Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, demir çelik alanında çalışma yürüten akademisyenlerin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Karabük Üniversitesi bünyesinde demir çelik alanında yapılan çalışmaları değerlendirmek ve gelecek projeleri planlamak amacıyla toplantı düzenlendi. Karabük Üniversitesi Senato Toplantı odasında düzenlenen toplantıya Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Demir Çelik Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Recep Demirsöz ile birlikte demir çelik alanında çalışma yapan akademisyenler katıldı.

Rektör Kırışık, Karabük ilinin demir çelik alanında öncü bir rol üstlendiğini, Karabük Üniversitesinin de demir çelik üretimine bilimsel destek sunmak istediğini ifade ederek, şu şekilde konuştu:

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir Hocamız ile demir çelik sektörüne Üniversite katkısı konusunda istişarelerde bulunduk. Bunun sonucunda Kardemir ile Karabük Üniversitesi olarak Demir Çelik alanında iş birliği ve güç birliği yapma kararı aldık. Bu amaçla demir çelik alanında çalışan akademik personelimizle Demir Çelik Enstitüsü ile birlikte çalışacak bir çalışma takımı oluşturduk. Demir Çelik çalışma takımımız bu alanda yeni teknolojiler ve yeni alaşımlar üretme, demir çelik üretim süreçlerini geliştirme gibi hedeflerle Türkiye’nin demir çelik sektöründe dünya liderliğini elde edeceği projeler yürütmeyi hedeflemektedir. Demir çelik çalışma takımımız, demir çeliğin başkenti Karabük şehrimize hayırlı uğurlu olsun. Nice buluşlarla Milletimizi ve şehrimizi sevindirsin”

KBÜ Karçel A.Ş’nin Karbon Ayak İzini Hazırlayacak

Karabük Üniversitesi, yapılan anlaşma ile Karçel A.Ş’nin tüm faaliyetleri sonucu oluşan karbondioksit ve sera gazı emisyonlarının envanterini hesaplayacak ve Avrupa Birliğine (AB) ihraç edilen ürünlerin karbon ayak izini belirleyecek.

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü ile Karçel A.Ş. arasında yapılan Karbon Yönetimi Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi kapsamında Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Recep Demirsöz, Karçel A.Ş. Genel Müdürü Uygar Sezişer ile 1 yıllık Karbon Yönetimi Danışmanlık Hizmet Sözleşmesi imzaladı.

Yapılan anlaşmanın ardından Karçel A.Ş.’nin tüm faaliyetleri sonucu oluşan karbondioksit ve sera gazı emisyonlarının envanteri, Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsündeki görevli öğretim üyeleri tarafından hesaplanacak. Ayrıca, Avrupa Birliğinin (AB) Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) kapsamında Karçel A.Ş. tarafından üretilen ve AB’ye ihraç edilen her bir ürünün karbon ayak izi belirlenecek.

AB’nin iklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu 1 Ekim 2023 tarihinde başlatılan SKDM ile AB ülkelerine ihraç edilen ürünlerin karbon ayak izi dikkate alınarak sınırda vergilendirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda, Karçel A.Ş.’den ürün alan Avrupa’daki şirketlere her üç ayda bir ürünlerin karbon ayak izlerinin raporlanması, Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü tarafından gerçekleştirilecek.

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Recep Demirsöz ile Karçel A.Ş. Genel Müdürü Uygar Sezişer bu iş birliğinin Türkiye’nin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği mücadelesine önemli bir katkı sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

Karabük Üniversitesi Demir Çelik Enstitüsünün Karbon Yönetimi Danışmanlık Hizmet Sözleşmesini değerlendiren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “Karabük şehrimizin havası, suyu ve toprağının korunması için Karabük Üniversitesi olarak ilimizdeki sanayi kuruluşlarına danışmanlık yapıyor, bilimsel destek sunuyoruz. Bu destekle fabrikalarımızın doğaya zarar vermeden üretime devam etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Karabük şehrinin kurulmasında, büyümesinde ve gelişmesinde büyük katkıları olan sanayi kuruluşlarımıza bilimsel araştırmalarımızla destek olmak, bizim için son derece önemli ve değerlidir. Yapmış olduğumuz bu çalışmaları yaygınlaştırarak üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bununla birlikte üniversite ile yerel yönetimler, kamu kuruluşları, STK’lar ve medya ile bilimsel iş birliklerini artırmak amacıyla çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

Kardemir Kbü Isbirligi1

Editör: Özenay Kahriman