Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği (SAFTİD) yaptıkları bir araştırma sonucu, oteller arası rekabetten dolayı Safranbolu otellerinin 2023 yılında 600 Bin Dolar zarar ettiğini açıkladı.

Kısa adı SAFTİD olan Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği yayınladığı basın açıklaması şöyle;

"Uzakdoğu ülkelerinin gözdesi olan Safranbolu yıllık kitle turizmi bazında 100.000 pax uzakdoğulu misafir ağırlamaktadır.

Bu grupları organize eden seyahat acentaları hizmet aldıkları destinasyonlar için her yıl başında maliyet hesapları yapmakta, belirlenen maliyet fiyatlarını da yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere hizmet alınan otel ve restaurantlara ödemektedirler.

Edindiğimiz bilgilere göre bu turları organize eden seyahat acentalarının 2023 yılı için Safranbolu konaklamalarında 1 kişi için yarım pansiyon  35 Dolar, öğle yemeği için ise 1 kişi  13 Dolar maliyet belirlediğini yetkili sektör temsilcilerinden öğrendik."

Fakat Safranbolu otelleri kendi aralarında rekabete girdiği için bu fiyat konaklamada 20 Dolar, öğle yemeklerinde  ise 6 Dolar'a kadar düştüğünü tespit ettik. Gelen kişi sayısı ile rekabetten dolayı eriyen fark hesap edildiğinde bir yıl içinde Safranbolu turizm sektörüne girdi sağlaması gereken 600 Bin Dolar paranın buharlaştığını yetkili merciler ile yaptığımız araştırma sonucu tespit ettik.  

Yine edindiğimiz bilgilere göre rekabet sonucu işletmelerin karlılıkları düştüğünden gelen yabancı gruplara kalitesiz hizmet verilmesinden ötürü sayısız şikayetler alındığını, müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılı durumlar oluştuğu için Ağustos ayından itibaren Safranbolu’da konaklayan bazı uzakdoğulu seyahat acentalarının artık Bolu’daki otellerde konaklamaya başladığını öğrendik.  

Bu olumsuz durumun Safranbolu turizmine ne  kadar zarar vereceğini ilerleyen süreçte bölge turizmcileri tecrübe edecektir. Bu noktada Safranbolu ekonomisinin en önemli katma değerini sağlayan turizm sektörü yetkililerini kentimizin turizm geleceğini sağlıkla sürdürebilmesi açısından sorumlu olmaya davet ediyoruz."

Editör: Ergün Başkaya