VERGİLİ, "TOPLU TAŞIMADA YENİ BİR PROGRAM UYGULAYACAĞIZ"

Belediye Başkan Rafet Vergili, şehir içi toplu taşımacılıkta ve özel halk otobüsü işletmeciliğinde yeni bir program çalışmasına başlayacaklarını açıkladı.

Manşet 14.12.2021, 16:26 14.12.2021, 17:06
4154
VERGİLİ, "TOPLU TAŞIMADA YENİ BİR PROGRAM UYGULAYACAĞIZ"
banner36

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, şehir içi toplu taşımacılıkta yaşanan sıkıntılar ile ilgili Karabük Net Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Başkan Vergili, Karabük Belediyesine bağlı bazı özel halk otobüslerinin işi bırakmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Şehir büyüdükçe bu tip problemlerde artmaya başladı. Şu anda 120 bin tabela nüfusu var ama gerçekte 170 bin nüfusu olan bir şehir Karabük.” diyen Başkan Vergili, şu açıklamalarda bulundu;

“Daha önceden çok yoğun olan Öğlebeli, Kartaltepe arasına gerekli olan bir hat varmış. 1981'den itibaren çalışmış olan bir hat. Bugün Kartaltepe ve Öğlebeli'nin nüfusu belli, en fazla küçülmüş mahallelerimizden buralar ve şimdi bu hat, burada ne kadar yaşayabilir ne kadar yaşayamazlar sorgulamak lazım. ‘Bu günkü ekonomik sebeplerden dolayı masraflarımı çıkartamıyorum’ diyorlar ve belediyenin en ucuz hat parası aldığı bir hat bu. Hat parası almasak bile ekonomik olarak ayakta durmasına imkan yok. Diğer mahallelerde de bu problem çoğalıyor. Biz de bununla ilgili bu konuyu masaya yatıracağız. Bunların neticesinde ortaya çıkan sonucu Karabük'te uygulamayı düşünüyorum. Bütün güzergahlarla ilgili bir program uygulayacağız. Tabi burada bu programları uygularken hepsini düşünmek lazım. İlk önce düşüneceğimiz vatandaşa fazla ekonomik olarak maliyeti olmaması önceliğimiz olacak. Yoksa çözmek kolay, bütün şehrin hat problemini bir günde bile çözersin ama bunun vatandaşa maliyeti ne olur, çok iyi planlamak lazım. Şu anda bununla ilgili çalışıyoruz, bu çalışma bittikten sonra uygulama başlayacak”

VERGİLİ "4-5 OTOBÜSLE KARABÜKLÜLERİ TAŞIYORUZ DİYE ŞOV YAPAMAYIZ"

Safranbolu Belediyesi gibi otobüs alıp, şehir içi toplu taşımacılığın belediye bünyesinde yapılıp, yapılamayacağı ile ilgili de düşüncelerini aktaran Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “4 -5 tane otobüsle bir şehrin taşımacılığı çözülmez. 4-5 otobüsü yarın sabah alırız. Basına da manşetlerden veririz ‘yeni otobüslerimizle Karabüklüleri taşıyoruz’ diye. Bu çözüm değil.” Diye konuştu.

Özel halk otobüsü işletmeciliğinin belediye bünyesinde yapılmasının ekonomik olmayacağını da ifade eden Vergili açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

“Şu an Karabük’ün şehir içi ulaşımını sağlamak için 40 tane otobüs lazım. 40 tane otobüs, 3 milyon liradan 120 milyon lira. Bunun yatırımı, artı bunların bakımı, tamiri, yedek parçaları, bunların takibi belediyeye çok ağır bir yük olur. Birde usulsüzlüğün çok fazla olabileceği bir yer, suiistimale açık bir yer. Para toplayacaksın, para vereceksin, bu topladığın paraları muhasebeleştireceksin, bankaya yatıracaksın, bir sürü problemleri olan işletmecilik, bu kolay bir işletmecilik değil ama biz bunu vatandaşımıza en aza yansıtacak şekilde ve yine en rahat edecek şekilde bir program düzenleyeceğiz.”

Yorumlar (4)
SAFRANBOLU 2 ay önce
Safranbolu'nun otobüsleri ne kadar güzel ve modern safranbolumuza çok yakışıyor. Safranbolu da oturan biri olarak bizler safranbolu belediyesinin otobüs başta olmak üzere hizmetlerinden çok memnunuz.Otobüs konusunda Safranbolu Belediyesi örnek göstermen gerekirken her zaman ki gibi eleştiri...
Adem 2 ay önce
Adamlara SIFIR karsanjet aldirdin şimdi tutmuş yeni model diyorsun bırak bu işleri sayın başkan adamlari3ticari olarak sakın zayıflatma belediye olarak turak işgal harçlarını ve kira bedellerini düşür minumum seviyeye çek.....
Vatandaş 2 ay önce
Dijital çağa da yaşıyoruz, koy algoritma olan kamerayı, yap nakitsiz ödeme, şehir kart, kredi kartı, sonra sürekli denetimli ve muhasebe programı olan bir yazılım program koy, yapay zeka hepsini yapsın.
ÖĞRENCİ 1 ay önce
Öncelikle Türkiye Kart entegrasyonlu bir sisteme uyum sağlanmak istendiğinde imkan verilecek bir teknoloji olmalı. Onun dışında özel halk otobüslerinde şoförler sigara içiyor, maske takmıyor, insanlara saçma sapan davranıyor, ücreti bile tarifeden yazandan 10 kuruş fazla alıyorlar her seferinde. Daha yakın zamanda bir hanımefendi bozuk olan kapı açıldığında düşüp hayatını kaybetmedi mi? Yazık değil mi bu insanlara? Buradan anlaşılıyor ki bakım da yapılmıyor. 120 Milyon lira gerekiyorsa hizmet için, bulun. Otobüs lazımsa alın. Yeter ki insanlar rahat bir nefes alsın toplu taşımada. Bunlara bir düzen getirmek gerekiyor ve bu kararları verecek olan insanlar ne olur rastgele bir şekilde, tedbili kıyafet bu otobüslere binsin, dolmuşta ayakta gitsin. Dolmuş işletir gibi otobüs işletmek olmuyor artık. Nitekim onlarda da her daim ayakta giden yine biziz, emniyet de kooperatif de belediye de biliyor ama kimse ses çıkarmıyor. Dolmuş durakta dolmadan kalkmıyor ey halkım bunu biliyorsunuz! Yolda binen vatandaş ayakta gitmek zorunda kalıyor. Bir de belli bir resmi kuruma bağlı olduklarında o şoförleri görün. Eleştirilen belediyenin otobüsü ile yurduma gidiyorum, bir sorun olduğunu düşünmüyorum, 4 otobüs de olsa hizmet hizmettir bence.
banner11
banner12
-5
kapalı
banner17
banner18
banner39
banner74