CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı.
 
Milletvekili Akay yayımladığı mesajında, “24 Temmuz 1908’de tarihinde gazeteciler, yayıncılar olağanüstü bir dayanışma göstererek gazetelerine, matbaalarına görevlerini yapmaya gelen sansür memurlarını içeriye sokmamış ve gazeteler ilk kez gazeteler sansürsüz yayınlanmıştır. 1971 yılına kadar Basın Bayramı olarak kutlanan 24 Temmuz, 1971 yılından itibaren de Gazeteciler Günü ve Basın Özgürlüğü için Mücadele Günü olarak kutlanmaktadır.
 
O tarihten bu yana yaralar alarak yolunu devam eden gazetecilik mesleği AKP’nin 21 yıllık iktidarı döneminde büyük bir karanlığa gömülmüş, büyük yaralar açılarak etik değerleri erezyona uğratılmaya çalışılmıştır. 

Anayasamızın 28. maddesinin 1. fıkrasında “Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz” hükmü yer almasına rağmen Türk basını her geçen gün büyük yaralar alarak karanlığa hapsedilmeye çalışılmaktadır.
 
Türkiye, 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 149’uncu, dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında ise 4’üncü sıradadır. Türkiye’de gazeteciler yazdıkları veya söyledikleri nedeniyle cezaevinde tutuluyor. Gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplumumuz haber alma hakkını, ülkemiz de demokrasisini kaybediyor.

İktidar RTÜK ile BİK’i sansür ve ceza aparatı olarak kullanarak basına büyük bir darbe vuruyor. TGS’nin raporuna göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’ndan 58 ayrı idari para cezası kararı alarak toplamda 13.703.913 TL idari para cezası kesti. Basın İlan Kurumu, Evrensel gazetesine 2019’dan itibaren vermediği ilan ve reklamları 22 Ağustos 2022 tarihli kararıyla tümüyle iptal etti.
 
Gazeteciliğin suç sayılmadığı, halkın haber alma hakkı için özveriyle çalışan basın emekçilerinin şiddete uğramadıkları, işsizlikle tehdit edilmedikleri; medya kuruluşlarının kapatma ve ilan yasağı gibi ekonomik cezalarla baskılanmadıkları, sansürsüz ve otosansürsüz bir gelecek dileğiyle tüm gazetecilerimizin ve basın emekçilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum”
şeklinde konuştu.

Editör: Özenay Kahriman