Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın geçtiğimiz günlerde “Karabük Belediyesi’nin 623 Milyon lira borcu var” açıklamasına cevap verdi.

MHP İl Başkan Gedikoğlu, Karabük Belediye Meclisi, MHP Grup Başkanı, Mali Müşavir Ahmet Arslan’ın bahsedilen konuyla ilgili detaylı tüm araştırmalarını yaptığını ve Karabük kamuoyunun bu konuyla ilgili daha gerçekçi anlamda aydınlattığını ifade etti.

MHP İL BAŞKANI "ENKAZ EDEBİYATI 50 YIL ÖNCEYDİ"

“Karabük halkı, bilhassa verilen vaatlerle ilgili, sözlerin tutulmasını ve aynı zamanda da hizmet beklemektedir.” Diyen MHP’li Gedikoğlu enkaz devraldık edebiyatının 50 yıl önceki siyasi anlayışa ait olduğunu belirterek, “Konu bundan 50 sene önceki siyasilerin söylemleri gibi ‘enkaz devraldık, çok borç var, nasıl yapacağız bilemiyoruz’ şeklindeki söylemlerle devam ederek bir kılıf aranıyorsa, bu günümüzde artık kabul görmeyen söylemlerdir.” İfadelerini kullandı.

MHP BELEDİYE MECLİS GRUP BAŞKANI AHMET ARSLAN "BELEDİYE BAŞKANI ÖZKAN ÇETİNKAYA SÖZLERİN TUTULMAMASINA KILIF ARIYOR"

Karabük Belediye Meclis Üyesi, MHP Grup Başkanı ve Mali Müşavir Ahmet Arslan ise Karabük Belediye Başkanın borç açıklamasının kamuoyunu yanıltıcı olduğunu belirtti.

Karabük Belediyesinin nerelere ne kadar borcu var, ne kadar vade ve taksitle ödeneceği tabloyu da paylaşan MHP’li Arslan’ın açıklaması ise şöyle;

“Karabük Belediye Başkanı Sayın Özkan Çetinkaya, Mayıs ayı meclisinde ve basına gönderdiği bildiride, Karabük Belediyesinin 01.04.2024 tarihi itibariyle 623.734.627 TL borcu olduğunu ve bu zor durumda verilen sözlerini gerçekleştirmeye çalışacağını beyan etmiştir.

Bir belediyenin veya herhangi bir kurum ve şirketin mali durumu açıklanırken sadece şu kadar borcumuz var diye açıklama yapılamaz. Adı üstünde mali durum açıklamasında o kurumun aktifi, pasifi, alacakları, borçları ve gayrimenkulleri, vs mali durumu gösterir her şey açıklanır. Ayrıca açıklanan borçların nerelere yapıldığı, taksit ödemelerinin ne kadar olduğu ve vadelerinin ne zamana kadar olduğu bilgisi yer alır. Borç ödeme kabiliyeti var mı, yok mu okuyan kişiler ve ilgilileri bilgi sahibi olurdu.

10 yıl boyunca meclis üyesi, denetim komisyonu başkanı ve üyesi olarak görev yaptığım Karabük Belediyesinin 2023 yılı denetim raporunda da imzası bulunan bir meclis üyesi olarak, belediye başkanının mali durum adı altında sadece borçları rakam olarak açıklamasının kınıyorum.

Karabük Belediyesinin en son hazırlanan denetim raporunda da yazıldığı üzere belediyemizin iller bankası ve diğer özel bankalara olan kredi borçları toplamı faizleri dahil 01.04.2024 itibariyle 275.260.030,83 TL’dir.

Aylık taksitler halinde her ay 7.279.117,51 TL olarak 31.12.2024 tarihine kadar olan ödemeler toplamı ise 65.512.057,59 TL’dir. 13 kalem halinde taksitlendirilen bu borçların dökümü aylık taksit ve vadeleri itibariyle aşağıya çıkartılmıştır.

