AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş,  "24 Kasım'ın Mustafa Kemal Atatürk'e Baş öğretmenlik ünvanının verildiği tarihtir. 1981 yılından bu beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır" vurgusunu yaparak mesajına şu şekilde devam etti;

"İnsan yetiştirmek kutsal ve önemli görevlerden biridir. Bu önemli göreve talip olan ve en zor şartlarda bile bu görevi yerine getirmek için uğraşan öğretmenlerimizdir. 

İnsanlığa hizmet etmeyi en büyük değer sayan, “ Ben muallim olarak gönderildim.”  buyuran sevgili Peygamberimizin varisleri olan kıymetli öğretmenlerimiz, bilgi ve hikmetle nesillerimizin kalbine dokunarak aydınlık bir geleceği inşa etme yolunda çaba sarf etmektedirler. 

Bizler, “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” düsturuyla medeniyetler inşa etmiş bir inancın mensuplarıyız. 

Tarih boyunca her büyük devlet adamının yanında onu yetiştiren bir öğretmen olduğu bilinmektedir. Osman Gazi’nin yanında Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet’in yanında Akşemsettin, Yavuz Sultan Selim’in yanında İbn-i Kemal,  Atatürk’ün yanında Mustafa öğretmen vardı. Öğretmen almadan veren,  paylaştıkça ilim ve hikmeti çoğalan insandır.
Bu yüzden başöğretmen Atatürk;  “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder”’ diyerek eğitimin toplumumuzdaki yerine dikkat çekmiştir.
Öğretmenlerin olduğu yerde  “ fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesillerin umudu vardır. Milletleri kurtaracak olan öğretmenlerdir. Ülkemizin gelişmesinde, muassır medeniyetler seviyesine çıkmasında, öğretmenlerimizin yapmış olduğu fedakârlıklar hiçbir zaman unutulmaz.  
Yavrularımızın hayata ve geleceğe hazırlanmasında görev alan; Anadolu’nun her bir köşesine ilim ışığını saçmak için giden, neslimizin yetişmesinde emeği, alın teri, özverisi bulunan tüm öğretmenlerimize içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile bu anlamlı günde, yarınların büyük ve güçlü Türkiye’sinin inşasında mihenk taşı olacak gençlerimize rehberlik eden, ışık olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyorum. 

Başta görevleri başında şehit düşmüş eğitimcilerimiz olmak üzere, ahirete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emekli öğretmenlerimize de sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyorum."