HAYIR MI, ŞOV MU PEŞİNDE?

Fen Lisesi yaptırmak isteyen hayırsever işadamı Recep Özçelik'in ısrarcılığına anlam verilemiyor.

Manşet 25.09.2021, 14:56 25.09.2021, 15:27
2584
HAYIR MI, ŞOV MU PEŞİNDE?
banner131
banner36

87 Yaşındaki hayırsever Recep Özçelik, Karabük’e Fen Lisesi yaptırmak istediğini açıklamıştı.

Bayır mahalle veya Yenişehir bölgesine Fen Lisesi yaptırmak isteyen hayırsever Özçelik’e, Bir şehre Fen Lisesi yaptırmanın kriterleri olduğu ve Bayır mahalle ile Yenişehir bölgesinde okul yapılacak kamu alanının bulunmadığı anlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, Vali Fuat Gürel ile Milletvekili Niyazi Güneş,  hayırsever vatandaş ile bizzat görüşüp, Karabük merkeze ikinci bir Fen Lisesinin yapılmasının Bakanlık kriterlerinden dolayı çok mümkün görülmediği ve Bayır Mahalle İle Yenişehir Bölgesinde okul yaptırılacak uygun bir kamu arazisi bulunmadığı anlatılmasına rağmen ikna edilemediği öğrenildi.

87 Yaşındaki Hayırsever Recep Özçelik’in bu iki mahalleye Fen Lisesi yaptırmak istediği aksi halde okul yapma fikrini düşünmediği ifade edildi. Tüm ısrarlara rağmen Özçelik’in ikna edilemediği belirtildi.

Bu gelişmeler üzerine Karabük İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş bir basın açıklaması yayınlayarak, konuyu kamuoyu ile paylaştı.

Milli Eğitim Müdürü Akbaş’ın yazılı basın açıklaması şöyle:

“Son günlerde kamuoyunun gündemine de gelen İlimizin saygın iş adamlarından Sayın Recep Özçelik’in okul yaptırma isteği ile ilgili bir başvurusu ve girişimi olmuştur. Bu girişim tarafımızca çok değerli ve memnuniyet verici olarak addedilmiştir.

Hayırsever Sayın Recep Özçelik 'in talebi ile ilgili olarak İl Millî Eğitim Müdürümüz Nevzat AKBAŞ kendisiyle görüşmüş ve bu görüşmede Recep Özçelik Yenişehir ya da Bayır Mahalle bölgesi'nde uygun bir arsa olması durumunda İlimize bir Fen Lisesi yaptırma isteğini dile getirmiştir. Kendisine bu bölgede okul yapmaya hazır arsamız olmadığı belirtilmiş ve hemen okul yapımına uygun 8 adet arsanın yerleri gösterilerek konu ile ilgili durum Valimiz Sayın Fuat Gürel'e arz edilmiştir.

Valimiz Sayın Fuat Gürel beraberinde İl Millî Eğitim Müdürümüz ile birlikte Sayın Recep Özçelik ile bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulunmuşlardır. Bu görüşmede de İlimizin en önemli okul ihtiyacının Özel Eğitim Okulu olduğu kendisine ifade edilmiş olup, özel eğitim okulu, ilkokul ya da ortaokul yapımı konusunda bugün protokol imzalanması ve yarın inşaata başlanması durumunda bile hazır 8 arsamızın bulunduğu belirtilmiştir.

Hayırsever işadamı Sayın Recep Özçelik belirttiği mahallelerde ve okul türü olarak Fen Lisesi yaptırmadaki kararlılığını dile getirmiştir. Belirtilen mahallelerde hazır arsanın olmadığı, arsa temini konusunda kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışılacağı ve bunun da okul inşaatı başlangıç sürecini uzatacağı, ayrıca İlimizde bir resmi ve bir de özel Fen Lisesi bulunduğu Fen Liselerinin yapım kararının öncelikle 8.sınıf öğrenci sayısı olmak üzere birçok kritere göre Bakanlığımız iznine tabi olduğu belirtilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığımız Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinin “Ortaöğretim Kurumlarının Açılması” başlıklı 7. Maddesinin 2. Fıkrasında “Fen lisesi ile Sosyal Bilimler Lisesi açılabilmesi için;

a) İlde 8 inci sınıfta öğrenim gören toplam öğrenci sayısının % 5’ini geçmeyecek şekilde fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi öğrenci kontenjanı üst sınır olarak belirlenir.

b) Okul binasında 20 derslik, yeterli sayıda laboratuvar, görsel sanatlar atölyesi ve/veya müzik dersliği, z-kütüphane, okula ait spor salonu, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı olmak üzere toplam 200 öğrenci kapasiteli pansiyon bulunması gerekir.

