Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Saadettin Ökten Konferans Salonunda düzenlenen KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Mezuniyet Törenine, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun ve Prof. Dr. İzzet Açar, Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Özdemir, Karabük İl Emniyet Müdürü Kadir Yırtar, Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nihat Yılmaz, KBÜ Dekanları, akademisyenler, öğrenciler, aileleri ve davetliler katıldı. 

Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mücahit Coşkun, Karabük Üniversitesinin kurulduğu günden bu yana çağdaş, nitelikli ve yüksek standartlara sahip bir Üniversite olmak vizyonu ile yola çıktığını belirterek;

“Üniversitemiz bu yolda çeşitli değerlendirmeler ve kriterler çerçevesinde dünya çapında sıralamalara girerek adını gururla duyurmuştur. Üniversitemiz ülkemize hizmet etmeye gönül veren etik ve ahlaki değerlere sahip, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aydınlattığı yolda giden binlerce gencimizi mezun etmiştir. Karabük Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi de bugün itibarıyla bu aileye yeni mezunlarını dahil etmektedir. Ülkemizde devlet ve vakıf üniversitelerinde toplam 104 Diş Hekimliği Fakültesi vardır.

Türkiye’de kurulan diş hekimliği fakülteleri arasında Üniversitemiz Fakültesi, 2013 yılında 48. fakülte olarak kurulmuştur. Şu an mezuniyet törenlerini yaptığımız öğrencilerimiz 2018 yılında ilk Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerimiz olarak Karabük Üniversitesi ailemize katılmışlardır” diye konuştu. 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Coşkun, 2020 yılında Sağlık Bakanlığı ile yapılan ortak kullanım protokolü ile öğrencilerin ve akademisyenlerin Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde aktif olarak topluma ağız ve diş sağlığı hizmeti sunduğunu bildirerek;

“Kıymetli mezunlarımız, hayatta sizin için yeni bir dönem başlıyor artık. Öğrencilik bitti. Yeni hayatınızda ‘Hiçbirimiz hepimiz kadar iyi olamayız’ Üniversitemizin sloganıdır, bu sloganımızda olduğu gibi ve ayrıca Hipokrat yemininde de ‘Meslektaşlarım kardeşlerim olacaktır’ ilkesi ile ahlaki değerlerinizi hiç kaybetmediğiniz mezuniyet sonrasında da birbirinizi destekleyeceğiniz ve ülkemize hayırlı hizmetlerde bulunacağınız başarılı bir meslek yaşamı diliyorum” dedi. 

KBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Özdemir, Karabük Üniversitesinin ilklerin Üniversitesi olduğunu belirterek, “İlk kez Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerimizi mezun ediyoruz. Ben de aynı heyecanı ve aynı gururu yaşıyorum. Bugün Fakültemizden 44 diş hekimi arkadaşımızı mezun ediyoruz. Bu üç arkadaşımız uluslararası öğrencimiz ve 41 Türk öğrencimiz olmak üzere 44 öğrencimizi sağlık ortamına katmanın gururunu yaşıyoruz.

Diş Hekimliği Fakültesi olarak bireyin ailenin ve toplumun sağlığının korunmasının geliştirilmesini hedef edinen, yenilik ve değişimlere duyarlı, mesleki standartlar düzeyinde hizmet veren eğitim, öğretim ve araştırmalarda rol sorumluluk alarak mesleki kariyerini geliştiren, yaşam boyu öğrenmeyi benimsemiş diş hekimleri yetiştirmeyi her zaman ilke edindik. Üniversite sınavında başarılı olarak bu Fakülteye kayıt hakkı kazanmış olan bu öğrencilerimiz, ülkemizin ve dünyanın farklı bölgelerinde şifa olmak üzere gideceklerdir” ifadelerini kullandı. 

Dekan Vekili Prof. Dr. Özdemir, Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olarak mesleklerini icra eden diş hekimlerinin, mühendislik ve sanatsal yetilerini kullanarak hastalarının hastalığını tedavi ettiklerini söyleyerek;

