1972 tarihli UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme uyarınca Üçüncü Döngü Periyodik Raporlama Çalışmaları Korumanın Başkenti olan Safranbolu'da yapıldı. 

Kültür ve Turizm Uzmanı Dr. Şule Kılıç, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Temsilcileri Prof. Dr Özlem Karakul Türk, Doç. Dr. Zeynep Eres Özdoğan, Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Temsilcisi Doç. Dr. Koray Güler ile Karabük Üniversitesi ile korumacılıktaki paydaşların katıldığı toplantıda Safranbolu’da gerçekleştirilen çalışmalar ve projeler ile raporlama çalışması tamamlandı.

Toplantı öncesi konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse,“ Öncelikle geçmişten bu güne korumacılık anlamında katkı veren herkese teşekkür ediyorum “ dedi.

Safranbolu Belediyesinin bu anlamda gerçekleştirdiği çalışmalardan söz eden Başkan Köse,” Geçmişte yapılan güzel ve başarılı çalışmalarla birlikte günümüzde biz de Safranbolu Belediyesi olarak Tarihi Çarşılarımız Gün Yüzüne Çıkıyor, Han Arkası gibi önemli projelerle geleceğe güzel bir miras bırakmak adına çalışıyoruz. Çalışmalarımız aralıksız devam edecek.  Bu vesile ile UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşme uyarınca Üçüncü Döngü Periyodik Raporlama Çalışmalarının kentimiz için güzel bir çalışma olacağını düşünüyor, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Toplantı , neler yapıldı, neler yapılabilir ile illi karışlıklı görüş alıverişi ve anket çalışması ile sona erdi. 
 

Editör: Vasfiye Yılmaz Tunç