c) Bu okullar illerde ve büyükşehir statüsündeki illerin nüfusu 50.000’in üzerinde olan ilçelerinde açılabilir. Ayrıca büyükşehir statüsünde olmayan illerin ilçelerinde açılabilmesi için ilçe nüfusunun en az 20.000 ve il merkezi ile birlikte toplam nüfusu en az 200.000 olması gerekir” denilmektedir. 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı itibariyle İlimizde mevcut 8. Sınıf öğrenci sayımıza göre İlimiz resmi Fen Lisesi kontenjanı 1(bir)dir. İlimizde mevcut durumda resmi yatılı bir Fen Lisesi vardır ve öğrenci kontenjanı 8. Sınıf öğrenci sayımıza göre 120’dir. İlimizde farklı okul türlerinde yeni okul yapımına ihtiyaç olduğunu, ayrıca Fen Liseleri Ülkemizin her yerinden sınavla öğrenci aldığı için Yönetmelik hükümlerine göre okul binası ile birlikte pansiyon binasının da yapılması zorunluluğunun bulunduğunu belirtmemize rağmen hayırsever Sayın Recep ÖZÇELİK’in İlimize yeni bir Fen Lisesi yaptırmadaki ısrarı üzerine kendisine bu konunun Bakanlığımıza iletileceği ve Bakanlığımız kararına göre tekrar değerlendirilmek üzere kendisine bilgi sunulacağı belirtilmiştir.

Hayırsever Sayın Recep ÖZÇELİK’in istekleri doğrultusunda arsa temini konusunda ve Bakanlığımız uygun görüşleri için çalışmalara başlanmıştır.

Hayırsever işadamımıza okul yapımına hazır 8 arsa üzerinde istediği yerde başta İlimizin acil ihtiyacı olarak görülen Özel Eğitim Okulu olmak üzere planlamadaki okullarımızdan hangisini yaptırmak isterse yapımına hemen başlanabileceği bir kez daha yinelenmiştir. Sayın Valimiz İl Milli Eğitim Müdürümüze gerekli talimatları ve koordinasyon görevini vermişlerdir. Sayın Valimiz konuyu yakından takip etmektedir. Saygıdeğer hayırseverimizin bu konudaki kararı beklenmektedir.

Sayın Recep ÖZÇELİK nezdinde tüm hayırseverlerimize eğitime verdikleri değerli katkılarından dolayı tekrar teşekkür eder, kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”

Yorumlar (9)
Ali canıtez 12 ay önce
Sayın Özçelik fen lisesi yerine cami yaptırsaydın, şimdiye kadar sana onlarca yer tahsis ederlerdi.bak şimdi bir de şovmen oldun kardeşim.ne işin olur senin Karabük’e hizmetle,ye paranı çatır çatır.
Hulki 12 ay önce
Neyin şovunu yapacak istese hiç yapmaz olumsuz niye bakiyonuz
bayram ali 12 ay önce
cam, yaptırmak isteseydi, akan sular durur du. EĞİTİM ŞART
okullu 12 ay önce
Milli Eğitim e son yıllarda ciddi sayıda yapılan okuldan (anlaşılmıştır sanırım) yapacağını söylese idi hemen bütün kapılar açılırdı. Zonguldak ta 4 tane fen lisesi var. Recep bey sizi tebrik eder, Fen Lisesi yaptırmanızı destekliyorum.
78&78 12 ay önce
Sayın Özçelik, kararınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Ülkemize en çok lazım olan bilim insanıdır. Ayrıca Karabük Endüstri Meslek Lisesi ile Belediyenin yeni yaptığı parkın arasında boş bir arazi bulunmaktadır. Burası kamulaştırılarak fen lisesi yapılabilir. Çok da yakışır.
Adem 12 ay önce
Sayin özçelik safranbolu barış mah olarak misak-i milli ilkokulu ve ortaokulu rezil durumdadır...lütfen bizim bu mahhalenin barış mah. Ilkokul orta okul yapılması konusunda bu yardımınızı kullanmanızı istirham ediyoruz...barış mahallesinin acil olarak ilkokul ve ortaokula ihtiyacı vardır....yetkililer duyun sesimizi....
Ahmet Sarı 12 ay önce
Sayın büyüğümüz;
Şu anda yüzlerce tıp talebesi Karabük Üniversitesinde nerdeyse yerin altında gayet sağlıksız bir ortamda eğitim görüyorlar.
Bu konuda çalışma yaparsanız yüzlerce tıp talebesi size müteşekkir kalacaktır.
Not:Yetkilileride bu konuda araştırma yapmaya davet ediyorum.
Ali ihsan 12 ay önce
Neden fen lisesinde ısrar ediyor? Ihtiyaç ne ise onu yapsın. Ya da hiç yapmasın. Böyle hayır işi olur mu?
Ben de bağış yapacağım ama kulepark ta yaşayan yardıma muhtaç, hiçbir geliri olmayan amerikan vatandaşı bulursanız. Yoksa yardim yapmam.
ilginç 12 ay önce
Bir mesleğe yönelik okul yapılırken bu tip kriterlere bakıldığını sanmıyorum.
banner11
banner12
20
açık
banner125
banner18
banner74