“Meslektaşlarımız, diğer yandan da hastasının ihtiyacına göre sadece o hastaya özel eser üretebilen, çok yönlü bir meslek üyesi olarak Fakültemizden ayrılıyorlar. Sevgili gençler, bundan sonraki yolunuzu sadece aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Dürüst, çalışkan ve üretken bir insan, bir değerdir. Siz değer oluşturduğunuzda başarı da bunu takip edecektir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Hiçbir şeye ihtiyacımız yoktur, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır. O da çalışkan olmaktır. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır’ demiştir. Bundan sonraki yaşamınızda sağlık, huzur, mutluluk ve başarılar diliyorum. Yolunuz her zaman kıymetinizi bilen ve sizin de kıymetlerini bileceğiniz kalıcı dost, samimi ve dürüst insanlarla kesişsin. Şansınız bol, bahtınız ve yolunuz açık olsun. Tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

yemin-ettiler

Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, “Bugün çok gururlu, çok onurlu ve çok heyecanlıyım. Bugün nitelikli sağlık profesyonelleri yetiştiren bir Fakültenin bir Üniversitenin bir mensubu olarak Diş Hekimliği Fakültemizin ilk mezunlarının yemin ederek mesleğe adım atma törenine katılmanın mutluluğunu içtenlikle yaşıyorum. Bu mezuniyet belki sizler için kolay ifade edilebilir ama benim şahsım için çok anlamlı, çok duygusal yükler taşıyan bir tablo.

Bizler böyle ayrıcalıklı günlerde insanlığa bilime ve insan sağlığına hizmet etmenin içtenlikle onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Kıymetli mezunlarımız sizlerin yetişmesinde birer hekim olmanız yolunda gösterilen çabanın, gayretin arkasında birçok faktör birçok kişi var sahne arkasında. Başta siz değerli aileler olmak üzere bu güzide genç meslektaşlarımızın yetişmesinde ve ayrıca Diş Hekimliği Fakültemizin eğitim ve hizmet kalitesini giderek artmasında canı gönülden hizmet veren emek veren başta sevgili öğretim üyesi arkadaşlarım, sayın Dekanım daha önce Fakültemizde görev yapmış dekan hocalarım, üstümüzden emeğini ve desteğin hiçbir zaman esirgemeyen sayın Rektörüm Prof. Dr. Refik Polat’a, sağlıktan sorumlu Rektör Yardımcım Prof. Dr. İzzet Açar’a, sağlık hizmetinin sahada sunumunda hiçbir zaman bizden desteğini esirgemeyen İl Sağlık Müdürüm Dr. Ahmet Sarı’ya, Sağlık Hizmetleri Başkanım Dr. İsmail Kara’ya içtenlikle huzurlarınızda teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

 Başhekim Doç. Dr. Çebi, öğrencilere hitap ederek, “Üzerinize giydiğiniz hekimliğinizin, meslek şerefimizin, meslek onurumuzun, saflığın, temizliğin simgesi olan beyaz önlüklerinize ilk günkü tertemizliğini koruyarak asla ve asla hiçbir kara leke sıçratmayın, sıçramasına izin vermeyin. Önlüğünüzde damlayacak tek şey, alın teriniz ve kan lekesi olsun.

Unutmayın ki damlayacak o alın teriniz sizin çabanızın, gayretinizin başarısının simgesi, sıçrayacak kansa ulu bayrağımıza rengini veren asil kandan ibarettir. Şeref ile taşıyabilirsiniz. Sevgili meslektaşlarım, Allah’ın Şafi ismini insanlara sunan el olmaya bugünkü gibi derslerinize ve klinikleri de gösterdiğiniz çaba gibi gayret etmeye devam edin. Yolunuz açık, bahtınız güzel olsun” dedi. 

Karabük Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2022-2023 Yılı Eğitim-Öğretim yılında 44 öğrencisini mezun etti. Diş Hekimliği Fakültesi ilk mezunlarından derece ile mezun olan öğrenciler, birinci Nur Sena Kayrak, ikinci Bilge Akdana, üçüncü Bengisu Müge Çolak oldu. 

ilk-uc

Diş hekimliği Fakültesi birincisi Nur Sena Kayrak, Fakülte kütüğüne pirinç plakadaki ismini çaktı. 

Diş hekimliği Fakültesi birincisi Nur Sena Kayrak, “Fakültemizin ilk mezunları değerli arkadaşlarım adına bu konuşmayı yapıyor olmaktan dolayı büyük bir onur duyuyorum. 5 senedir bugünü görebilmek için bir hayli çalıştık, büyük emekler harcadık. İlk mezunlar olmanın dezavantajları olsa da eğitim hayatımızda birlikte dayanışmayla bunları avantaja çevirmeye çalıştık. Bu yolda bizleri ellerinden gelen gayretle nitelikli birer hekim olarak yetiştirmenin yanı sıra mesleki sorumluluklarımızın gelişmesine katkıda bulunan bütün akademisyenlerimize saygı ve sevgilerimizi sunuyorum. Hepsine emekleri için yürekten teşekkür ediyorum” dedi. 

plaket-cakti

Öğrenciler konuşmaların ardından Hipokrat yeminini ederek, diş hekimliğine ilk adımlarını attılar. 

KBÜ’lü mezun Diş Hekimleri keplerini coşkuyla fırlatarak hekimliğe “Merhaba” dedi.