Karabük Üniversitesi ve ASELSAN iş birliğiyle ekran teknolojileri alanında yürütülen “İnce Film Transistör Dizinlerinin Geliştirilmesi” çalışmasıyla yüksek çözünürlüklü milli ekran prototiplerinin üretilmesi hedefleniyor.  

Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Anutgan ve Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamila Anutgan, Demir Çelik Enstitüsü Malzeme Araştırma ve Geliştirme Merkezinde (MARGEM) “İnce Film Transistör Dizinlerinin Geliştirilmesi” ve prototip üretimi çalışmalarını yürütüyor. 

Yapılan çalışmalarla, ASELSAN’ın yüksek çözünürlüğe ve yüksek kontrast oranına sahip milli ve yerli ekran ihtiyaçlarına yönelik ince film transistör dizinlerinin tasarlanıp üretilmesi hedefleniyor. 

Söz konusu proje ile yüksek çözünürlüklü ince film transistör dizinlerinin prototip üretimini gerçekleştirebileceklerini ifade eden Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamila Anutgan, “Biz AMOLED ekran için İnce Film Transistörlerimizi cam üzerinden kendi imkanlarımızla Karabük Üniversitesinde üretmekteydik. Önceden amacımız sadece uluslararası literatüre katkıda bulunmaktı. Şimdi ASELSAN ile birlikte yürüttüğümüz bu proje ve bu kapsamda aldığımız destek ile üniversitemizde bir temiz oda ve fabrikasyon altyapısı kurulmuştur. Bu sayede İnce Film Transistör dizinlerinin sanayide uygulanabilecek seviyeye getirilmesi mümkün olabilecektir” dedi. 

Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Prof. Dr. Mustafa Anutgan, “İnce Film Transistör geliştirme sürecine ilk olarak basit bir İnce Film Transistör (‘Thin Film Transistör’–TFT) tasarımı ile başladık. Bu tasarımı optimize etmeye ve transistör katmanlarının desenlenme süreçlerini seri üretime uygun hale getirmeye devam ediyoruz. TFT dizinleri ekran teknolojisinin temelini oluşturan önemli katmanlardan biridir. Bu katmanlar ekrandaki piksellerin hangi anda hangi şiddette ışık yayması gerektiğine karar veriyor. Son ürüne yönelik çalışma yapmakta olduğumuzdan yüksek çözünürlüğe geçiş yaptık. Yüksek çözünürlükteki aktif matris piksel grupları içindeki her bir pikselden ayrı ayrı ölçümler ve sonuçlar almaya başardık” diye konuştu. 

Prof. Dr. Mustafa Anutgan, ekran teknolojisine sahip belli sayıda ülke olduğunu ifade ederek, “Cep telefonlarından, televizyonlara birçok alanda kullanılıyor. Bu sivil ekran pazarında büyük bazı şirketler söz sahibidir diye düşünebilirsiniz. Bizim ürettiğimiz TFT dizinleri ise ASELSAN ürünlerinde kullanılan askeri ekranlara yöneliktir. ASELSAN ile birlikte ekran teknolojilerinde çok önemli bir aşama olarak görülen bir teknolojinin yurtiçinde milli ve yerli imkanlarla geliştirilmesi için çalışmaktayız” şeklinde konuştu. 

 “Kendi İnce Film Transistör Dizinlerimizi Üretebilir Hale Geleceğiz” 

Prof. Dr. Mustafa Anutgan, “Düşük çözünürlükte ince film transistör dizin prototiplerini ürettik, yüksek çözünürlükte prosesler çok daha zor ve karmaşıktır. Burada da belli bir yol kat etmiş durumdayız. Birkaç yıl içerisinde ASELSAN ekranları için ince film transistör dizinlerini çalışır vaziyette ve prototip şeklinde görmüş olmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Aygıt kalitesinde İnce Film Transistör üreten ilk ve tek grup”

Aygıt kalitesinde İnce Film Transistör üreten ilk ve tek grup olduklarını söyleyen Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Prof. Dr. Mustafa Anutgan, “İlk başta basit malzemelerle başladık üretime. O malzemeleri geliştirerek ve farklı malzemeleri bir arada art arda üreterek, daha sonrasında onların desenlenmesi gibi süreçlere tabi tutarak aygıt üretimini başardık. Ürettiğimiz aygıtlar ekran teknolojisinin temelini oluşturan İnce Film Transistörler. Bu transistörler ekranda bulunan piksel dediğimiz ışık veya noktaların hangi zamanda hangi şiddette yanacağına karar veriyor. Bunu biz Türkiye’de ilk defa yapan grubuz. Bu tür çalışmalar yapan gruplar var ancak daha çok onlar araştırma alanında yer alıyor.

