Eskipazar Kaymakamlığı öncülüğünde "Ata Tohumu Ata Toprağında" projesi kapsamında yürütülen çalışmaların tamamlanmasının ardından dolmalık olarak tüketilmesi, yumuşak, kendine has aroması lezzeti, kolay pişmesi ve 12 kilograma kadar baş çıkartabilmesi ile öne çıkan "Eskipazar Lahana"nın tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurulacak.

İlçeye bağlı Köyceğiz köyündeki bir lahana tarlasını inceleyen ve burada çiftçilerden ekimi, hasadı ve satışı hakkında bilgiler alan  Vali Fuat Gürel, "Safran, maniye domatesi ve çavuş üzümümüzü coğrafi işaret ile tescilledik. Ihlamur balı için çalışmalar tamamlanmak üzere. Şimdi de Eskipazar ilçemizde yetişen ve bazı özellikleri ile öne çıkan lahanamızın tescili için çalışmaları başlattık. Kısa sürede sonuç alacağımızı umuyorum. Bu lezzetimiz ile de ilimiz öne çıkacak, adından söz ettirecek." diye konuştu. 

İncelemede, Eskipazar Kaymakamı Furkan Korkusuz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, İl Genel Meclis üyeleri Sırrı Şen ve Sunay Yaka ile birlikte çiftçiler de bulundu.