DEFİNE BİLMECESİNİN ALTINDAN PAHA BİÇİLMEZ LAHİT ÇIKTI

Safranbolu Şehir Mezarlığında ki kaçak define kazısının altından 100 Milyon TL lik tarihi Lahit çıktı. Lahit'i alıp götürmüşler.

banner73
Manşet 18.03.2021, 23:16 18.03.2021, 23:52
25231
DEFİNE BİLMECESİNİN ALTINDAN PAHA BİÇİLMEZ LAHİT ÇIKTI
banner36

Safranbolu Şehir Mezarlığında dün akşam polise yapılan bir ihbar üzerine daha önceden kaçak tarihi eser kazısı yapıldığı ortaya çıkmıştı.

İhbarı değerlendiren polis konuyu Kültür Valıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü'ne iletmiş ve kaçak define kazı yapılan yerde inceleme yapılmıştı. Yapılan incelemede yer altına doğru uzanan merdivenler ve Bizans dönemine ait gizli mezar bulundu.

Meğer Kazı İhalesini Alan Firma Paha Biçilemez Lahit'in Peşindeymiş

Geçtiğimiz günlerde Safranbolu Belediyesi Şehir Mezarlığında mezar kazım ve defin işlemleri için ihale yapmıştı. İhaleyi merkezi Kastamonu'da olan NOES İthalat ve İhracat Şirketi çok düşük fiyat vererek almıştı. İhaleyi alan firma mezarlığa bir konteyner yerleştirmiş ve konteynerın hemen arkasında da bir kazı yapıldığı, daha sonradan yapılan kazının üstü kum dökülerek örtüldüğü ortaya çıktı.

Kazı yapılan yerde, yer altına doğru merdivenlerin indiği ve bir anıt mezarın olduğu oraya çıkmıştı. Edinilen bilgilere göre bu anıt mezarın içinden Bizans Dönemine ait değeri paha biçilemez bir Lahit'in bulunduğu ve bunun alıp götürüldüğü şimdi iddia ediliyor. 

Kaçak Kazı Yapan Firma Yetkilisinden Şok İtiraf

Bu akşam saatlerinde Safranbolu Şehir Mezarlığı ihalesini alan Kastamonulu NOES İthalat ve İhracat firmasının sahibi Özlem A., yöremizde yayın yapan BRTV televizyonunun sahibi Mehmet Çetinkaya'ya sesli bir mesaj gönderdiği ve sesli mesajın içeriğinde oradan Lahit'i aldıklarını ve bu konuyla ilgili de Safranbolu Belediyesi'ne bilgi verdiklerini ve hatta tutanak tutulduğu ifadesi yer alıyor.

Başkan Yardımcısı Halil Bakkal Herşeyi Biliyor Muydu?

Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Halil Bakkal'a 10-15 gün önce Şehir Mezarlığındaki kaçak kazı ve paha biçilemez bir Lahit'in bulunduğu ile ilgili bazı vatandaşların bilgi verdiği iddia edilirken, konunun Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'den saklandığı da öne sürülüyor.

Kaçak kazı ile ilgili alıp götürüldüğü iddia edilen paha biçilemez Lahit hakkında Başkan Yardımcısı Halil Bakkal'ın bilgisi olduğu firma yetkilileri tarafından belirtildiği de iddia ediliyor.
Tüm bu iddialar çerçevesinde uzmanların kaçak kazı yapılan yerde inceleme yaptığı sırada Başkan Yardımcısı Bakkal'ın da orada beklediği ve bir dakika ayrılmadığı da dikkatlerden kaçmamıştı.

Alıp Götürülen Lahit ile İlgili Tüm Yetkililerin Haberi Var

Safranbolu Şehir Mezarlığında kaçak kazı yapıp paha biçilemez Lahit'i aldığı şüphesi olan firma yetkilisi Özlem A.'nın BRTV sahibi Mehmet Çetinkaya'ya gönderdiği sesli mesajı hakkında Emniyet Genel Müdürü ve Karabük eski Valisi Mehmet Aktaş'ın, Karabük Valisi Fuat Gürel'in, Karabük İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ'un bilgisi olduğu da öğrenildi.

