Türkiye depremlerle sarsılırken, birinci derece deprem bölgesinde olan Karabük’te 10 okuldan 7’sine deprem testi yapılmadığı ortaya çıktı.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay’ın soru önergesine cevap veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Karabük genelindeki 204 okulun 64’üne yani yalnızca yüzde 32’sinin deprem dayanıklılık testi yapıldığını açıkladı.

Karabük’teki Okulların Yüzde 68’inin Dayanıklılığı Bilinmiyor

Karabük’ün, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunduğuna ve kent nüfusunun yüzde 93’ünün birinci derece deprem bölgesinde yaşadığına dikkati çeken Milletvekili Cevdet Akay, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e Karabük genelinde depreme dayanıklılık testine tabi tutulan okul sayısını sordu. Akay’ın önergesine yanıt veren Bakan Tekin Karabük genelinde sadece 66 okulun deprem dayanıklılık testinin yapıldığı belirtti. 

Kentteki 18 okulun depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldığını ifade eden Bakan Tekin, 28 okulun güçlendirildiğini, 19 okul içinse yıkım kararı alındığını kaydetti. Kentte, 204 okul bulunduğunu söyleyen Akay, “Buna karşın yalnızca 66 okula dayanıklılık testi kabul edilemez. Bu büyük bir ihmalkarlık örneğidir” dedi. 

Acilen Yıkılması Gereken 9 Okul Yatırım Programına Dahi Alınmadı

Karabük nüfusunun yüzde 93’ünün birinci derece deprem bölgesinde yaşadığının altını çizen Milletvekili Akay, “Karabük ilimiz Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmakta ve ilimizde ikamet edenlerin %93’ü birinci derece deprem bölgesinde yaşamaktadır. Karabük İl Yatırım Programı’nı incelediğimizde Bakan Tekin’in verdiği cevapla örtüşmeyen bir gerçeklik ortaya çıkmıştır. 10 okulun Yık- Yap yöntemiyle yeniden yapılacağı, geri kalan 9 okulun programa alınmadığı tespit edilmiştir. 19 okul için yıkım kararı alınmış olmasına rağmen yalnızca 9 okulun yatırım programına alınması kabul edilemez. Ayrıca Karabük genelindeki sadece 66 okula dayanıklılık testi yapılmış olması kabul edilebilir bir durum olmadığı gibi büyük bir ihmalkarlık örneğidir. Deprem Karabük için bir gerçekliktir ve bu gerçeklik göz önünde bulundurularak gerekli tedbirler alınmalıdır.” dedi.

Evlatlarımız Tehlike Altında

Duruma tepki göstererek iktidara çağrıda bulunan CHP’li Akay, “İktidara, Millî Eğitim Bakanlığı’na ve yetkili tüm kurumlara çağrıda bulunuyoruz: Karabük bu ülkenin üvey evladı değildir. İlimizde okuyan tüm evlatlarımız tehlike altındadır. İl genelinde bulunan tüm okulların deprem dayanıklılık testini yapın, dayanıklı olmayan 19 okul başta olmak üzere tüm dayanıksız okulları yıkarak yeniden inşa edin.” şeklinde konuştu.
 

Editör: Ergün Başkaya