CHP Karabük Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Cevdet Akay, Karabük ’ün doğal gaz alt yapısının geliştirilmesi ile doğal gazı olmayan ilçelere doğal gaz arzının sağlanması talebine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ’na verdiği soru önergesine Bakan Bayraktar ’dan yanıt geldi.

Milletvekili Akay’ın sorduğu sorular ile bulunduğu talepler hakkındaki soru önergesine cevap veren Bakan Bayraktar, doğal gaz arzı sağlanamayan evlerin durumunu, Yenice doğal gazının son durumunu ve Ovacık ile Eflani ilçelerinde yapılan doğal gaz çalışmaları hakkındaki gelişmeleri paylaştı.

Yenice’de ilk gaz arzının Ekim ayında sağlanacağını açıklayan Bakan Bayraktar, "Yenice ilçemizde altyapı çalışmaları bu sene başlatılarak yatırım programı tamamlanmış olup planda yer alan sokaklarda bulunan tüm binalara ilk gaz arzının 2023 yılı Ekim ayı içinde sağlanması planlanmaktadır. İlk kez bu sene gaz verilecek olan Yenice ilçesinin gaz arzı ise geçici olarak taşımalı sistem olarak da ifade edilen Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) ile sağlanacaktır." dedi.

Doğal gaz bağlantı çalışmaları hakkında da bilgi paylaşan Bakan Bayraktar, “Doğal gaz dağıtım şirketleri 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nun 2'nci bölüm 4'ünci maddesinde yer alan hüküm kapsamında imarlı alanlar bütününde yatırım faaliyetlerini yürütmektedir. Bu çerçevede Karabük şehir merkezi ile Safranbolu ve Eskipazar ilçelerinde imar problemi olmayan ve doğal gaz abonelik işlemlerini yaptıran tüm hanelerin doğal gaz bağlantıları yapılmış olup 2023 yılında abonelik işlemlerini yaptıran hanelerin bağlantı çalışmaları ise devam etmektedir. Abonelik işlemlerinin yapıldığı tarihten itibaren en geç 90 gün içerisinde hane bağlantıları yapılmış olacaktır.” dedi.

Milletvekili Akay Talep Etti, Bakan Bayraktar Müjdeyi Verdi

Ovacık ve Eflani ilçelerine doğal gaz temini sağlanması hususunda talepte bulunan Milletvekili Akay ’a Bakan Bayraktar’dan olumlu cevap geldi. Bakan Bayraktar Ovacık ve Eflani ilçeleri için çalışmaların başlatıldığını ve önemdeki dönem alt yapı çalışmalarının başlatılacağını paylaştı.

Bakan Bayraktar, "Doğal gaz alt yapısı olmayan Ovacık ve Eflani ilçeleri ile ilgili proje çalışmaları başlatılmış olup bu ilçelerimize önümüzdeki dönemde doğal gaz arzının sağlanması planlanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Milletvekili Akay; "Konunun Takipçisi Olmayı Sürdüreceğiz"

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Milletvekili Akay, "İlettiğimiz sorunlar ve bulunduğumuz talepler hakkında hızlı geri dönüşleri için Sayın Bakan’a teşekkür ederiz. Doğal gaz konusu ilimiz için hassas bir konu. Taaddüt edilen sözler başta olmak üzere konunun sonuna kadar takipçisi olacak, Karabük’ün tamamı doğal gaza kavuşuncaya dek mücadelemizi sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi