NİYAZİ GÜNEŞ 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, TBMM'de 2020 yılını değerlendiren bir basın toplantısı düzenledi ve 2020'de Karabük'e yapılan çalışmaları anlattı.

Manşet 26.12.2020, 18:56 26.12.2020, 20:13
844
NİYAZİ GÜNEŞ 2020 YILINI DEĞERLENDİRDİ
banner36

AK Parti Karabük Milletvekili Niyazi Güneş, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında 2020 yılını değerlendirdi.

Yıl içerisinde gerçekleştirilen; Tarımdan, Sanayiye, Turizmden Özel idare Çalışmalarına, Sağlık alanındaki gelişmelerden Millet Bahçesi çalışmalarına kadar birçok konuyu ele alan Güneş, önümüzdeki yıl içerisinde pandemi şartlarının imkân vermesi durumunda Safranbolu’da Safran Çalıştayı düzenleyeceklerini açıkladı.

Kardemir’de göreve yeni gelen Yönetim Kurulu’na başarılar dileyen Güneş 2,5 Milyon Ton Sıvı çelik üretimine ulaşan işletmenin idarecilerine ve çalışanlarına da teşekkür etti.

5000 Evlerde Eski Doğum Hastanesinin olduğu alana yapılan 76 yataklı hastanenin de 2021 yılı bütçesi içerisinde olacağını vurgulayan Güneş, Eğitim Araştırma Hastanesine 150 İlave yataklı bölümün çalışmaları için arsa teslimlerinin tamamlandığını söyledi.

Niyazi Güneş 2023 yılına kadar Karabük genelindeki köy gurup yollarının tamamının sıcak asfalt ile yapılacağını da ifade etti. Güneş “Safranbolu’nun en önemli değerlerinden Şifa kaynağı SAFRAN ile alakalı tanıtım ve desteklerimiz de devam ediyor. Eğer Pandemi şartları elverirse 2021 yılında Safranbolu da bir “SAFRAN ÇALIŞTAYI” yapılmasını gerçekleştirmek istiyoruz. Safranın bölge ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağına inanıyoruz.” Dedi.

Milletvekili Güneş’in 2020 yılını değerlendirme açıklaması şu şekilde;

“Bütçe çalışmalarımızı geride bıraktık. 2021 bütçemizin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

2020 yılı biterken Demirin ve Çeliğin hayat bulduğu Karabük ilimiz ve her biri birbirinden kıymetli ilçelerimizle alakalı yapmış olduğumuz çalışmaları ve projeleri değerlendirmek üzere huzurunuzdayım.  Hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum.

Arkadaşlar 2020 yılı dünyamız ve ülkemiz için zor ve zahmetli bir yıl oldu. Salgınının her bir coğrafyadaki etkisi insanlığa zor günler yaşattı. Tüm bu yaşadığımız zorluklara rağmen hem hükümetimiz hem de bakanlıklarımız imkânlarını halkımız için seferber ederek bu zorlu süreçte halkımızın yanında oldu, olmaya da devam ediyor.

Pandemi döneminde Karabük ilimizde hemşerilerimize; kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneği ve normalleşme destekleri sağladık. Pandeminin başlangıcından bugüne kadar Toplamda 80 Milyon 696 BİN TL destek vermiş olduk. 2021 de de desteğimiz devam edecek.

Değerli arkadaşlar, Sağlık alanında da Karabük için önemli bir yıl oldu. Yeni göreve gelen sağlık yöneticilerimizle halkımıza hizmet vermeye başladık. İl ve ilçelerimizle koordineli bir şekilde köylerimize varıncaya kadar sahada gayretle çalışıyoruz.

İl Sağlık Müdürümüz Ahmet Sarı ve ekibine, doktorlarımıza, acil müdahale birimlerimize, hemşirelerimize, filyasyon ekiplerinden, vefa destek guruplarına bu dönemde gösterdikleri gayretlerden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Sağlık camiasına şükran borçluyuz.

Şehrimizin sağlık ihtiyaçlarını gidermek anlamında 5000 Evlerdeki Eski Doğum hastanemizin olduğu yerde 76 yataklı hastaneyle ilgili çalışmalarımız son safhaya gelmiş durumdadır. 2021 yılı bütçesi çerçevesinde hızlı bir çalışma içerisinde olacağız. İnşallah halkımızın hizmetine en kısa sürede sunacağız.

