KENE AVCISI 15 BİN SÜLÜN ,13 İLDE DOĞAYA SALINACAK

Temmuz ve ağustos aylarında 15 bin sülün kene ile mücadele için 13 ilde doğaya bırakılacak.

Manşet 26.06.2021, 10:39 26.06.2021, 14:47
4239
KENE AVCISI 15 BİN SÜLÜN ,13 İLDE DOĞAYA SALINACAK
banner36

Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Samsun'da üretilen 15 bin kene avcısülün, temmuz ve ağustos aylarında 13 farklı ilde doğaya bırakılacak.

1 Temmuz itibarıyla normale dönecek olan Türkiye’de sıcak yaz günlerinin de etkisiyle doğal ve yeşil alanlara yapılacak ziyaretler artacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü Samsun Gelemen Sülün Üretim Merkezi ile Terme Sülün Üretim Merkezinde her yıl binlerce sülünü yetiştirerek, Türkiye’nin farklı illerinde doğaya bırakıyor.

Birçok zararlı ile beslenen sülünler, ekolojik sistem içinde önemli bir yer kaplıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürlüğü tarafından bu yıl da 15 bin adet sülünün üretilerek doğaya bırakılması hedefleniyor.

13 İlde 15 Bin Sülün Doğaya Bırakılacak

Sülünler tahsis programı dâhilinde Samsun, Artvin, Rize, Trabzon, Giresun Ordu, Sinop, Çorum, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kocaeli, Adapazarı, Bursa, İstanbul, Edirne, Kırşehir, Kastamonu, Malatya, Adana, Nevşehir ve Ankara başta olmak üzere, değişik dönemlerde biyolojilerine uygun sahalara ilgili yönetmelikte belirtilen kriterler çerçevesinde yerleştiriliyor.

Samsun Gelemen Sülün Üretim Merkezi'nde kurulduğu günden bu yana 323 bin 721 adet sülün üretilerek doğaya salındı. 2003 yılından itibaren Samsun’da Bafra ilçesi Kızılırmak YHGS, Gölardı YHGS, Bafra ilçesi Kayabaş mevkii, Çetinkaya YHYS, Akteke YHYS’larına toplamda 62 bin 696 adet sülün yerleştirildi. 2021 yılında ise 15 bin adet sülün üretilerek Giresun, Rize, Artvin, Kastamonu, Zonguldak, Çorum, Batman, Hakkari, Ordu, Siirt, Diyarbakır, Trabzon, Samsun illerinde Temmuz ve Ağustos aylarında doğaya yerleştirilmesi planlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı yerli kuşlardan olan ve nesli hızla azalan sülünü üreterek, doğaya salmak ve doğada desteklenmesini yapmak amacıyla Kara Avcılığı Kanunu ve Milli Parklar Kanunu hükümleri çerçevesinde Sülün Üretim Merkezleri kuruyor. Bunların arasında Samsun Gelemen Sülün Üretim Merkezi ve Terme Sülün Üretim Merkezi de bulunuyor. Gelemen Sülün Üretim Merkezi “İkinci Beş Yıllık Kalkınma Planı” çerçevesinde 1969 yılında Amasya Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olup, Tekkeköy ilçesinde Samsun, Ordu Karayolu üzerinde şehir merkezine 20 km mesafede ve 1,1 hektar alanı kapsıyor.

Yorumlar (0)
banner12
12
kapalı
banner125
banner18
banner74