Ülkemizde en çok orman varlığı barındıran Karabük'te, çıkması muhtemel orman yangınlarının önlenmesi, orman yangınlarına en kısa sürede müdahale edilebilmesi ve en az zararla söndürülebilmesi ile kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin etkinleştirilebilmesi amacıyla düzenlenen Orman Yangınları İle Mücadele Toplantısı, Vali Mustafa Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya, Vali Mustafa Yavuz’un yanı sıra; Vali Yardımcısı Muhittin Gürel, Karabük Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Kartal, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Ali Bozkurt, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı İsmail Gökcek, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Özel İdare Genel Sekreteri Şerafettin Kelleci, İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Çetin Ayvalık, Afad İl Müdürü Gazanfer Erbay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Şenol Ayyıldız, Karabük Orman İşletme Müdürü Aydın Kırımlı 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Emre Erakçaoğlu, Karayolları 153.Şube Müdürü Emre Bakır Yazıcı Orman İşletme Müdürleri ile ilgili kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

Orman Bölge Yangın Şube Müdürü Ersan Kabakçı ve Afad İl Müdürü Gazanfer Erbay tarafından; araç, ekipman ve personel durumu, orman varlığı ve orman yangınları ile mücadele organizasyonu hakkında sunum gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Vali Mustafa Yavuz; “Yangınlar için tedbir almak, zararları en aza indirmek için hayati önem taşımaktadır. Bölgemizde, geçmişte yaşanan yangınlardan edindiğimiz bulgular sonucunda, tüm kurumlar olarak afetlerin ortaya çıkma nedenlerini tespit etmemiz ve önlem almamız; bu sayede afetlerin yaşanmasını önlememiz gerekmektedir.” dedi.

Kriz Merkezlerinin, afetlerin koordinasyonunda son derece önemli olduğunun altını çizen Vali Mustafa Yavuz; orman varlığı konusunda ülkemize liderlik yaptığımızı ve bunu sürdürmemiz gerektiğini vurguladı.

Vali Mustafa Yavuz, il sınırları içerisinde bulunan, ormanlık alanlarda, ateşli piknik yapılmasına izin verilmeyeceğini ve ormanlarımıza girişlerde ilgili bazı kısıtlamalara gidileceğini ifade ederek; özellikle havaların ısınmasıyla yangın riskinin arttığına dikkat çekti.

Yaz mevsiminde olası orman yangınlarının önlenmesine yönelik yapılması gereken ortak çalışma ve koordinasyon gerektiren konulara dair, ilgili kurum ve kuruluşlarımız tarafından yapılması gereken çalışmaları belirten Vali Mustafa Yavuz, vatandaşlarımızın da konuya daha duyarlı ve dikkatli olmalarını istedi.

Toplantı, görüş ve önerilerin sunulmasının ardından sona erdi.

Editör: Özenay Kahriman