Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Karabük Üniversitesinin yanlış yabancı öğrenci politikalarıyla Karabük'ün dünyaya rezil olduğunu iddia ederek, Bolu'nun da aynı hataya düşmemesi için yoğun çaba göstereceklerini söyledi.

Karabük ve Bolu İzzet Baysal Üniversitelerindeki yabancı öğrenci kontenjanları ve bu öğrencilerin Türkiye'ye getirilme süreçleri hakkında 15 Nisan Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, üniversitelerdeki yabancı öğrenci sayısının artışına dikkat çekti.

Bolu’daki yabancı öğrenci sayısının 3 yılda 15 katına çıktığını ifade eden Bolu Belediye Başkanı Özcan, yabancı öğrenciye karşı olmadığını, sadece nitelikli ve eğitimli yabancı öğrencilerin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Basın toplantısında sık sık Karabük Üniversitesinde uygulanan yanlış yabancı öğrenci politikaları sonucu yaşanan olaylara değinen Başkan Özcan, Karabük'ün Belediye Başkanı ve Milletvekillerini gelişmelere ilgisiz kalmakla suçlayarak, "Gerekli duyarlılığı ve tepkiyi göstermiş olsalardı Karabük, Karabük Üniversitesi nedeniyle dünyaya rezil olmazdı" dedi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesine Uluslararası Öğrenci Koordinatörü olarak atanan Prof. Dr. İbrahim Kürtül’ün Karabük Üniversitesi’ndeki Afrika’dan gelen yabancı öğrenci sayısının artmasına sebep olduğunu iddia eden Özcan, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ile öğrencilerin getirilmesini organize ettiğini ileri sürdüğü İbrahim Kürtül’ün görevden alınmasını istedi.

Basın toplantısında bir gazetecinin, bu işlemlerden büyük rantlar döndüğü ve Karabük eski rektörünün (Refik Polat) mal varlığında gözle görülür artış olduğunu iddia etmesi üzerine, Başkan Özcan, yabancı öğrenci kabullerinde ajanslar üzerinden büyük paraların döndüğünü ve üniversiteye yatırılan paraların akıbetinin şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini vurguladı. Özcan, Karabük Üniversitesi'nin Sayıştay raporlarında bazı bulgulara rastladığını ancak bu bilgilerin henüz kesinleşmediği için detayları paylaşamayacağını söyledi.

AFRİKALI YABANCI ÖĞRENCİLERİN OTOBÜS BİLETLERİNE ASTRONOMİK ZAM YAPILACAK

Bolu’daki yabancı öğrenci sayısının 3 yılda 15 katına çıktığını ifade eden Başkan Özcan, “Şu anda Bolu’da bizim tespitlerimize göre 102 ülkeden öğrenci var. Bu öğrencilerin kendi ülkelerinde hangi okul mezunu dahi olduğunu bilmiyoruz. Ajanslar türedi. Bu ajansa Somali’den başvuruyor. Ajans buna diyor ki ‘Şu üniversiteye senin kaydını yaptırırsak 18 bin liraya mâl olur’ diyor. Kendi komisyonu hariç. Üniversite bunlardan 3-5 kuruş para alıyor ama üniversiteye maliyeti çok daha fazla. Belediye olarak bizim yetkilerimiz sınırlı. Bu şekilde gelmiş olan öğrencilerin otobüs biletlerine astronomik bir zam yapacağız. Onun dışında neler yapabileceğimizi kendi aramızda tartışıyoruz. Bunlar öğrenci mi değil mi belli değil? Orada suça karışıp karışmadıkları belli değil, kim oldukları belli değil” dedi.

Editör: Haber Merkezi