Karabük Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinde 2 gün sürecek sempozyumun ilk oturumu Karabük Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Ahmet Yesevi Konferans Salonunda gerçekleşti. Sempozyumda İslami İlimlerde güncel meseleleri ele almak, güncel sorunlar ve çözüm önerileri gibi konular ele alındı.

Sempozyuma Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Elif Çepni, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Abdülcebbar Kavak, İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Halim Gül, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Zeynep Özcan, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhittin Kapanşahin, Temel İslam Bilimleri Prof. Dr. Yakup Koçyiğit, Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayhan Işık, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülcebbar Kavak, konuşmasında, “İslam’ın başlangıcına baktığımızda İslam, ilimle başladı ve bilinçle devam etti. İlim ve bilinç yani toplumun ve ferdin bilinçlendirilmesi. Sadece bilgi yetmiyor, bilgi ve bilinç İslam tarihi boyunca birlikte devam etti. İslami ilimlerin dünyayla birlikte hareket ettiği, ulemamızın, alimlerimizin ciddi çalışmalar yaptığı dönemlerde İslam dünyasında çok büyük gelişmeler meydana geldi. Hem Asya’da hem Afrika’da yani bugün İspanya’ya baktığınızda bıraktığımız iz, 14. ve 15. yüzyıla kadar devam eden o ciddi izin temelinde ilim var” ifadelerini kullandı.

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Zeynep Özcan, “Karabük Üniversitesinde ilk defa gerçekleşen Lisansüstü Öğrenci Sempozyumunda sevgili öğrencilerimize sunumlarında başarılar diliyor, bu etkinliğin akademik anlamda gelişmelerine hizmet etmesini temenni ediyorum” dedi.

İslami İlimler Fakültesi İslam Felsefesi Dr. Öğr. Üyesi Muhammed Naim Naimi, “Sempozyumumuz hayatının farklı zamanlarda fakat ortak düşüncemizin bir araya getirdiği, ortak akıl enerji ve emekle bu seviyeye getirdiği, her yönüyle uluslararası niteliğe sahip bilimsel bir etkinliktir. Karabük Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi bünyesinde İslami ilimlerde güncel meseleler sorunlar ve çözüm arayışları temasıyla bugün açılışını yapmakta olduğumuz ve 2 gün sürecek olan birinci uluslararası lisansüstü öğrenci sempozyumu, kurumumuzun çok kültürlü ortamda eğitimin sürdürüldüğü, bilim merkezi üniversite olması düstürünün de bir tezahürüdür. Sempozyumun temel hedefi lisansüstü öğrencilerine bilimsel etkinliklere teşvik etmek ve kendilerini ve fikirlerini ifade edebilme imkanı sunmaktır. Bu amaç ve hedefler doğrultusunda uluslararası lisansüstü öğrenci sempozyumu için çağrıya çıkıldığı günden itibaren sempozyumumuza büyük bir teveccüh gösterilmiştir. Bu ilmi ilimizin bilim camiasına ve kurumumuza katkı sağlamasını temenni eden hayırlı olmasını diler ve katılımlarınızdan ve katkılarınızdan dolayı şükranlarımızı sunarız” dedi.

Açılış paneli İslami İlimler Fakültesi Dekanı Abdülcebbar Kavak moderatörlüğünde, lisansüstü öğrencilerinin yaptığı sunumlar ile devam etti. Panel, öğrencilere ve İslami İlimler Fakültesi Dekanı Abdülcebbar Kavak’a katılımları ve katkıları için sertifikalarının verilmesi ile son buldu.

Sempozyum 2 gün boyunca Karabük Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu ve Kudüs Konferans Salolunda online ve yüz yüze olarak devam edecek.

...

Editör: Özenay Kahriman