SEL FELAEKTİNDEN KARABÜK NEDEN ETKİLENMEDİ?

İki gün önce yaşanan aşırı yağıştan Kastamonu, Bartın ve Sinop sel ve su baskını felaketleri yaşarken, Karabük Yağmur Suyu Drenaj Projesi sayesinde etkilenmedi.

Manşet 12.08.2021, 14:31 12.08.2021, 14:38
5865
SEL FELAEKTİNDEN KARABÜK NEDEN ETKİLENMEDİ?
banner131
banner36

İki gün önce gece yarısı başlayan sağanak, Karabük, Bartın, Kastamonu ve Sinop ilçelerinde etkili olmuştu.

Batı Karadeniz bölgesindeki aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana geldi. Bartın ili Ulus ilçesi, Abdipaşa Beldesi, Kastamonu ili Azdavay, Bozkurt, Cide, Şenpazar, Daday, Küre, Ağlı ve İnebolu ilçeleri, Sinop merkez ve Ayancık ilçesi selden büyük hasar gördü.

Sağanak başladıktan sonra bu ilçelerin birçoğu, ilk 15 dakikada su baskınlarını yaşadı.

Hatta Safranbolu ilçesinde bile yağışın olduğu gece, birçok konut ve işyerleri su baskınlarına maruz kalmıştı. 

Karabük Merkez ise metrekare başına aynı yağışı almasına rağmen, su baskınlarından etkilenmedi.

YAĞMUR SUYU DRENAJ PROJESİ’NİN %50’Sİ KARABÜK MERKEZİ KURTARDI

Üçüncü dönem Karabük Belediye Başkanlığı hizmetini yürüten Rafet Vergili’nin 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde halkın önüne koyduğu en büyük projelerinden biri “Yağmur Suyu Drenaj Projesi” idi.

Peki nedir Yağmur Suyu Drenaj Projesi?

Yağmur ve kar sularının, şehir kanalizasyon şebekesinden tamamen ayrı bir hat ile tahliye edilmesidir.

Karabük’ün 28 mahallesini kapsayan ve 3-4 ay önce başlayan yağmur suyu drenaj boru hattı döşeme çalışmaları devam ediyor. Proje %75 oranında tamamlandı ve %50’si faaliyete girdi.

Kısacası yağmur suyu drenaj projesinin %50’si çalışıyor ve diğer taraftan da boru döşemeleri bitirilen yerlerde hızla sisteme bağlanıyor.

60 Milyon TL maliyet çıkarılan fakat Belediye imkanlarının da projeye dahil edilmesi ile 20-25 Milyon TL’ye inen yağmur suyu drenaj projesine, Başkan Vergili şehirde aşağıdan yukarı doğru başlatmıştı. Yani, alçak yerlerden başlayan boru döşeme işlemi, yüksek yerlere doğru ilerletilmişti.

İki gün önce yaşanılan aşırı yağmurda da Karabük merkezde etkilenen yerler projenin faaliyete girmediği yüksek kısımlar oldu.

Yağmur suyu drenaj projesinin faaliyete girdiği yerlerin hiçbirinde su baskınları yaşanmadı.

Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta onlarca ilçe aşırı sağanak yağışın başladığı ilk 15 dakika da su baskınlarına maruz kalmıştı. Ama Karabük’te kayda değer hiçbir su baskını yaşanmadı.

Karabük merkezde su baskınlarının yaşanmaması tamamen yağmur suyu drenaj projesi sayesinde olmuştur.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin verdiği bilgiye göre, Bu yıl bitecek olan proje, şehri en az 40 yıl taşıyacak kapasitede yapıldı.

Her yağmurda Karabük’ün birçok mahalle ve semtlerinde görmeye alışık olduğumuz göle dönmüş yollar, su baskını yaşamış işyerleri ve konutların görüntülerine artık veda ettik diyebiliriz.

Yine Başkan Vergili’nin belirttiği gibi, ülkede tek olan ve tüm şehri kapsayan yağmur suyu drenaj projesinin daha %50’si hizmete girmişken, en büyük sınavını verdi.
 

