Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile proje ortağı olduğu “Lavanta Kokulu Safran Bahçesi Projesinde” safran hasatı başladı.

Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri ve Safranbolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Akgül ile birlikte safran hasatı  yapan Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Cengiz Ünal; “Unesco Dünya Miras Listesinde bulunan dünyaca ünlü ilçemizin nadide çiçeği Safran Çiçeğimiz bizlere merhaba dedi. Yaklaşık 50 dönüm arazi üzerine kurulan “Lavanta Kokulu Safran Bahçemizde” safran hasatına başladık. Dünyanın en pahalı baharatı olan ve ilçemize adını veren safran çiçeğimiz yaklaşık olarak 45 gün daha çiçek açacaktır.

Proje üzerine yaptığımız çok amaçlı binamız geçtiğimiz aylarda hizmete girmişti,önümüzdeki bahar aylarında da peyzaj projemizi gerçekleştirerek Safranbolu’muza yakışır bir projeyi halkımıza kazandırmış olacağız. Bu proje hepimizin projesidir. Tüm yıl boyunca Safranbolu’dan talep edilen ürün üretilemediğinden,  safranın üretim kapasitesini artırarak gözbebeği çiçeğimizi yarınlara taşımak birinci önceliğimizdir. Karabükümüzün Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan idarecilerimizi çalışanlarımızı, üyelerimizi vakti olan tüm hemşehrilerimizi bu görsel şölene bekliyoruz.” dedi.

safranova3safranova2safranova1

Editör: Özenay Kahriman