TÜRK-JAPON DOSTLUK GÜNLERİ

SAFRANBOLU'DA BU YIOL 6'NCISI DÜZENLENEN VE GELENEKSEL HALE GELEN TÜRK-JAPOON DOSTLUK GÜNLERİ RENKLİ SAHNELER İLE YAPILD

banner73
Safranbolu 27.05.2013, 12:16 27.05.2013, 12:16
40
TÜRK-JAPON DOSTLUK GÜNLERİ
banner36

SAFRANBOLU'DA BU YIOL 6'NCISI DÜZENLENEN VE GELENEKSEL HALE GELEN TÜRK-JAPOON DOSTLUK GÜNLERİ RENKLİ SAHNELER İLE YAPILDI


 

IMG_2795Karabük'ün Safranbolu İlçesi'nde Türk-Japon Dostluk Günü kutlanırken, Van depreminde kurtarma çalışmalarına katılırken ölen ve Safranbolu Belediyesi tarafından yaptırılan Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin adının verildiği parkın açılışı da yapıldı.

Her yıl binlerce Japon turistin ziyaret ettiği Safranbolu’da bu yıl 6'ncısı düzenlenen Türk-Japon Dostluk Günü, Cuma akşamı düzenlenen etkinliklerle başladı. Van depreminde ölen Japon Dr. Atsushi Miyazaki'nin adının verildiği Camikebir Mahallesi'ndeki parkın açılışı yapılması ile başlayan program, Japon ve yerli konuklara ayran-pilav ikram edilmesi ile devam etti.

Kent Tarihi Müzesi'nin bahçesindeki etkinliğe Karabük Vali Yardımcısı Erkan Çapar, Karabük Emniyet Müdürü Oktay Keskin, Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Japonya Ankara Büyükelçiliği Kültür Ateşesi Shigeru Kikuma, Türk-Japon Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimato ve davetliler katıldı.

Gece, Japon geleneksel davul- gösterisiyle başlarken, Safranbolu Belediyesi folklor ekibinin kına gecesi gösterimi, Ankara Üniversitesi Japonoloji öğrenci topluluğunun geleneksel Japon Soran Bushi dans gösterimi,Japon dövüşçülerin gösterileri ilgiyle izlenildi. Japon sanatçı Susumu Fujimoto, Safranbolu ve İstanbul isimli şarkıları Türkçe söylerken büyük alkış topladı. Kutlamalar yine Japon geleneksel davul gösterileriyle son buldu.

IMG_2810İkinci gün etkinlikleri ise Cumartesi saat 09.00’da Türk – Japon Dostluk Bahçesine fidan dikimi ile başladı. Fidan dikimine Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve Türk-Japon Kültür Değişim Derneği Başkanı Kanji Ishimato katılırken, yapılan konuşmalarda dostluk mesajları verildi.

Türk-Japon Dostluk Günü ikinci gün programı Aslanlar SAKEM’de düzenlenen Japon geleneksel sanatlar sergisi ve kursuları ile devam etti. Japon çiçek düzenleme sanatı “ ikebana “ , Japon geleneksel tafta bebeği “ kimekomi ningyo “ sergisi ve kursu, Japon kağıt katlama sanatı “ origami “ sergisi ve kursu, Japon geleneksel hat sanatı “ shodo “ sergisi ve kursu, Japon çay seremonisi “ Chanoyu veya Sado “ gösterisi ve ikramı yapıldı. Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezi ( SAKEM ) geleneksel Hat, Tezhip, Minyatür ve Ebru sergileri sunuldu. Günün son programı ise Yine Japon geleneksel davul gösterileri oldu.
Yorumlar (0)
6
kapalı
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74