Yemeklerde,tatlılarda ve kahvaltıda lezzetiyle sofralarda yerin alan çeşitli yemek kültürlerinde çokça kullanılan tahin,sağlık deposu bir besindir.Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Tahin, susam bitkisinin tohumlarının  zarının ve dış kabuğunun soyulması, gerekli ısıl işlemlerle pişirilmesi sonrasında öğütülmesi ile elde edilen bir Orta Doğu sosu ya da çeşnisidir.

Tahinin Besin Değeri; 

Tahinin 100 gramı 592 kaloridir. %53 yağ, %22 karbonhidrat, %17 protein ,%3 sudan oluşur. İçeriğinde tiamin , fosfor, çinko niasin , demir magnezyum, folat  kalsiyum ,B vitaminleri ve potasyum  bulunur.

Tahinin Faydaları Nelerdir ?

Yüksek oranda esansiyel yağ asidi içeren tahin, antioksiant içermesi nedeniyle  bağışıklığı güçlendirir, yeterli ve dengeli tüketildiğinde kolesterol seviyesini düşürür. Böylece  kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Cilt sağlığına iyi gelen bu besin aynı zamanda beyni destekler. Ayrıca tahinin içerisinde bulunan kalsiyum ve magnezyum da kemik gelişiminde etkilidir.

Tahin Pekmez Faydaları Nelerdir ?

Aminoasit ihtiyacını karşılar

Vücudu uyararak enerji verir

Kansızlığı giderir

Bağırsakları temizler 

Beyni güçlendirir

Kalsiyum deposudur

Vücudu ısıtır

Zihin gelişimini destekler

Cinsel gücü arttırır

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen, ''Yüksek yağ içeriği sebebiyle çok tüketildiğinde alınan kaloriyle beraber kilo alımına neden verebilir. Sabahları aç karnına tahin tüketmek gün içinde kişinin daha enerjik olmasını sağlar.'' dedi.

Editör: Özenay Kahriman