TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmekte olan 2024 yılı Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde konuşan Milletvekili Akay, Bakan Koca’ya Karabük’ün sağlık sorunlarını sıraladı, sorunların çözümü için kaynak talebinde bulundu.

150 Yataklı Devlet Hastanesi Ne Zaman İnşaa Edilecek?

Merkez, Safranbolu, Ovacık, Eskipazar ve Yenice ilçelerindeki sağlık alanında yaşanan sorunlara değinen Milletvekili Akay, “Safranbolu Devlet Hastanesi ve Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nde vatandaşlarımız randevu bulamıyor. Bu önemli soruna çözüm talep ediyoruz. Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nde kardiyoloji ve romatoloji başta olmak üzere uzman hekim eksiklikleri var. Bu uzman hekim eksikliklerinin acil olarak giderilmesi gerekiyor. 150 Yataklı Karabük Merkez Devlet Hastanesi’nin yapım işi hangi aşamada? Proje ne zaman başlayacak? Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Beşbinevler'deki ek hizmet binası ne zaman faaliyete geçecek?” sorularını yöneltti.

Eskipazar’da Var Olan Hastane Yok Oldu, Ovacık’a İnşa Edilen Hastane Bir Türlü Bitirilmedi

Eskipazar Devlet Hastanesi’nin akıbetiyle Ovacık Devlet Hastanesi’nin durumunu soran Milletvekili Akay, “112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının daha uygun mekânlara taşınması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarınız var mı? Yapımına 2021 yılında başlanan Ovacık Entegre Hastanesi hâlâ bitirilmedi. Bu hastane ne zaman bitirilecek? Eskipazar ilçe hastanesinin zeminde kayma var, bina yapıldı fakat kullanılamıyor. Bu binanın akıbeti ne olacak?” dedi.

Yenice İlçemize Yeni Bir Toplum Sağlığı Merkezi Kazandırmalıyız

Yenice’de sağlık alanında  yaşanan eksikliklere de değinen Akay, “Çok uzun yıllardır belediyenin altında faaliyet gösteren Yenice Toplum Sağlığı Merkezi ve aile hekimlerinin yeni bir binaya ihtiyacı var. Sorunların çözümü, ihtiyaçların giderilmesi için ilimize gerekli kaynakları ayrılmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Editör: Vasfiye Yılmaz Tunç