Öte yandan Karabük İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğünün olay ile ilgili soruşturma başlattığı da edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Safranbolu'dan Götürülen Lahit'in Değeri 100 Milyon TL yimiş

Safranbolu Şehir Mezarlığından herkesten habersiz günlerce yapılan gizli kaçak kazıdan sonra yer altında ulaşılan mezardaki Lahit'in Bizans Dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Bizans Dönemine ait bu tür tarihi Lahitlerin Uluslararası piyasalarda 100 Milyon TL'ye kadar değeri olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Başkan Yardımcısı Halil Bakkal İşin İçinde mi?

10-15 gün önce Safranbolu Şehir Mezarlığında gizli kazı yapıldığı ve buradan paha biçilemez bir Lahit'in alındığı bilgisi Halil Bakkal'a verildiği halde ve Özlem A.'nın "Belediye oradan Lahit'in alındığı günü biliyor ve tüm belgeleri de Belediye'ye verdik" demesine rağmen Safranbolu Belediye Başkanlığı'nın da konuyla ilgili tutanak tuttuğu halde olayı Kaymakamlığa, Cumhuriyet Savcılığına ve Emniyet Müdürlüğü'ne neden bildirilmediği bir soru işareti olarak ortada duruyor.

Tüm bu bilgiler ışığında kaçak kazı yapanlarla Başkan Yardımcısı Halil Bakkal'ın da işbirliği içinde olduğu öne sürülüyor.


 

