KBÜ'DE SAĞLIK VE İÇ DENETİM KONULARINDA EĞİTİM VERİLDİ

Karabük Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (KABUSEM) tarafından sağlık ve iç denetim

Güncel 06.12.2016, 17:29 06.12.2016, 17:29
15
KBÜ'DE SAĞLIK VE İÇ DENETİM KONULARINDA EĞİTİM VERİLDİ
banner36

Karabük Üniversitesi Sürekli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (KABUSEM) tarafından sağlık ve iç denetim konularında eğitim programları gerçekleştirildi.


 

20161206aw920883_01Eğitim programlarından ilki Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu Bölümü öğrencilerine yönelik “Afet ve Triaj Eğitimi” oldu.

Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen programda Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Ülker, çok sayıda yaralı veya hastanın bulunduğu acil durumlarda neler yapılması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Programın açılışında konuşan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Meryem Çolak öğrencilere, iş yaşamında bir adım önde olabilmeleri için bu tür eğitim programlarının önemli olduğuna vurgu yaparak kendilerini geliştirmeleri gerektiğini ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Volkan Ülker ise “Afet ve Triaj” konulu eğitimde; çok sayıda hasta ve yaralının bulunduğu durumlarda olay yerinde veya sağlık kuruluşlarında öncelik sırasının belirlenmesi olarak tanımlanan triajın amacı, afet triajı, ulusal medikar kurtarma ekibi, kullanım yerleri ve triaj sistemlerinden söz etti.

Ülker, ülkedeki acil servislerin Amerika benzeri sistemde işlediğini fakat Avrupa kaynaklı acil servislerde yerinde müdahale anlayışı olduğundan Avrupa sisteminin bir adım önde olduğuna dikkat çekti.

Ülker, geçen sene ülke nüfusunun bir buçuk katının acil servislere başvurduğunu da belirterek acil servislerin gerektiğinde kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ikinci eğitim programında Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Metin Kılıç “İç Denetçilik” konusu işlendi.

Yrd. Doç. Dr. Metin Kılıç on iki saatlik eğitim sürecinde eğitimin temel amacının mezun öğrencilerin buradan ayrıldıktan sonra ulusal düzeyde bir sertifika almalarını sağlayıp “İç denetçi yetki belgesi” almaya kalktıklarında ellerinde hazır bir bilgi ve birikim olmasını temin etmek olduğunu belirtti.

Söz konusu eğitimin, mezun durumunda olan tüm bölüm öğrencilere açık olduğunu kaydeden Kılıç, eğitimin sonunda yapılacak sınavda başarılı olanların belgelerini alabileceklerini başarısız olanların ise bir sonraki sınava tekrar katılabileceklerini söyledi.
Yorumlar (0)
12
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74