Karabük Eğitim Araştırma hastanemize ilave olarak 150 yataklı bölüm içinde çalışmalarımız sürüyor. Arsa konusundaki işlemler tamamlanmış durumdadır.

Yine 10 yataklı Ovacık Devlet Hastanemizin ihale süreci 24 Kasım tarihi itibari ile tamamlandı. Süreci takip ediyoruz.

Böylece Devlet hastanesi bulunmayan ilçemiz kalmamış olacak. Tüm ilçelerimizin sağlık altyapısı ihtiyaçları giderilmiştir.

Yine Eskipazar hastanemizle ilgili çalışmalarımız da sürüyor. Zeminle ilgili sıkıntıyı olabilecek en ideal şekliyle çözmeye gayret ediyoruz. Hemşerilerimizin içi rahat olsun.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Çevre Şehircilik Bakanlığımızın önem verdiği projelerinden biri olan “Millet Bahçesi Projesi” ile ilgili ilimizde yer tespiti tamamlanmak üzere. Gerek Safranbolu’muza gerekse Karabük’ümüze yakışır bir “Millet Bahçesi”ni görevimiz süresi içinde gerçekleştirmiş olacağız. 

TOKİ bu yıl Karabük Belen Mahallesi’nde 500 konutu hak sahipleriyle buluşturdu. Vatandaşlarımızın bölgeye ilgisi oldukça yüksek. Bu durum bizi ziyadesiyle memnun etmiştir.  Halkımıza teşekkür ediyoruz.  Eflani de 96 konutluk TOKİ evlerimizin inşaatı devam ediyor, Yine Yenice ilçemizde de 218 konutun aynı şekilde ihalesi tamamlandı. İnşaat sürecinde.

Kıymetli basın mensupları 2018 yılından itibaren Karabük’te köy yollarımızda önemli çalışmalara imza attık.  Karabük genelinde toplam 680 KM Köy Gurup yolumuz var. 3 yıllık süre içerisinde köy yollarımızın yarıya yakınını tamamlamış olduk. Amacımız 2023 yılına kadar köylerimizin gurup yollarını sıcak asfalt ile buluşturmaktır.

Yine şehrimizde çok önemsediğimiz önemli konulardan birisi de yaşam kaynağımız olan “Su” ile ilgili çalışmalarımız. Hem içme suyu hem tarımsal sulama hem de enerji kaynağı olarak kullanabileceğimiz projelerimizle şehrimizin önemli bir ihtiyacını giderme mücadelesini yürüyüyoruz.

Safranbolu İçme suyu arıtma tesisimizi de 2021 yılı içinde açıyoruz. 2050 ye kadar Safranbolu ilçemizin su ihtiyacı çözülmüş olacak.

Ayrıca Al Değirmeni Barajı üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Barajımız tamamlandığında Karabük ve Safranbolu’muzun içme suyu yanında 1850 hektar tarımsal alan da sulamaya açılacak.

Değerli arkadaşlar, 2020 yılında Tarım alanında da önemli işlere imza attık. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Ata Tohumu Ata Toprağı Projesi ilimizde devam ediyor ve ecdadımızın kıymetli tohumları nesillerimize aktarılıyor.

Safranbolu ilçemizde Beştepeler mevkiinde “Aromatik Bitki Şehri” kurduk. Burada muazzam bir baharat ve bitki çeşitliliği oluşuyor. Uzun vadeli bir proje hem üretim hem de istihdam anlamında kıymetli bir çalışma. 

Seracılık alanında da şehrimizde teşvik çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlık genel bütçesi, Bakka Proje Destekleri ve Ziraat Bankasının sübvanse destekleri ile birlikte 2020 yılında 50 Dekarlık Sera Alanını Karabük’ümüze kazandırdık.

Eğitim kalitesini her geçen gün ispat eden Karabük Üniversitesi bünyesinde Ziraat ve Veteriner Fakültesi kurmak şehrimizin tarımsal ve çiftçilik faaliyetlerine ivme kazandıracaktır. Bu doğrultuda teklifimi meclisten ifade etmek istiyorum.

Safranbolu’nun en önemli değerlerinden Şifa kaynağı SAFRAN ile alakalı tanıtım ve desteklerimiz de devam ediyor. Eğer Pandemi şartları elverirse 2021 yılında Safranbolu da bir “SAFRAN ÇALIŞTAYI” yapılmasını gerçekleştirmek istiyoruz. Safranın bölge ve ülke ekonomisine katkısının büyük olacağına inanıyoruz.

