UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan 3 bin yıllık geçmişe sahip Karabük'ün Safranbolu ilçesinde bayram dolayısıyla 18. ve 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilmiş konak, pansiyon ve otellerde rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor.

Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konakların eşsiz güzelliğinde konaklamak isteyenler tarafından tercih edilen Safranbolu, bayram süresince başta İstanbul, Ankara, Kocaeli, Eskişehir, Sakarya, Düzce, Bolu ve Zonguldak'tan olmak üzere yurt içi ve dışından misafirlerini bekliyor.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, ilçede bayram dolayısıyla rezervasyonlarda doluluk oranlarının yüzde 100'lere geldiğini söyledi.

Rezervasyonların hızlanmasında bayram tatilinin 9 gün olmasının etkisine değinen Ergüder, "UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan şehrimiz bildiğiniz gibi kent ölçeğinde korunan ender şehirlerden birisi. Bu nedenle turistlerin cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Biz konuklarımızı iyi hizmet verdiğimiz tesislerimizde ağırlamak için hazırlıklarımızı tamamladık." diye konuştu.

Öte yandan ilçeyle özdeşleşen, gıda, ilaç, kozmetik, boya gibi birçok alanda kullanıldığından "mucize bitki" olarak nitelendirilen, ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve 80 bin çiçekten sadece yarım kilogram elde edilebilen "dünyanın en pahalı bitkisi" safrandan da üretilen Safranbolu lokumu, bayram boyunca üretici ve satışını yapan esnaf tarafından misafirlere ikram edilecek.