Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, mesajında;

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), 17 Aralık 1994 tarihinde bizi Dünya Miras Listesi’ne dahil etti. Özel bir kent olduğunu her fırsatta dile getirdiğim, ‘Safranbolu’dan bir tane daha yok.’ dediğim kentimiz için dönüm noktası olan bu tarihin 28. yılını kutlamanın haklı gururunu yaşıyorum. 

UNESCO’ya başvuruyu yapan dönemin Belediye Başkanı Sayın Mustafa Eren’e, Belediye Meclis Üyelerine ve Prof. Dr. Ali Engin Oba’ya girişimleri için teşekkür ediyorum. Bu tarihten önce şehrimizin kent ölçeğinde korunması gerektiğinin bilinciyle koruma kararının çıkarılması için uzun süre çabalayan ve 1976’da başarıya ulaşan dönemin Belediye Başkanı Sayın Kızıltan Ulukavak’a, Prof. Dr. Doğan Kuban’a, Yavuz İnce’ye ve Baran İdil’e de ayrıca teşekkür ediyor, onları şükranla anıyorum.

1970'li yıllarda başlayıp 1994'te UNESCO tarafından taçlanarak bizlere miras kalan ve bizim de gelecek nesillere miras bırakacağımız Safranbolu'muzun korunması görevini hakkıyla yerine getirmeye çabalıyoruz. Yaptığımız bilinçli restorasyonlar ve Tarihi Çarşı’nın dokusuna yaraşır çalışmalar bunlara birer örnek. Hayata geçireceğimiz ve Tarihi Kentler Birliği’nden ödül alan Han Arkası Projemiz ile de bu muazzam bütünlüğün güzelliğine güzellik katacağız. 

Bizi turizm kenti haline getiren bu kararla yerli yabancı turistlerin ilçemize geldiğinde gördükleri ilk yer olan Kaya Erdem Caddesi’nin ön cephe yenilemesi de güzel bir etki yarattı. Tarihi Çarşı bölgesinde oluşturacağımız yeni alan ve yapımı tamamlanmak üzere olan park çalışmalarımızla, konuklarımız seyir ve dinlenme anlamında rahata kavuşacak.

Dünya’nın en iyi korunan 20 kentinden biri olan kadim şehrimizin, daha nice faydası için hizmet edebilmemizi ümit ediyor, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışımızın 28. yılını kutluyorum.”