Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde 2-3 Mart tarihlerinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest’e dair değerlendirme toplantısı, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık başkanlığında Sosyalfest İcra Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.
Türkiye’nin milli sosyal bilimler hamlesi vizyonu doğrultusunda 2-3 Mart 2024’te Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest, yapılan toplantı ile değerlendirildi. Toplantıda, Ekim 2024’te Ankara’daki paydaş üniversiteler ile birlikte düzenlenecek Sosyalfest’e dair fikir alışverişinde bulundu.

Senato Toplantı Odasında düzenlenen Sosyalfest değerlendirme toplantısı Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’ın başkanlığında, Rektör Yardımları Prof. Dr. Hasan Solmaz, Prof. Dr. Elif Çepni, Prof. Dr. İsmail Rakıp Karaş, Genel Sekreter Lütfü Köm, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Müezzinoğlu, Sosyalfest Koordinatörü Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Oruç Önalan, SKS Daire Başkanı Özcan Büyükgenç, Kurumsal İletişim Koordinatörü Arş. Gör. Fatma Sena Yaman, Türker İnanoğlu İletişim Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Musa Ak ve İşletme Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Feyzullah Esad Şekkeli’nin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, “2-3 Mart tarihlerinde Karabük’te düzenlendiğimiz Türkiye’nin ilk ulusal ve uluslararası Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest’in değerlendirilmesi ve Ankara’da paydaş üniversitelerimiz ile birlikte Ekim ayında ikincisini düzenleyeceğimiz Sosyalfest için bir araya geldik. Karabük Üniversitesi olarak bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük bir gurur ve memnuniyet duyuyorum. Çalışmanın başlangıcından bugününe göstermiş olduğumuz performansa baktığımızda hakikaten üstün bir başarı ile bu programı gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Sosyalfest, yenilikçi ve sorun çözme odaklı yaklaşımlar içeren Sosyal Model Tasarım Yarışmaları ile konferanslar, söyleşiler gibi 400 stant etkinliği ve 123 sosyal etkinliği içeren muhteşem bir organizasyon oldu. Spor, sanat, kültür, edebiyat, psikoloji gibi sosyal bilimlerin her dalından alan etkinliklerimize çok büyük bir katılım oldu. Gençlerin coşkusu, heyecanı, arzusu gerçekten görülmeye değerdi” dedi.

Sosyalfest’e akademisyenler ve öğrencilerin yanı sıra kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının da yoğun ilgi gösterdiğini belirten Rektör Kırışık, “Bu iş birliği ve dayanışma ruhu, sosyal bilimlerin gücünü ortaya koymak adına son derece önemliydi. Sosyalfest’in başarısında emeği geçen tüm öğrenci, akademisyen, çalışan ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreç içerisinde Karabük Üniversitesi olarak sosyal bilimler alanındaki çalışmalarımızı daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Hep birlikte, toplumsal sorunlara karşı duyarlılıkla ve yenilikçi çözümlerle yaklaşarak Türkiye’nin ve dünyanın geleceğine katkı sağlayacağımıza inancım tamdır” diye konuştu.

Sosyalfest’in hem organizasyon hem de fikir açısından Türkiye’nin ve dünyanın ihtiyaç duyduğu bir etkinlik olduğunu ifade eden Rektör Kırışık, “Sosyalfest’i yapmaya, geliştirmeye, bütün ülkemize bunu mal etmeye, gençlerimizin, öğrencilerimizin, vatandaşlarımızın, milletimizin desteğini almaya devam edeceğiz. Sosyalfest’in ikincisini inşallah Ankara’da paydaş üniversitelerimizle Ekim ayında yapacağız. Bu heyecan kesintiye uğramadan devam etsin, daha büyük bir coşkuyla Türkiye sathında ve dünyada yayılsın, devam etsin, genişlesin istiyoruz” dedi.

Gerçekleşen değerlendirme toplantısının ardından Sosyalfest İcra Kurulu tarafından Sosyal Bilimler Festivali Sosyalfest’in fikir önderi KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık’a hediye takdim edildi.
 

Editör: Vasfiye Yılmaz