Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde, Karabük Üniversitesi paydaşlığında, Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenen Marmara Kariyer Fuarına katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda, Kocaeli Üniversitesi ev sahipliğinde, 15 Üniversitenin paydaşlığında, Kocaeli Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen Marmara Kariyer Fuarı’nın açılışı yapıldı.

Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay ile Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Bartın Valisi Dr. Nurtaç Arslan, Bolu Valisi Erkan Kılıç, Düzce Valisi Selçuk Aslan, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Kocaeli Milletvekilleri; Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Prof. Dr. Mühip Kanko, Harun Özgür Yıldızlı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Marmara Kariyer Fuarının paydaş üniversite Rektörleri, KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Demir Çelik Enstitü Müdürü Doç. Dr. Recep Demirsöz, Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İsa Avcı, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Özcan Büyükgenç, kurum müdürleri, oda başkanları, iş adamları ve OSB yöneticileri, kariyer merkezi müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Kocaeli ve fuarın içeriğini anlatan tanıtım filminin izlendi. Tören, Şefliğini Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dr. Kenan Serhat İnce’nin üstlendiği Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce’deki üniversite öğrencileri tarafından oluşan ekibin seslendirdiği Marmara Türküleri ile devam etti.

Törende Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarını gerçekleştirdi.

Açılış töreni, plaket takdiminin gerçekleştirilmesinin ardından açılış kurdelesinin kesilmesiyle sona erdi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ve berberindeki heyet, açılış töreninin ardından kurulan fuar alanında bin 71 firmanın katıldığı stantları gezdi.

Gün boyu birçok alanda görüşme gerçekleştiren Karabük Üniversitesi Rektörü Kırışık ve beraberindekiler Marmara Kariyer Fuarına destek veren sponsorlara plaket takdimi törenine katıldı. Platinyum, Altın ve Gümüş olmak üzere Marmara Kariyer Fuarı’na destek sunan firmalara Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ve Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ın yanı sıra paydaş üniversite Rektörleri plaket takdim etti. Program kapsamında Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’a desteklerinden ötürü plaket takdim etti. Plaket töreni toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Marmara Kariyer Fuarını değerlendiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Marmara Kariyer Fuarı’na geniş çapta katılım gerçekleştirdiklerini ve bu fuarın son derece verimli geçtiğini belirtti.

Rektör Kırışık, fuarda sanayiden önemli temsilcilerle bir araya gelerek öğrencilerin staj yapma imkanlarını görüştüklerini ve birçok üniversite rektörüyle görüşme gerçekleştirme, iş birliği ve Sosyalfest Kurumsal Paydaşlık protokolleri imzalama fırsatı bulduklarını ifade etti.

Öğrencilerin kariyer fırsatlarını değerlendirmeleri açısından bu tür fuarlara katılımın son derece önemli olduğunu belirten Rektör Kırışık,

“Biz de bu fırsatları iyi değerlendirmek istiyoruz. Öğrencilerimize staj imkanları konusunda büyük bir portföy sunuyoruz. Öğrencilerimiz okudukları bölümlere göre iş imkânlarını öğrenmek, kariyer fırsatlarını tanıma, gelecek planlamalarını yapma imkanlarına kavuşuyorlar.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin yürütmüş olduğu planlamalar noktasında baktığımızda Karabük Üniversitesi olarak oldukça geniş ve yaygın bir şekilde öğrencilerimiz bu sisteme kayıt oluyor ve işe girme olanakları elde ediyorlar, staj yapma olanakları elde ediyorlar. İşe yerleşme oranında da Karabük Üniversitesi öğrencilerimizin yüzdelik diliminin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz.

Bu fuarlar bize büyük fırsatlar, imkanlar sunuyor. Biz de bu fuarın oluşturmuş olduğu imkanları son derece geniş bir şekilde değerlendiriyoruz, yararlanıyoruz, bunu daha da geliştirmek ve ileriye taşımak istiyoruz” dedi.

Karabük Üniversitesi olarak uluslararası ağlarını genişleterek ve geliştirerek uluslararası bir üniversite olma hedeflerini daha da ileriye taşıyacaklarını belirten KBÜ Rektörü Kırışık,

“Biz Karabük Üniversitesi olarak uluslararası bir üniversiteyiz. Dört farklı düzeyde çalışmalarımızı aktif bir şekilde gerçekleştiriyoruz. İlk düzeyimiz, yerel düzeyde, Karabük özelinde çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. İkinci olarak Batı Karadeniz bölgesindeki kurum ve kuruluşlarla, geniş bir iş birliği ağı kurduk.

Bunu devam ettiriyoruz, geliştiriyoruz. Ulusal anlamda pek çok kurum ve kuruluşumuzla iş birlikleri ve protokoller düzenliyoruz, iş birliklerimizi genişletiyoruz. Aynı zamanda uluslararası düzeyde de oldukça aktif bir üniversiteyiz. Pek çok üniversiteyle pek çok ülke üniversiteleriyle ve kurumlarıyla iş birliklerimiz var, protokollerimiz var.

Bu fuarda Filipinlerden 4 üniversite ile iş birliği protokolleri imzaladık. Bu da bizim için son derece sevindirici bir gelişme. Uluslararası ağımızı gün geçtikçe genişletiyor ve geliştiriyoruz. Uluslararası üniversite olma sıfatımızı daha da yüksek noktaya çıkaracağız” diye konuştu.

2-3 Mart tarihlerinde Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsü’nde gerçekleştirilecek Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest’e herkesi davet eden Rektör Kırışık,

"Sosyal Bilimler Festivali kısa adıyla Sosyalfest Karabük Üniversitemizin organize etmiş olduğu, düzenlemiş olduğu Türkiye’de ilk defa yapılacak olan çok önemli bir organizasyon. Bu hem ulusal hem de uluslararası düzeyde planladığımız, yürütmüş olduğumuz bir organizasyon.

Bu hafta sonu 2-3 Mart tarihlerinde Karabük Üniversitemiz Demir Çelik Kampüsümüzde bu organizasyonumuzu yapacağız. Çok güzel bir yarışma ve festival olacak. Burada görüşmüş olduğumuz kurum ve kuruluşları, üniversitelerimizi ve kurumlarımızı Sosyalfest’e davet ettik.

Sosyalfest ile ilgili son derece olumlu dönüşler ve olumlu tepkiler aldık. Gerçekten Türkiye çapında kurumlarımız Sosyalfest’i duymuş, öğrenmiş ve oldukça takdir edilen beğenilen bir program haline gelmiş. Son derece geniş bir katılımla inşallah Sosyalfest’i 2- 3 Mart tarihinde Karabük Üniversitesi Demir Çelik Kampüsünde yapacağız.

Bu da bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Fuarımızda da Sosyalfest’i detaylı olarak anlattık, paylaştık. Onlar da katılım göstereceklerini ifade ettiler. Sosyalfestimize bütün Türkiye’den kurum ve kuruluşları, vatandaşlarımızı bekliyoruz, davet ediyoruz” diye konuştu.

Editör: Vasfiye Yılmaz