1.1 milyar insanın yoksulluk çektiği Dünya’da bu durum en çok çocukları etkilerken, sosyal belediyecilik anlayışını tüm Safranbolu’ya yayan Safranbolu Belediyesi oluşturduğu sosyal destek kartlarıyla 2019’dan bu yana 271 aileye 2 milyon 77 bin TL destek sağladı.

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Gününün bu yılki teması Birleşmiş Milletler tarafından “insana yakışır iş ve sosyal koruma: İnsan onurunu herkes için hayata geçirmek” olarak belirlendi. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse 2019 yılında göreve geldiği andan itibaren BM tarafından bu yıla özel olarak belirlenen temayı tüm Safranbolu’ya yaydı. Başkan Köse öncülüğünde Safranbolu Belediyesi ihtiyaç sahibi ailelere bulunduğu desteklerle çevresinde örnek gösterilen hizmetlere ev sahipliği yaptı. Özellikle çocukların mağduriyet yaşamamasını ön plana koyan Safranbolu Belediyesi onlar için süt, beslenme çantası, kırtasiye desteği gibi yardımlarda bulunurken aktif olarak hizmet veren hayır çarşısı ve derman ekibi ile birlikte Safranbolu’da kapısı çalınmadık hane bırakmadı. İhtiyaç sahibi ailelere destek amacı ile başlatılan sosyal destek kartı projesi ile 2019’dan bugüne kadar 271 aileye 2 milyon 77 bin TL yardım sağlandı. 

Göreve geldiği andan itibaren Belediye’nin tek bir kuruşu bile boşa harcanmadan, sadece Safranbolu halkına hizmet etmek için kullanılacağını belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Dünya Yoksullukla Mücadele Günü ile ilgili şunları söyledi: “Sosyal belediyecilik yani halk için çalışmak ana hedefimiz ve görevimiz. Oluşturduğumuz derman ekibimizle gıda yardımlarımızı her geçen gün sürdürüyor ve ihtiyaç sahibi ailelerimizin çocukları mağdur olmasın, aileler mahcubiyet hissetmesin diye canla başla çalışmaya, üretmeye devam ediyoruz, edeceğiz de. Bizler Safranbolu halkının huzuru ve mutluluğu için bu görevlerdeyiz. Bugüne kadar Safranbolu’da ihtiyaç sahibi ailelerimizin evlerini kapı kapı dolaşan mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. 2019’dan bugüne kadar devreye aldığımız sosyal destek kartı ile 271 aileye 2 milyon 77 bin TL destek sağlamanın da mutluluğu içinde de olsak hiçbir çocuk yatağa aç girmeyene ve hiçbir vatandaşımız mağduriyet yaşamayana kadar yoksullukla mücadelemiz kesintisiz devam edecek.”

Editör: Özenay Kahriman