Karabük Üniversitesinde bağımlılıkla mücadele etkinlikleri kapsamında Karabük Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından “Bağımlılıkla ve Siber Zorbalıkla Mücadele” eğitimi verildi. 

Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında bağımsızlığın 100. Yılında gençlerin bağımsızlığının korunması maksadıyla düzenlenen “Bağımlılıkla ve Siber Zorbalıkla Mücadele” eğitimi, 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda verildi. 

“Bağımlılıkla ve Siber Zorbalıkla Mücadele” eğitiminin açılışında konuşan Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Polat, “Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında, bağımsızlığımızın 100. Yılında, gençlerin bağımsızlığının korunması maksadıyla Yüksekokulumuzda düzenlemiş olduğumuz Bağımlılıkla ve Siber Zorbalıkla Mücadele programına hepiniz hoş geldiniz. Yabancı Diller Yüksekokulunun temel hedefi siz değerli gençlerimizin uluslararası düzeyde bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak, rekabet edilebilir seviyede uluslararası platformlarda yer almalarını sağlamak, iletişim becerilerini güçlendirmek, dünya vatandaşı olma bilincini kazandırmak ve küresel düzeyde rekabet edilebilir bireyler haline getirmektir. Bununla birlikte siz değerli öğrencilerimizin fiziksel ve ruhsal sağlığı üstünde oldukça olumsuz ve ölümcül etkilere sahip olan başta sigara, alkol ve uyuşturucu olmak üzere her türlü zararlı madde bağımlılıklarına karşı mücadele ve dijital dünyanın getirdiği tehditler arasında yer alan siber zorbalık, kimlik hırsızlığı, fidye yazılımlar ve çevrim içi dolandırıcılıklar gibi toplumumuzda milyonlarca insanı etkileyen, ciddi manevi zararlara ve maddi zararlara yol açan Siber Suçlarla Mücadele noktasında Yabancı Diller Yüksekokulu olarak önleyici eğitimler vermeye karar verdik. Bu bağlamda her şeyden önce az önce ifade ettiğim bağımlılıklar ve suçlarla mücadele, hayati bir öneme sahip olan Türk Emniyet Teşkilatına ve şerefli mensuplarına davetimizi kabul ettikleri ve sizlere bu eğitim programını sunma noktasında destek sağladıkları için Yüksekokulumuz ve siz değerli öğrencilerimiz adına bir kez daha teşekkür ederim. Bu eğitim programı bağımlılıkla ve siber zorbalıkla mücadele konularında siz değerli öğrencilerimiz için önemli bir farkındalık yaratmayı, bilinçlenmeyi sağlamayı ve gerektiğinde hem kendinizi hem de başkalarını koruma becerilerinizi geliştirmeyi hedeflemektedir” dedi. 

Konuşmanın ardından siber güvenlik, farkındalık, siber zorbalıkla mücadele ve bağımlılıkla mücadele konularında öğrencilerin bilgilendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla Karabük Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından bilgilendirme yapıldı. 

İki oturumda yapılması planlanan “Bağımlılıkla ve Siber Zorbalıkla Mücadele” eğitimi öğleden sonra da Kamil Güleç Kütüphanesinde devam etti. 

Editör: Özenay Kahriman