"Yüzme Bilmeyen Kalmasın" projesine başvuran sporcu sayısında Karabük, Türkiye 6'ncısı olurken hedef, Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürülüğünce 10 bin sporcu olarak belirlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen 'Yüzme Bilmeyen Kalmasın' projesi yoğun ilgi ile devam ediyor. İlk etapta sadece ilkokul öğrencileri için 65 ilde başlatılan pilot uygulama, gelen talepler doğrultusunda 81 ile yayıldı. Ayrıca Bakanlığın, Türkiye'nin dört bir yanına inşa ettiği portatif yüzme havuzları ile çocuklara ve gençlere yüzme imkânı sunuluyor.

Karabük Kapalı Yüzme Havuzunda, alanında uzman Antrenörler eşliğinde çocuklar ve gençler yüzme eğitimi alıyor. Spor Okulları ile Yüzme Bilmeyen Kalmasın çalışması ile çocuklar ve gençlerin spor tesislerini yakından görerek sporla tanışmaları ve erken yaşta spora başlamaları için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Yaz dönemlerinde yüzme sporuna erişim kolaylığı sağlamak amacıyla yüzme havuzlarında çocukların bağımlılıklardan ve hareketsiz yaşamdan uzaklaşması, fiziksel ve mental gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor. 

BAŞVURU SIRALAMASINDA KARABÜK TÜRKİYE 6'NCISI

Bu kapsamda Yüzme Bilmeyen Projesine 2022 yılında toplam katılım sayısında 8652 sporcu ile başvuru sayısında Türkiye ortalamasında 6'ncı olan Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün yıl sonuna kadar bu sayıyı 10 Binin üzerine çıkarması planlanılıyor.

29 Haziran’da başlatılan GSB Okul Sporlarına en fazla başvurunun bu sene yapıldığını ifade eden ve amacın sporun tabana yayılması, kulüplere ve Milli Takımlarımıza başarılı sporcuların kazandırılması olduğunu söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Coşkun Güven; "İlimiz ve ilçelerimizde 16 farklı branşta antrenörlerimiz eşliğinde gençlerimizi çocuklarımızın yeni eğitim öğretim dönemi başlayıncaya kadar spor salonlarımızda tesislerimize misafir etmeye başladık,çalışmalarına devam ediyorlar. Bazı branşlarda çok yoğun katılımlarımız var şu anda 10 binin üzerinde GSB Spor Okulları kapsamında başvuru aldık. Bunun yanında yüzme bilmeyen kalmasın Projesi kapsamında havuzumuzda da sporcularımız gençlerimiz çocuklarımıza güzel bir imkanlar sunuldu. GSB Spor Okullarımızın en büyük avantajı tamamen ücretsiz olması. Biz 5-18 yaş kategorisinde ki bütün gençlerimize bu kapsamda hizmet ediyoruz. GSB Spor Okullarında yaz boyu devam eden antrenmanlar sonucunda gençlerin gelişimlerinin artması ve spora devamlılığını sağlamak adına yaz spor okulları sona erdiğinde gençlerimizi performans gruplarına alıyoruz. Böylece çocuklarımız sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere yönelerek, hem fiziksel ve mental yönden gelişiyor hem de enerjik ve eğlenceli zaman geçirerek spor yeteneklerini keşfediyorlar. En önemlisi boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendiriyorlar" dedi.