Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), yenilenen spor ölçüm cihazları ile sporcuların fiziksel performansı değerlendirilerek daha nitelikli ve yetenekli öğrenciler yetiştiriliyor. Karabük Üniversitesindeki Spor Bilimleri Performans Laboratuvarında akademisyenler, çeşitli analizler yaparak akademik çalışmaları ile sporcuların performanslarındaki artışa katkı sağlamayı hedefliyor.

Spor Bilimleri Performans Laboratuvarında sporculara ilk olarak vücut kompozisyon analizi yapılıyor. Çıkan sonuca göre sporcunun profesyonel veya amatör olarak yaptığı spor branşına göre çalışma programı düzenleniyor. Akademisyenler tarafından beslenme ve geliştirmesi gereken kas gruplarına yönelik çalışma grafiği hazırlanarak kuvvet, dayanıklılık, beceri, koordinasyon, reaksiyon ve vücut kompozisyon analizleri yapılan sporcuların sezon öncesi ve sonrası başarılı bir grafik çizmesi için bilimsel raporlar düzenleniyor. Yapılan çalışmalarla sporcuların performanslarında artış sağlanması hedefleniyor.

Karabük Üniversitesi Hasan Doğan Beden Eğitim ve Spor Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şakir Akgül, Spor Bilimleri Performans Laboratuvarındaki cihazların farklı kullanım amacının olduğunu ifade etti. Laboratuvarın Karabük Üniversitesi öğrencileri ve personelinin kullanımına açık olduğuna değinen Doç. Dr. Akgül, “Özellikle Antrenörlük Eğitimi Programı öğrencileri uygulamalarını laboratuvar ortamında yapma şansı elde ediyor. Bunları yapma şansı onlara büyük avantaj sağlıyor. Bu imkânların tanındığı öğrencilerimizin mezun olduktan sonra daha iyi yerlerde istihdam edildiğini biliyoruz. Ayrıca bilimsel çalışmalarını sürdürmek amcacıyla akademisyen hocalar ile lisansüstü eğitim gören öğrencilerimiz, laboratuvarları kullanıyor” diye konuştu.

Doç. Dr. Akgül, kardiyopulmoner egzersiz testinin uygulandığı cihazın, sporcuların dayanıklığını belirlemede etkili olduğunu söyleyerek, “Bilimsel literatürde ‘altın standart’ olarak kabul ediliyor. Biz sporcuların testlerini hem sahada hem de laboratuvar ortamında yapabiliyoruz. Bu testler, sporcuların altın standarda ulaşmasını sağlıyor. Burada sadece öğrencilerimizin değil diğer insanların da ölçümlerini yapabiliyoruz” ifadelerini kullandı. Spor bilimleri alanında yapılan ölçümlerin gerekliliğine işaret eden Doç. Dr. Akgül, “Sporcuların oksijen tüpü üzerinden dayanıklılarını tespit edip sonuçlara göre de spor yürüyüşü ve antrenman programı programını düzenleyebiliyoruz” dedi.

Doç. Dr. Akgül, “Monark bisiklet ergometreleri, spor bilimleri alanında anaerobik güç, anaerobik kapasite gibi parametrelerin ölçülmesinde altın standartta olarak kabul ediliyor. Farklı branşlarda başarı sağlayan parametrelerden biri anaerobik performansıdır. Monark bisiklet ergometreleri sporcuların anaerobik gücü, maksimal gücü, ortalama gücü, ulaşabilecekleri minimum güçleri ve yorgunluk indeksleriyle ilgili bilgiler veriyor” diye konuştu. Farklı fonksiyonları ile Smart Speed cihazının ise sporcuların çeviklik, çabukluk, sürat ve sıçrama yüksekliği gibi birçok niteliğine dair bilgi verdiğini söyleyen Doç. Dr. Akgül, “Lafayatte kuvvet ölçer kas ölçüm cihazı ile farklı kuvvet taramalarını değerlendirebiliyoruz. Tanita cihazı ise yaygın kullanılan cihazlardandır. Sporcuların vücut yağ oranlarını, vücut ağırlıklarını tespit etmek için kullandığımız cihazlardan bir tanesidir” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. Akgül, spor bilimleri alanında ölçülemeyenin geliştirilemediğine dikkati çekerek, “Bu cihazlarla sağlıkla ilgili tüm fiziksel performansı değerlendirebiliyoruz ve bunun akabinde egzersiz listesi tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.