Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği (KAGİD) Başkanı Serap Karaoğlu, yazılı bir basın açıklaması yaparak Anadolu Ajansı Karabük Temsilcisi Ahmet Özler’e karşı sosyal medyalarda yapılan haksız eleştiri ve hakaretlere tepki gösterdi.

Kendini çeşitli dallarda uzman olarak gösteren ve ne alanda uzman olduğu bilinmeyen Cemil Belder’in Eskipazar ve deprem ilişkili sosyal medyasında yazdığı bir yazı ile ilgili gazeteci Ahmet Özler’in müdahil olmasından sonra, yine Belder’in sosyal medyasında yaşanan polemikler sonucu ağır hakaretler yaşanmıştı.

Karabük Gazeteciler ve İletişim Derneği de konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Cemil Belder’in Eskipazar ve depremle ilgili yazısının dezenformasyona girdiği belirtilen açıklamada, “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma” suçu işlendiğinin altı çizildi.

Ayrıca Dernek üyesi, gazeteci Ahmet Özler’e de ağır hakaretler yapıldığı belirtilerek, kınandığı da ifade edilen KAGİD’in açıklaması şöyle;

“Bilindiği üzere "Asrın felaketi" olarak nitelenen Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremler yaşanmış, binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmiş, yaralanmış ve kentleri terk etmek zorunda kalmıştır.

Ülke olarak depremlerin yaralarını hızla sarmaya çalışırken maalesef bazı kişiler vatandaşlarımızı yanıltıcı, korku ve paniğe sevk edici bilgiler paylaşıyor.

İl Emniyet Müdürlüğümüzde bu konuda operasyonlar yapmış ve 3 kişi hakkında işlem başlatmıştır.

Üzülerek belirtmek isteriz ki hala bunu yapmaya devam edenlerin olduğunu görüyoruz.

Son olarak kentimizde kendisini tarihçi, yer bilimci, edebiyatçı, fotoğraf sanatçısı, doğa bilimci, arkeolog, akademisyen gibi sıfatlarla tanıtarak birçok yanlış bilgiyi yaydığını, başta valilik olmak üzere birçok kurumu sıkıntıya soktuğunu bildiğimiz Cemil Belder isimli kişi, şimdi de deprem ile ilgili “Halkı Yanıltıcı Bilgiyi Alenen Yayma”, “Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama” suçlarını işlemektedir.

İşlediği suçu yaşı gereği bilen ve bunu isteyerek yapan bu kişi, sosyal medya hesaplarından yaydığı yanıltıcı bilgiyi görevi gereği düzelten üyemiz Anadolu Ajansı Karabük İl Temsilcisi Ahmet Özler’e de hakaret etmiş, takipçilerinin de etmesine müsaade etmiştir.

Karabük’ün Eskipazar gibi kültürel mirası ile öne çıkan ilçesinde yaşayanları yanıltan ve tahrik eden bu kişi, elbette adli ve idari makamlar önünde hesabını verecektir.

Biz dernek olarak ilimizde 27 yıldır gazetecilik yapan ve son 14 yılını devletimizin bir kurumda icra eden Ahmet Özler’e bir yanlış bilginin doğrusunu paylaştığı için linç girişimine maruz kalmasını asla kabul etmez, buna girişenleri de çok sert bir şekilde kınarız.”