında 6 aşamada 11 Bin 267 hissedarın; 3 Milyon 259 Bin 119 m² arazisi 59 Milyon 474 Bin TL tutar ile kamulaştırılmıştır. Eskipazar hadrianapolis antik kenti için karşılama merkezi ve gezi güzergahı projesi ile 5.360.13 metre kare yüz ölçümlü taşınmaz kamulaştırılmış ve hak sahiplerine ödemeleri yapılmıştır. Emniyet birimleri ile birlikte ilimiz dahilinde patlayıcı madde denetimleri müdürlüğümüz tarafından yapılmaktadır. İlimiz genelinde İl Özel İdaremize ait 287 adet taşınmazların envanterlerinin çıkartılması çalışmaları bizzat mahallinde ve fotoğraflanarak devam etmektedir” dedi.

Cam Terastan Yılda 3 Milyon TL Gelir Beklemekteyiz

İl Özel İdaresinin işletmeye başladığı cam terastan 8 ayda 2 bayram hariç 1 Milyon 850 Bin TL Gelir elde edildiğini ifade eden Başkan Sözen, “Müstecirde iken son 1 yılı 1 Milyon TL olan kiranın 500 Bin TL’si orman işletmesine verilmişti. Aradaki fark 1 Milyon 350 Bin TL’dir. 12 ay için bayramlarda düşünüldüğünde 3 Milyon TL gelir beklemekteyiz. Bulak Mencilis Mağarasında ise 23 temmuz 2022 tarihinden bu güne 6 ayda 337 Bin 500 TL gelir elde edilmiştir” diye konuştu.

111 Bin Ton BSK Üretimi ile 140 Km Yolumuz Sıcak Asfaltla Kaplandı

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün çalışmalarını da değinen Başkan Sözen, "Makine parkımızda 171 adet araç ve iş makinası bulunmaktadır. 2022 yılında seyyar konkasörlerimiz 199 Bin 750 ton, Cumayanı taş ocağında sabit konkasörümüz ile 4 ayda 200 Bin ton olmak üzere toplamda 399 Bin 750 ton malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca asfalt plentimizde 111 Bin 450 ton BSK üretimi ile 140 Km yolumuz sıcak asfaltla kaplanmıştır. İlimiz genelinde 191 Bin 135 Ton malzeme kullanılarak 273 km stabilize yol çalışması tamamlanmıştır. 2970 Km yol ağımızın 561 Km’si BSK 506 Km’si satih kaplama olmak üzere 1067 Km’si asfalt ile kaplıdır. Her geçen yıl asfalt hedefimizin artmasıyla tüm yollarımız tamamlanıncaya kadar gayretimiz ve çalışmalarımız devam edecektir

2022 Yılında 52 Milyon 362 Bin TL Ödenek ile 61 Proje Hayata Geçirildi

KÖYDES kapsamında 2022 yılı için 51 Milyon 362 Bin TL ödenek tahsis edilerek, 24 adet yol, 36 adet içme suyu, 1 adet sulama suyu olmak üzere toplamda 61 adet proje hayata geçirildiğini belirten Başkan Sözen, ”KÖYDES kurulduğu günden bu güne ilimize 274 Milyon 865 Bin TL ödenek tahsis edilmiş olup 770 yol, 738 içme suyu, 36 kanalizasyon, 18 sulama olmak üzere toplam 1562 proje hayata geçirilmiştir. Ayrıca susuz olan 37 üniteye de sağlıklı içme suyu götürülmüş, bugün itibariyle susuz ünite bırakılmamıştır” şeklinde konuştu.

7/24 Esasıyla Çalışarak Kar Yağışında Vatandaşlarımızı Mağdur Etmeyeceğiz

Yüksek kesimlerde görülen kar yağışının önümüzdeki günlerde artması beklendiğini söyleyen Başkan Sözen, ”Kar yağışıyla birlikte özellikle köy yolları ve Keltepe Kayak Merkezi yolunu açık tutulması için İl Özel İdaremiz 12 adet greyder, 7 adet beko loder, 1 adet kar bıçaklı tuzlama aracı, 3 adet dozer, 4 adet loder ve 6 ader pick-up olmak üzere toplam 33 iş makinesi ve 86 personelle hazırlıklarını
tamamladı. Kar yağışının yoğunlaştığı andan itibaren 2980 km yol ağımızda 7 gün 24 saat esasıyla çalışmalarımızı sürdürerek vatandaşlarımızın her anında yanına olacağız ve mağdur etmeyeceğiz. Taşımalı eğitim yapılan yolların açık tutulması ve hasta vatandaşlarımıza öncelik verme adına 112 Acil, AFAD ve Jandarma ile koordinasyon halinde kapanan köy yollarında çalışmalarımızı yürüteceğiz
” diye konuştu.

Yaptığımız Yatırımlarla Ön Plana Çıkıyoruz

Başkan Sözen konuşmasını sonunda, "Tüm bu gelişmeler ışığında ve yapılan çalışmalar değerlendirildiğinde isabetli ve hızlı kararlar alabilen, aldığı her kararın takipçisi olan bir İl Genel Meclisi, meclisin aldığı tüm kararları aksatmadan uygulayabilen bir idare olan Karabük İl Özel İdaresi gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla gerek kırsaldaki altyapı yatırımları gerek ilçe merkezlerindeki kamu yatırımlarıyla ön plana çıkmıştır. Vatandaşlarımızın meclisimize olan teveccühüne ve güvenine layık olma adına çalışmalarımız ve gayretimiz artarak devam edecektir. Tüm bu devasa ödeneklerin ilimize tahsisinde başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Merkezi hükümetimize, milletvekillerimize ve Bakanlarımıza, tahsis edilen ödeneklerin yatırıma dönüştürülmesinde başta Sayın Valimize, değerli İl Genel Meclisi Üyelerimize, Genel Sekreterimize, çalışanlarımıza, yapılan tüm bu çalışmaların ve hizmetlerin kamuoyuna duyurulmasında büyük emeği ve gayreti olan yerel basınımıza şükranlarımı arz ederim.”dedi.