Üretimi ve üreticilerimizi desteklemeye her zaman devam ediyoruz. Tarımda kendi kendine yetebilen bir Karabük için çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli basın mensupları Sanayi şehri Karabük’ümüz de ilimizin lokomotifi Kardemir de geçtiğimiz günlerde yeni bir yönetim oluştu. Yeni Yönetim Kurulu üyelerimize başarılar diliyorum. Kardemir dün olduğu gibi bundan sonra da ülkemizde ilkleri yapan, üreten, fabrikalar kuran fabrika olmaya devam edecektir.  İstihdam anlamında da yine Kardemir bölgemizin öncüsü olmayı sürdürmelidir. Yıl sonu itibariyle 2,5 Milyon Ton Sıvı çelik üretimini de memnuniyetle karşıladık. Tüm yöneticilerimize ve işçilerimize teşekkür ediyorum.

Karabüklüler olarak çok önem verdiğimiz Eskipazar bölgemizde bulunan İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz ile ilgili kamulaştırma çalışmalarımız başladı. Arsa sahipleri ile ilgili arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede kamulaştırma çalışmasını yürüten Emin Demir’e yönetime teşekkür ediyorum. Hem Karabük’ümüz için hem bölgemiz için önemli bir projedir. Süreci gün be gün takip ediyoruz.

Ulaşımda da şehrimizde bu yıl ciddi çalışmalara imza attık. Yıllardır şehrin gündeminde olan Kardemir Kavşak projesini 23 Ağustosta ihalesi oldu. İlgili firma önümüzdeki süreçte sahadaki çalışmalarına başlayacak. Biz buradaki sorunun çözülmeden Karabük’ün trafik sorununun çözülmeyeceğinin bilincindeyiz. İnşallah en kısa sürede bitireceğiz.

Yine Safranbolu akıllı kavşak projemizi tamamladık, Beştepeler mevki alt üst geçit, Kirkille kavşağını da tamamladık. Aşağı Çiftlik, Kirkille bölgemizde 2 BİN hemşerimizi ilgilendiren Akçasu Kavşak Projesi de Karayolları Bölgemiz tarafından onayladı. Burayı da en kısa sürede hizmete sunacağız.

Kıymetli arkadaşlar bu sene ülkemiz genelinde olduğu gibi Karabük’ümüzde de turizm sezonu istediğimiz gibi olmadı.

Dünya miras kenti Safranbolu’muz,

Doğası ve blok ormanlarıyla ünlü Yenicemiz,

Göller yöremiz dediğimiz Eflani’miz,

Erken dönem Bizans şehrine ev sahipliği yapan Eskipazar’ımız,

Yaylarıyla meşhur Ovacık’ımız

Ve ülkemizin 53. Kayak merkezi olan Karaağaç Keltepe Kayak Merkezimiz önümüzdeki turizm sezonunda hem ülkemizden hem de dünyamızdan misafirlerimizi beklemektedir. Batı Karadeniz’in incisi kültür ve doğa şehri Karabük’ümüz tüm misafirperverliği ile misafirlerini bekliyor.

Bu çalışmaları birlikte yürüttüğümüz Cumhur beye, Sayın Valimize, İl Başkanımız İsmail Altınöz’e, Belediye Başkanımız Rafet Vergili’ye, daima birliktelik mesajı veren Avni Beye, il müdürlerimize, basınımıza, sivil toplum örgütlerimize tüm çalışanlarımıza, gayretleri ve çalışmaları için teşekkür ediyorum. Daha güzel bir Karabük için çalışmaya devam edeceğiz.

Hepinize teşekkür ederken yeni yılın tüm dünyaya sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum”

Yorumlar (1)
Ali cantez 1 yıl önce
Sayın vekil Karabük Üniversitesine veteriner Fakültesi açmanız isabetli olacak. Akademisyen nerden bulurum diye hiç düşünmeyin çünkü Tıp fakültesinde ve hatta diş hekimliğinde o kadar ćok veteriner öğretim üyesi varki AzimAllah veteriner fakültesinede yeter artar bile ve hatta bi ara Tıp Fakültesinin Dekanı bile veteriner.di.... Bu arada hukuk ve Eczacılık fakülteside kurulmasını istirham ederim.
banner11
banner12
-3
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74