Yorumlar (20)
Cemal öztürk 1 yıl önce
hiç alakası yok tabiki Karabük sel felaketinden etkilendi.sayın başkan hemen kendine pay çıkarıyor.karabükün yolları yağmurdan dolayı delik deşik oldu,bütün çakıl taşları topraklar yollara aktı ızgaralar, mazgallar tıkandı yeşil Imahalle yolu göle döndü, Başkan buraları görmüyormu,yoksa karabükte yaşamıyormu.
derya 1 yıl önce
Doğru yeşilmahalle onun için sular altında :))
Derya 1 yıl önce
Sayın ezel, bir sonraki yağışta kezban durağının olduğu güzergaha bi gidersiniz, o bölge yıllardır öyle, ne borusu ne patlaması,, iyi bir yağmurda o yoldan araçla geçme şansınız yok , sanırım yabancısınız. ben güzergahı hergün kullanıyorum, 30 yıldır oturduğum yeri sizden daha iyi biliyorum, ve mahalleli olarak dibimizdeki dereye bu suyun neden aktarılamadığını da fazlaca merak ediyoruz.
Ezel 1 yıl önce
Yeşil mah. onun için sular altında kalmadı gece yoğun yağıştan afad ve diğer ekipler çalışmanın devam ettiği yoldaki suya müdahale etmek amacıyla bilmeden boruyu kırdıkları için bütün toprak suyla beraber boruya dolmuş ve içi tamamen kapandığı için yeni yapılan hatta suyun gidecek yeri kalmamıştır ve o bölgede lokal sorun yaşamışlardır.Saygılarımla duyarlı bir vatandaş.
Ufuk 1 yıl önce
Kardemirin Karşısı Beldediyenin olduğu yerde Sel gibi asfalt yola Su akıyor,Trafiği etkiliyorken Nasıl oluyorda Koca karabüğün alt yapısını Belediye çözüyor anlamış değilim,Kimsede anlamış değil.
Selim 1 yıl önce
Geçen buraya sırf siyaseten yorum yapan klavye kahramanları . o günde yazdım farklı illerde görev yaptım. Sn vergili nin vizyonu bir çok ilde ve özellikle Karabük teki bütün siyasi lerin 25- 30 yıl önünde. Bunu bu adam bırakınca anlarsınız . Sayın vergili ülkem adına teşekkürler.
Naim 1 yıl önce
ne siyaseti kardeşim, bu şehirde yaşıyoruz, doğru diyosun farklı illerde asansör yok bizde çok ama bizde başka bişe yok kardeşim,
KARABÜK78 1 yıl önce
sayın selim, hangi iller de görev yaptın her şeyi ile en geri kalmış il
Ali Cantez 1 yıl önce
Demekki kastamonu ve bartınada karabüğun ki gibi bir belediye reisi gerekliymiş. Bir sonraki seçimde kastamonudan aday iolsun nede olsa Araç kazasından...
Ahmet 1 yıl önce
Burda o kadar yagmur yagmadiki yagsaydi gozu acilirdi baskanin.
Ahmet 1 yıl önce
11.08.2021 tarihinde Sinop ve Kastamonu afet olan ilçelerine metrekareye 300 ile 200 metreküp arasında yağış almıştır karabük sadece metrekareye 67 kg yağış almış bilin istedim.haberde farklı yazıyor çünkü, diğer yönetimleri kötüleyip belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz 270 kg yağış alsa karabük o zaman teşekkür edebilirmiydiniz bilmiyorum. 67 kg yağışta menfezler taşıp yağışı kaldırmadıysa bunun 4 katı yağış alsa karabüke düşünemiyorum.
Adem 1 yıl önce
Sayın başkan hayal aleminde yaşıyorsunuz...yesilmahalle battı çıktı v.s.karabukde yol diye birşey yok...ankara keçiörende bir asfalt atıyor belediye otaban gibi...karabuk rezil durumda yollar..yol ortasında çizgiler yok yamuk yumuk engebeli yollar eski püskü..Sayın başkan karabükün bütün mah. Yollarını kaldırın sökün o asfalt atmavfineşer makinası ile komple kaliteli bir asfalt atın...karabuk belediyesine bir melih gökçek kafalı başkan lazım...Sayın vergili yoruldu ekibi zaten su koyverdi
Ahmet 1 yıl önce
Haberde diğer illerler metrekareye aynı yağışı almasına rağmen demiş yanlış bir bilgi, metalurji nin sitesine girip bakın yazıyor zaten 11.08.2021 tarihinde ayancık ilçesi metrekareye 270 kg yağış düşerken karabük merkeze sadece 67 kg yağış düşmüş buna rağmen İlde drenaj sistemi ve menfezler dolup yollarda su birinkisi olmuştur.diğer illerin belediyelerini kötülerken yanlış bilgi verip sırf siyaset yalakalığı yapılıyor.diğer illere neredeyse metrekareye karabük e yağan yağmurun 4 katı daha fazla yağmur yağmış ve afet olmuştur siz bundan haber yapıp diğer belediye yönetimlerinin kötüleyip belediye başkanımıza teşekkürler diyosunuz.
Adsız Cengaver 1 yıl önce
kastamonu , sinop ve bartın daki gibi yağmur yağsın bakalım ozaman görürüz etkilenip etkilenmediğini
SAFRANBOLU 1 yıl önce
Her yağmur da battı çıktı ve İstasyon Caddesi venedik gibi oluyor
Şaban Demir 1 yıl önce
Boş laflar Kayabaşı bah gazi caddesi asfalt döküldükten sonra her yagışta felaketi yaşıyor mazgallar kaldırıldı yollar çaya döndü gelde esnaflara bir sor durumu nasılmış
Esnaf 1 yıl önce
Sayın Başkan aşı içinde bir kampanya bekliyoruz esnaflar olarak senden AŞINI OL KARABÜK
Karabuklu 1 yıl önce
Yorumlara bakilirsa mevye veren agac yine taslaniyor . Buyuksun reis tek basina mucadele veriyorsun
Hayati 1 yıl önce
Yazılan yorumu yayınlamıyorsunuz
Karabuk 1 yıl önce
Koskoca köprüleri yıkıp geçen sel sularını Karabukte, insanın içine zor girebileceği kucucuk borulara sığdıran başkanımıza teşekkürler. Insanin yapabilecegi is değil. Bu bir mucize olmalı
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner11
banner12
30
açık
banner125
banner18
banner74