Biz direkt ürüne yönelik bir çalışma yapmaya çalışıyoruz. Bu alanda da aygıt kalitesinde İnce Film Transistör üreten ilk ve şimdilik tek grubuz. Bunu duyan ve öğrenen ASELSAN bu alanda bir ilerleme misyonları olduğu için bizimle iletişime geçtiler ve bir proje başlattık. Bu projede şu anda ilk başta düşük çözünürlükte bir ekran prototipi ürettik. Şimdi de yüksek çözünürlüğe geçiş yaptık. Yüksek çözünürlükte de matris içinden yani ekranın içerisindeki her bir pikselden ayrı ayrı ölçümler ve sonuçlar almaya başladık” diye konuştu.

“Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar bu alanda çalışan ve ürün üreten herhangi bir ülke yok”

Ekran teknolojisinin günümüzün temel parçalarından biri olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Anutgan, “Cep telefonlarından, televizyonlara birçok alanda kullanılıyor. Ancak bu sivil dediğimiz pazar belli büyük şirketlerin tekelinde gibi düşünebilirsiniz. Bizim ürettiğimiz ekranlar daha çok özel kullanıma ve ASELSAN ile çalıştığımız için daha çok askeri alandaki ekranlara uygulanacak. Bu ekranların sivil ekranlardan farkı, belli koşulları sağlaması. Arazi, sıcaklık, toz, su koşulları, bunları sağlayacak şekilde belli özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu alanda geliştirmeleri yapıyoruz” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Prof. Dr. Mustafa Anutgan, ekran teknolojisine sahip belli sayıda ülke olduğunu ifade ederek, “Özellikle Uzak Doğu’da belli ülkeleri biliyoruz ve Avrupa’da birkaç ülke bu alanda yetkin. Ancak Uzak Doğu’dan Avrupa’ya kadar bu alanda çalışan ve ürün üreten herhangi bir ülke yok. Biz burada kendi başımıza ve herhangi bir yere bağlı olmadan sıfırdan başlayarak ekran oluşturabilecek yetkinliğe sahip oluyoruz” diye konuştu.

“Kendi ürünümüzü kendi tasarımıyla üretebilir hale geleceğiz”

“Askeri uygulamalarda herhangi bir yerde bir ekran ihtiyacı olduğunda dışarıdan herhangi bir sipariş beklemek zorunda kalmadan kendi ürünümüzü kendi tasarımıyla üretebilir hale geleceğiz” diyen Prof. Dr. Mustafa Anutgan, şu anda prototip üretim aşamasında olduklarını, dile getirdi.

Bu kapsamda testler yaptıklarını da söyleyen Prof. Dr. Anutgan, şunları söyledi:

“Düşük çözünürlükte prototipini ürettik, yüksek çözünürlükte işler daha karmaşıklaşıyor ve daha zorlaşıyor. Burada da belli bir yol katettik, matris içinden belirli pikselleri adresleme yaparak ölçümleri alabiliyoruz. Bunun topyekun olarak bir ekrana dönüşmesi yine birkaç yıl sürecektir. Birkaç yıl içerisinde ekranlarımızı çalışır vaziyette ve prototip şeklinde görmüş olmayı umuyoruz.”

“Minyatür OLED Ekran Birimi Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Karabük Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Anutgan ve Mühendislik Fakültesi Tıp Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamila Anutgan, Demir Çelik Enstitüsü Malzeme Araştırma ve Geliştirme Merkezinde (MARGEM) yaptıkları “İnce Film Transistör Dizinlerinin Geliştirilmesi” çalışmasıyla ekran arkapanel geliştirilmesi ve prototip üretimi çalışmalarını yürütüyor.

Editör: Özenay Kahriman