KARABÜK ÖZEL HALK OTOBÜS İŞLETMECİLERİ ÇIKMAZDA

Karabük Belediyesi Özel Halk Otobüsü İşletmecileri pandemi döneminde ekonomik olarak ciddi çıkmaza girdiler ve kontak kapatmamak için mücadele veriyorlar.

Manşet 31.12.2020, 17:02 31.12.2020, 17:02
9603
KARABÜK ÖZEL HALK OTOBÜS İŞLETMECİLERİ ÇIKMAZDA
banner36

Karabük Belediyesi Özel halk Otobüsü İşletmecileri, yaklaşık bir yıldır süren Pandemi nedeniyle neredeyse kontak kapatma aşamasına geldi.

Karabük Belediyesine bağlı 29 özel halk otobüsü işletmecisi ‘hat kirası’ adı altında belediyeye aylık 400 ila 11 Bin TL arasında para ödüyor.

2020 Şubat ayında başlayan Koronavirüs salgını ile ilgili mücadelede, şehir içi toplu taşımacılıkta en fazla etkilenen özel halk otobüsleri oldu. Başta Karabük Üniversitesinin bu yılki eğitim döneminin tamamını uzaktan yapmasından ve diğer tedbirler kapsamında şehir içi yolcu taşımacılığında işlerinin yarıdan fazla düştüğünü belirten özel halk otobüsü işletmecileri, her geçen gün ekonomik olarak daha da çıkmaza giriyor.

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 3 ay gibi kısa bir süre hat kirası ödemediklerini belirten Karabük Belediyesine bağlı bazı Özel Halk Otobüsü İşletmecileri, çok sayıda otobüs işletmecisinin aylardır belediyeye hat kirasını ödeyemediklerini belirterek, sıkıntılarını şu ifadeler ile dile getirdi; “Özel halk otobüsü işletmecileri şu an sadece kendi masraflarını çıkartıp, şehir içi yolcu taşımacılığına devam etmeye çalışıyor. Çok sayıda arkadaşımızın Karabük Belediyesine hat kira borcu var. Cumhurbaşkanlığı şehir içi toplu taşıma sisteminde yerel yönetimlere bu borcun silinmesi ile ilgili yetki verdi. Belediye Başkanımız Sayın Rafet Vergili’den bu yönde beklentilerimiz yüksek.”

OCAK AYINDA YENİ SÖZLEŞMEDEN BEKLENTİLER FAZLA
Özel halk otobüs işletmecilerinin her yıl Belediye ile yapılan hat kiralama sözleşmesini bu Ocak ayında da tekrarlayacak ve işletmecilerin bu yıl ki hat kirası sözleşmelerinden beklentileri bir hayli fazla.

Hat kira ücretlerine zam yapılmaması, kira ücretlerinde pandemi sürecinde indirime gidilmesi ve içerideki borçlarının silinmesini isteyen özel halk otobüsü işletmecileri, beklentilerinin gerçekleşmemesi durumunda, en az 8-10 otobüs işletmecisinin yeni sözleşmeyi belki de imzalayamayacağı belirtiliyor. 

Karabük Belediyesi, boşa çıkabilecek hatları tekrar kiraya çıkarsa da kolay kolay kimsenin bu şartlar altında, bu işe girmeyeceği de ifade ediliyor.

OTOBÜSLERİN YENİLENME İMKANI VAR MI?
Safranbolu Belediyesinin daha dün yeni nesil 7 adet yeni otobüs alarak, şehir içi toplu taşıma hizmetine sokmasıyla, Karabük’teki halk otobüslerinin durumu da gündeme geldi.

Birçoğunun çok eski model olduğu ve artık modern bir şekilde yolcu taşıma hizmeti vermekten uzak bulunan Karabük özel halk otobüslerinin yenilenmesinin bu şartlar altında mümkün olmadığını da dile getiren bazı işletmeciler “Bizim kullandığımız 12 metrelik otobüslerin yeni nesil, acenteleri Bir milyon TL civarında. Böyle yüksek bir miktarı verip, şehir içi yolcu taşıma hizmetine bu şartlar altında kimsenin giremeyeceği bir gerçektir. Bırakın yeni otobüs almayı, hat kiralarını ödeyemiyoruz. Otobüslerimizin yenilenmesi ancak belediyemizin el atması ve katkısı ile olabilir. O da ancak pandemi süreci sona erdiği zaman.” Diye konuştu. 

Yorumlar (11)
Yaşın. 1 yıl önce
Basarili başkan çözer bu işleri. Taş devrinden kalma otobüsleri nihayet fark ettiniz.
Ahmet 1 yıl önce
Safranbolu Belediyesini tebrik ederim ne kadar buyuk bir is basardiklari ortada.darisi karabuke illa degismesi icin birilerinin ölmesi mi gerekiyor.
Ersin 1 yıl önce
Çok. Ama çok başarılı çalışma Safranbolu icin
Vatandaş 1 yıl önce
Belediye geri alsın otobüsleri. zaten anayasaya aykırı abartılı bir kesime ayrıcalıklar çıkartıldı, çıkartılıyor Maaşları olduğu halde, fakat anayasa devlette kanunlarda ve hizmette pozitif ayrıcalık hakkı tanıdığı kişiler belli, şehit, gazi ve 1. derece yakınları, dul yetim, o kadar ayrıca Elektrikli otobüsler çıktı bu işletmeler de zaten bu yatırımı yapamaz.
Hasan 1 yıl önce
bu gün belki kazanmıyor fakat önceki dönemlerdeki kazançları ne oldu
Karabuk Halkından bir vatandaş 1 yıl önce
Bu güne kadar çok para kazandılar para kazanamıyoruz diye dert yananlar bıraksın o zaman zaten tum otobüsler eski hurda araclar sayın Rafet vergili bey gerekeni yapar safranbolu belediye gibi bünyesinde araç temin eder
Fatih 1 yıl önce
2 kuruş fazla alalım diye yaşlılara nasil kötü davrandıklarını görseydiniz 65 yaş üstü indirimli olduğu halde ya para ver ya aşağı in diye bağırıp rezil ediyorlardı.Rabbim nelere kâdir fazla kazanalim derken ellerindekinden oluyorlardi
Mustafa Tacettin Yavuz 1 yıl önce
Rafet başkan halkını düşünen ve değer veren bir başkan. Karabük halkı için en iyisini yapacağından eminim. Otobüs Karabük halkı için önemli bir ihtiyaç sonuçta.
erdem 1 yıl önce
bravo safranbolu belediyesine elif hanım bravo
erdem 1 yıl önce
bravo safranbolu belediyesine rafet bey çok çalışman gerek yeterliliginizi kaybettiniz
Halk78 1 yıl önce
Otobüs isletmeleri trilyon cekiyodu zamanında oda yalan oldu desene bana 200 e verseler almam kendi payıma ne o öyle gazilere bedava ama gazi devletten maaş alır sakata bedava sakat maaş alır 65 yaş üstü bedava yaşlılık aylığı alır hiç gariban kesimi düşünen yok onlarda bedava olsa zaten otobüsler kâr edemeyeck yani yine gariban kesimin üstünden dönüyo bu otobüslerde işletme sahiplerine Allah sabır versin
Otobüs yenilemek mi hayelden öte bi düşünce değil heleki böyle bir dönemde
banner11
banner12
-2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74