31.03.2024 İTİBARİYLE KREDİLER

T A B L O1

01.01.2024 -31.03.2024 tarihleri arasında yapılan harcamalar ve borçlarımız olarak Sayın Özkan Çetinkaya tarafından açıklanan kime ne kadar, hangi iş adı altında vadesini bilmediğimiz ne kadarının tamamlanmış olduğu, ne kadarının ne zaman tamamlanacağını bilgisi olmayan ve ne kadarının hala başlamamış olduğu belirtilmemiş rakam hakkında bilgi sahibi olmadığımızdan yorum yapamayız.

Bu konuda belediye başkanından beklediğimiz mecliste tüm partilerin meclis üyesi bulunacak bir komisyon kurup ya da bağımsız denetim firmalarına 31.03.2024 tarihi itibariyle belediyenin mali durumunu raporlaştırıp, meclisimize ve kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamasıdır.

31.03.2024 tarihi itibariyle yeni yılda harcanan ve borçlanılan rakam 287 milyon olarak açıklanmıştır. Doğru olduğunu kabul edersek zaten 200 milyon borçlanma yetkisi alınmıştır. Mayıs ayında emlak vergilerinden de yaklaşık 75-80 milyon TL tahsilat olacağından, bir an önce esnaf ve iş yapanların borçlarının ödenmesi için gereğinin yapılması bekliyoruz.

15 yıl boyunca Rafet Vergili mali disiplin içerisinde Karabük Belediyesini idare etmiş, çalışanların maaş ve diğer özlük haklarını tam gününde ödemiş, belediyeye iş yapanların ödemelerini aksatmadan ve mağdur etmeden ödemiştir. Bu sürecin aynen devam etmesi gerekmektedir. Belediyemizin mali yapısı buna müsaittir.

2023 sonu itibariyle belediyemizin alacak toplamı 83.698.470,37 TL idi. Mart/2024 sonu ne kadardır açıklamada yer almıyor. Bunun da dikkate alınması gerekmektedir. 2024 yılı bütçesi 1.400.000.000 TL olarak karara bağlanmıştır. Gerçekleşme oranları yıllara göre yüzde 80-85 arası olduğunu bildiğimiz bu bütçe rakamları içinde borçları bahane ederek enkaz edebiyatının yapılmasına, belediye kasasının tamtakır olduğu izlenimi verilmesini kabul etmiyoruz.

Mart /2024 sonu itibariye belediyenin borçlar hanesinde bulunan 102.250.239,00 TL’lik borç Karayolu Kavşak Projesine, 15.698.694,13 TL’lik borç Çamlık Parkı ve Emniyet Binası Projesine aittir.

Sayın vekillerimiz Cem Şahin, D. Ali Keskinkılıç ve Belediye Başkanımız Özkan Çetinkaya seçim çalışmalarında her fırsatta ‘hükümet ile belediye aynı partide olursa hizmetlere ve diğer işlere daha kolay ulaşırız’ açıklamaları yapmışlardır. Sayın vekillerimizden ve belediye başkanımızdan beklentimiz ve onlara önerimiz belediyenin borçlar hanesinde görülen bu iki kalem borcu bölgenin tek il belediyesi Ak Partide olan Karabük Belediyesinin bu borçlarının ilgili kurumlara transfer edilmesini sağlamalarıdır. Tüm Karabük halkı ve bizler müteşekkir oluruz.

Sonuç olarak mali durumu adı altında açıklanan borçlar sadece rakamdan ibaret olup, bu borçların Karabük Belediyesinin kredi ödeme kabiliyetiyle ödenemeyecek borçlar olamadığının altını çizmek isteriz. Bu borçları bahane edip, verilen sözlerin tutulmamasına bir kılıf hazırlanmakta olunduğunun farkındayız. Karabük halkına seçim süresince verilen sözlerin takipçisi olacağız.”

Editör: Haber Merkezi