Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük Valiliği'ni ziyaret ederek açıklamalarda bulundu. Tunç, Karabük'ün tarihi ve doğal güzelliklerine dikkat çekerek, şehrin gelişimi için yapılan yatırımları değerlendirdi.

Karabük Valisi Mustafa Yavuz'u ziyaret eden Bakan Yılmaz Tunç, “Karabük, birbirinden güzel ilçeleriyle çok önemli bir şehrimiz. Bugün Karabük'te Valimizi ziyaret ettik. Milletvekillerimizle ve ilimiz yöneticileriyle birlikte Karabük'teki çalışmaları gözden geçirdik. Bakanlığımıza ilişkin bazı çalışmaları da istişare ettik. Yapılan çalışmaları yeniden değerlendirdik” dedi.

Tunç, ziyaretin ardından Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya'yı ziyaret edeceklerini belirtti. “Karabük'te Özkan Çetinkaya, 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçildi. Türkiye'nin de il belediyeleri arasında en genç belediye başkanlarından biri olarak Karabüklü hemşerilerimizin takdirini kazandı. Başkanımıza projelerini gerçekleştirme noktasında desteklerimizi de yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Adalet Bakanı Tunç, Karabük'teki yetersiz ve eski adalet binasının yerine yeni bir adalet sarayı yapılacağını açıkladı. “Karabük'te adalet sarayımız yetersiz ve eski bir bina. Yeni bir binaya ihtiyacımız var. Arsa çalışmaları tamamlandı ve proje çalışmalarına başladık. 13 Haziran 2024 tarihinde proje sözleşmesini imzaladık. 2025 yılının inşaat yatırım programına alınması konusundaki takiplerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Yeni adalet binasının Hürriyet Mahallesi'nde eski Devlet Demiryolları arazisinde inşa edileceğini ve 27 bin 567 metrekare kapalı alana sahip olacağını belirtti. Ayrıca, Eskipazar'da İçişleri Bakanlığı ile ortak bir proje yürütüldüğünü ve adliyeye bin metrekarelik yer tahsis edileceğini söyledi.

Tunç, Karabük'te yargı süreçlerinin hızlandırılması için yeni mahkemeler kurulduğunu belirtti. “Karabük'te bir aile mahkemesi, bir sulh ceza mahkemesi, bir sulh hukuk mahkemesi ve bir ağır ceza mahkemesi kurduk. Safranbolu'da ise bir asliye hukuk mahkemesi kurarak yargının hızlandırılmasını sağladık. Ayrıca, personel ihtiyacını karşılamak için gerekli atamaları gerçekleştirdik” dedi.

Tunç, Karabük ziyaretinin ardından Bartın'a geçerek Bartın Barosu'nun hizmet binasının açılışını gerçekleştireceklerini ve Bartınlı hemşerilerle buluşacaklarını belirtti. “Bartın'da Bartın Barosu'nun hizmet binasının açılışını gerçekleştireceğiz ve Bartınlı hemşerilerimizle buluştuktan sonra Ankara'ya döneceğiz” dedi.

Bakan Tunç, Karabük Belediyesi'ni Ziyaret Etti

Karabük ziyaretinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya'ya da hayırlı olsun ziyaretin de bulundu.

Başkan Çetinkaya, "Şahsınızın bakanlığı bölge için büyük bir nimet olduğunu düşünüyoruz."  diyerek "Kızılcahamam kampında Karabük'e göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı ben, şehrim ve vadandaşlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bir seçim neticesinde Karabük'e hizmet bayrağını devralmış durumdayız inşallah sizlerin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleriyle Karabük'ün hakettiği hizmetleri el birliği ile yapacağız bakanım. Bölgemize vermiş olduğunuz katkılardan dolayı sizlere şehrim ve vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum." dedi.

"Özkan Çetinkaya kardeşimize ve meclis üyelerine hayırlı olsun dileklerimizi iletmek için geldik. " diyen Bakan Tunç, "31 Mart seçimlerinden sonra geleceğimi söylemiştim ama anca fırsat bulabildim. 
Özkan beyin çok güzel projeleri var. Seçim zamanı kamuoyuyla paylaştığı ve Karabük halkının taktirle karşılandığı ve sonrasında da 31 Mart sonrası onay verdiği projeler inşallah hayata geçirmek için biz belediye başkanımıza gereken desteği vermeye devam edeceğiz. İnşallah Karabükümüz en güzeline layık, Karabük Demir Çelik şehri, emeğin başkenti, bölgemizin vedarıiftarı Karabük'ün ülke kalkınmasına desteği var, Turizm değerleri var, Safranbolu gibi dünya mirası var.  Karabükümüzün diğer ilçeleri birbirinden güzel.

Karabük Bartın yolu yatırım programımızda olan yolumuz duble yol olarak yapılması ile ilgili görüşmelerimizi yaptık. Sayın bakanımız çalışmalarının devam ettiğini söyledi, o süreçleride takip edeceğiz. Karabük'e yeni bir Adalet Binası için çalışmaları başlattık, arsamız hazır tabelayı da Sayın Valimiz asmış durumda, ilahe gerçekleşti 12 Haziranda proje mütehaiti ile sözleşme imzalandı. Proje çalışmaları bittikten sonrada yatırım programına alınması ile ilgili takiplerimizi sürdürerek Karabük'ün bölgemizin önemli bir probleminide yine çözmüş olacağız.

Özkan başkanımız İl belediyeleri arasında en genç belediye başkanı. Bu gençliğin vermiş olduğu enerji ile Karabük'e çok büyük katkılar sağlayacak. Proje tanıtımında bulunmuştum, onun heycanını da orda görmüştük. Karabüklü hemşerilerimizde görmüş ki onu belediyenin başına getirdiler. Sayın Valimizin koordinasyonunda yerel yönetim merkezi hükümet uyumuyla burada çok güzel eserlere imza atacaktır. Milletvekillerimizin Ankaradan verecekleri güçlü desteklerle bizde hükümet olarak onun projelerinin hayata geçmesi için çalışacağız." Dedi.

Editör: Özenay Kahriman