Yorumlar (21)
murat saral 3 hafta önce
Tarihi eser kaçakçılığından hemen yargılanmalı içeri tıkılmalılar. Adamlar kendi çarklarını kurmuş olaya bak, koca lahiti kaldırmışlar ,belediyede tutanak tutmuş :)) yani hırsızlığında böylesi ne biliyim ... bravo CHP,,
derya yılmaz 3 hafta önce
Ve mason locası Safranbolu'da tekrar iş başında, boşalttıkları timülüsü ziyarete açtıkları gibi bunuda aynı şekilde yaparlar.
misafir 3 hafta önce
Sadece lahit mi acaba? Lahit 100 milyon ediyorsa önemli bir şahısa ait demek ki. Prens midir, kral mıdır artık. Onun yanında başka altın eşyalar, kıymetli taşlar, heykel vs.. da var mıydı? Yerel haber sitelerinde genelde aynı olaylar haberleştiriliyor. Diğer siteleri daha bu olayı görmemiş.........
deepweb 3 hafta önce
Zamanında Mustafa Eren döneminde Köprülü Mehmet Paşa camisinin bahçesindeki kütüphaneden sayısı belli olmayan el yazması,altın işlemeli kitap,Kuran-ı Kerim çalındı,ne oldu bulundu mu ? Kim bilir Türkiye'nin önde gelen ailelerinin koleksiyonlarında o kitaplar. Sonrada belediye başkanının haberi yokmuş gibi hesabı oradaki gece bekçisine kesmeye kalktılar. Olan garibana oluyor. Bunu da mezarlıkta duran bekçiye kesmezler inşAllah. Atı alan Üsküdar'ı geçiyor ben böyle memleketine ihanet içinde olan siyasiler görmedim her parti için konuşuyorum bunu a,b,c farketmez. Varsa yoksa egoları,cepleri,uçkurları, Allah bildiği gibi yapsın hepsini inşAllah tez zamanda.
Meral K 3 hafta önce
El insaf bu nedir ya adamlar dağda tepede kazsa anlarım da şehir mezarlığında bu iş sessiz sedasız olacak iş değil ... Ama bu işi ihale etme kılıfını kim bulduysa ivedi şekilde soruşturulmalı ????
Melahat terzi 3 hafta önce
Haberi okurken rüyadaymıyım diye düşündüm . Haberi tekrar , tekrar okudum .. hala inanılacak gibi değil . Bu haberden sonra bu ismi geçenler hala o koltuklarda oturacakmı merak ediyorum . Son 100 yılın en büyük haberi .vayyyy be siz neymişsiniz sayın Safranbolu başkanı Başkan yardımcısı . Siz hizmeti cebinizde mi yapıyorsunuz , sosyal belediyecilik. Ha
Sedat savaş 3 hafta önce
Bu nasıl bi haber ya .. düpedüz define kaçakçılığı . Birde Safranbolu belediyesinin haberi var demek nedir . Hatta Başkan yardımcısı nöbet tutması ne demek .. böyle bi haber sonrası ülke ayağa. Kalkar ya .. CHP Apo sen kadroları neden şimdi böyle kurduğun belli .. adam planları seçim öncesi yapmış ranta yaptığı belli oldu .. sizin CHP si yele alakanız olmadığı belli oldu
Kayabaşıli 3 hafta önce
Safranbolu da mezar işleri tadilat yapacak kimse kalmayacak sen bunu Kastamonu da bir firmaya verecen sonra civarda halk şikayet bulunacak mezar tadilatı değil bu kazı işi diye sonra adamlaf Kastamonu dan kalkacak gelecek lahit alacak sonra belediye başkan yardımcısı haberi vardı kazıda hep yanimizdaydi bilgisi var diyecek firma sonra lahitin değeri 100 milyondu belediye başkan yardımcısı bu işte parmağı varmı belediye başkanı biliyormuydu olanlardan haberi varmiydi.
Geçti Bolu'nun pazari sür essegi Niğde'ye
EŞİTLİK ÖZGÜRLÜK 3 hafta önce
Dağın başında kazı çalışmaları yapılda anında ekiplerin müdahale ettiği safranbolu gibi bir şehirde mezarlıkta güpe gündür böyle birşey yapılacak ve koskoca BELEDİYE yetkilileri bunu bilecek sesini çıkarmayacak ?? Okurken sizin aklınız alıyor mu acaba bunu kim böyle bir risk altına sokar kendini heleki bu kadar tanınmış bilinmiş birisi ?Gerçekten TRAJİ KOMİK bir haber olmuş tebrik ediyorum buna inanıp okuyanıda yorum yapanıda
Mustafa Özer. 3 hafta önce
Olay aydınlanmadan yorum yapmak yanlış bence.Kimsenin kimseyi zan altında bırakmaya hakkı yok .Bekleyelim görelim.
Önemsiz 3 hafta önce
Sen konteyneri oraya koy musluk giderini oraya ver su gideri diye kanal kaz aa lahit çıktı tabi ne yaparken çıktı bunu yaparken çıktı Jandarma polis arama Belediye başkanlığıni ara Allah Allah yav La bırakın bu ayakları Devlet salak değil Asıl kaçakçı bunlar asıl bu eserli yurd duşlarına çıkmasına vesile onlar bunlar Allah sonumuzu har eylesin
safranbolu sahipsiz kalmış 3 hafta önce
bazı işler vardır, gerçekleşmemesi durumunda zararın büyük olacağı, bu işleri riske etmemek için, rekabet etme şartlarını kolaylaştırırsınız. mesela çöp toplama işi, iş bir hafta gecikse çöp dağıyla, belki hastalıkla karşılaşmak bile olasıdır. işte bu haberdeki konu da risk edilmemesi gereken işlerden biridir. kılavuzlar uyarmamışmı yönetimi.
Nevin şahin 3 hafta önce
Mezar yerinde surekli carsi polisi devriye atiyo diye biliyoruz. Hilti calisirken yada 1 tonluk lahiti kaldirirken hic mi gormediler. Ayrica mexar yerini 50 yildir ayni firms aliyor yillik maliyeti kamu icin ihale olmasi gereken rakam ve şeffaf acik ihale cikilmis daha nasil olacak,
şakir tahta 3 hafta önce
belediye kendisine ait 1 adet jcb gönderse 1 günde 50 mezar açar. ihale etmeye ne gerek varki herhangi bir aksilik olursa suçu müteahhite atalım diye ihale edilmiş belliki. ayrıca hadi çıktın memlekette adammı yokta kastamonudan buldunuz . Birde bazı mezarları adamların ters istikamette kazdığı söyleniyor yani bu adamların mezar işiyle hiç alakası yok belliki lahit işi için özel ayarlanmışlar
3 hafta önce
Rezillik diz boyu.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
hafif yağmur
banner23
banner17
banner18
banner39
banner74