Geçtiğimiz günlerde AK Parti 24, 25 ve 26. dönem İstanbul milletvekilliği yapan ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerinde bulunan Metin Külünk'ün, sosyal medya hesabı üzerinden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık ’a ve YÖK Başkanına yönelttiği sorular ile ilgili Karabük Üniversitesinden kamuoyunu aydınlatmak adına bir açıklama yapıldı.

Karabük Üniversitesi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Son günlerde çeşitli yazılı ve görsel iletişim kanalları ve sosyal medya aracılığıyla Karabük Üniversitemiz ile ilgili bilgi ve belgeye dayanmayan gerçek dışı paylaşımlar yapılmaktadır. Bu paylaşımlarla ilgili, geçmişte de üniversitemiz tarafından inceleme ve araştırmalar neticesinde gerekli açıklamalar yapılmıştır. Karabük Üniversitesi yürütmüş olduğu iş ve işlemlerde hukukun üstünlüğünü esas almaktadır. Üniversitemiz; 15 Temmuz hain darbe girişimine çok hızlı tepki veren ve sonrasında gerekli incelemeleri yapıp FETÖ ve diğer terör örgütleriyle iltisakı ve irtibatı tespit edilenler hakkında, idari ve hukuki süreçleri hassasiyetle sonuçlandıran bir kurumdur. Bu minvalde; söz konusu iddialar arasında ismi geçen kişilerden, FETÖ iltisakı ve irtibatı tespit edilen personeller derhal ihraç edilmiş, suçsuzluğu yargı kararları ile tespit edilerek beraat eden personeller ise görevine devam ettirilmiştir. Dolayısıyla basında iddia edildiği gibi hakkında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olduğu halde görevine devam eden ve maaş ödenen herhangi bir personel bulunmamaktadır.

Karabük Üniversitesi; Ulusal ve Uluslararası arenada birçok başarıya imza atmış, Times Higher Education (THE) sıralamalarında, dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına girmiş, Afrika’dan, Uzak Doğu’ya, Asya’dan, Avrupa’ya dünyanın 98 ülkesinden 12 bini uluslararası öğrenci olmak üzere, 48 bin öğrencinin barış ve huzur içinde eğitim gördüğü güzide bir eğitim kurumudur.

Sonuç olarak; bu türden asılsız iddialar, bilim merkezli, öğrenci dostu Karabük Üniversitemize ve Emeğin Başkenti Karabükümüze zarar vermektedir. Kurumlarımızın bu tür paylaşımlarla yıpratılmaması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bilgi ve belgeye dayanmayan iddialara itibar edilmemesi, kamuoyunun takdirlerine saygıyla arz olunur.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Editör: Özenay Kahriman