Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı anısına Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öncülüğünde ve Prof. Ruhi Konak küratörlüğünde “100+ Şehirler Arası Karma Sergi” adlı karma sergi gerçekleştirildi. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. Yılı anısına, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öncülüğünde Prof. Ruhi KONAK küratörlüğünde “100+ Şehirler Arası Karma Sergi” adlı karma sergi gerçekleştirildi. Ankara, Antalya, Balıkesir, Düzce, Erzurum, İzmir, Karabük, Van, Samsun, Sinop, Karamürsel’de 27 Ekim’de eşzamanlı olarak açılan sergide, 450 sanatçının eseri sergilendi. 

Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu, Doç. Dr. Işılay Konak, Doç. Dr. Hüseyin Elitok, Doç. Mine Dilber, Doç. Ebru Çatalkaya Gök, Doç. Dr. Yusuf Parlak, Dr. Öğr. Üyesi Vedat Ünaldı, Öğr. Gör. Mevlüt Kaplanoğlu, Öğr. Gör. Ayşe Sema Bardak, Öğr. Gör. Derya Arslan, Kenan Kaplan, Emine Seyyah Sönmez, Harun Güven, Tuğçe Akkaya, Ömer Akbulut, Veysel Batu, Hakim Kiye, Şerife Soylu, Harun Agah Altay, Ferhan Uludağ’ın şehir koordinatörü olarak görev aldığı ve büyük çabayla gerçekleştirilen sergide resim, heykel, minyatür, tezhip, grafik, ebru, tekstil, dokuma, kat-ı, fotoğraf, çini, seramik, cam, baskı resim ve hat alanlarından eserler sergilendi. 

Karabük kapsamında ise “100+ Şehirler Arası Karma Sergi”ne, Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ev sahipliği yaptı. Serginin açılışı Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar V-ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Anıl Ertok tarafından yapıldı. Bu kapsamda sergide geleneksel sanatlar alanında 35 sanatkarın minyatür, hat, tezhip, katı, çini, ebru ve seramik eserleri sergilendi. 

Editör: Özenay Kahriman