CHP "KADEMELİ ZAM, KADEMELİ ZULÜM"

CHP İl Teşkilatları başta elektrik zamları olmak üzere, yapılan zamlar ile ilgili ülke genlinde ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Manşet 09.02.2022, 13:51 09.02.2022, 14:20
1448
CHP "KADEMELİ ZAM, KADEMELİ ZULÜM"
banner131
banner36

Cumhuriyet Halk Partisi İl Teşkilatları ülke genelinde ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Elektrik zamlarının ele alındığı basın açıklamasında, vatandaşın yüksek faturalar altında ezildiği belirtildi.

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’da diğer il teşkilatları ile birlikte aynı absın açıklamasını yayımladı.

CHP’nin ortak basın açıklaması şöyle;

“Saray iktidarı zam yapmaya doymuyor. Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor.

Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor.

Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş!

Kaybeden kim?

83 milyon!

Peki ya kazanan?

Saray ve yandaşları!

Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu. Bu zammın başrolünü AKP İlçe Başkanlığı gibi çalışan EPDK üstlendi. Elektrikte kademeli soygunun mağdurları yine işçi, memur, emekli, çiftçi, esnaf oldu.

Saray iktidarı, elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi.

Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar.

Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.

Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.

"Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Bu kez AKP Genel Başkanı zaten fahiş zam yaptığı ilk kademenin 150 kilovatsaat yerine 210 kilovatsaate çıkarılacağını duyurdu.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık.

Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık.

Saray’ın “ben yaparım, olur” zihniyetiyle ısrarlı, basiretsiz yönetimi vatandaşlarımızın bütçesinde yeni gedikler açtı.

Değişen hiçbir şey olmadı!

Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte.

4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu.

Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor.

Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak. Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi ‘Kara Kış Fonu’ derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.

Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir. Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.

Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz.

İktidarımızda ekonomik buhrana da enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız.

Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız…”

Yorumlar (9)
Ali Cantez 7 ay önce
Karabüklü sana CHP bir fenalık mı yaptı? Her yorumun eleştirisel. Aynası iştir kişinin Laf a bakılmaz. Ülkenin vaziyeti e iyi diyorsan size lafım yok. Bir laf vardır En iyi terziler bile yırtık ezik kumaştan mükemmel döpiyes biçemez. Ekonomi saglık adalet işsizlik dış politika bunlar sıkıntılı konular ve çözüm üretilemiyor.. Yanlışsa söyle... Degilse partizanlığın yeri degil bura
Karabüklü 7 ay önce
Tüm Dünyada kriz var..Avrupa'da bile enerji fiyatlarını %500 artmışken bu neyin isyanı arkadaş....Kriz varsa çözüm Erdoğan.... Allah'ın izniyle bu krizden de güçlenerek çıkacağız İnşAllah.. Biz tüm dünyayı saran ekonomik krizde Devletin başında chp olmadığına şükrediyoruz....
Korayhan 7 ay önce
Bir sorun bakalım %500 artan Avrupa'da insanların faturaları % kaç artmış? Boş boş konuşmayın kardeşim. Zeka seviyenizi bu kadar belli etmeyin. 15 birime benzin alıyoruz hala neleri kovalıyorsunuz burada.
Alpdoğan 7 ay önce
İçinde hdpkk nında olduğu ittifakın mevcut iktidardan daha iyi olacağını düşünen Bakırköyde zeka testi yaptırsın.Daha muhalefette iken otel odalarında imf ile görüşen chp ye bel bağlayan varsa,araştırsın bakalım imf neler dayatmış tarihte.Bir örnek vereyim Ecevitin ülkeyi batırdığı zaman 15 günde 15 yasa çıkacak demişlerdi.O15 yasada emperyalistlerin istediği yasalardı.Bu gün çekilen sıkıntılarında en önemli sebeplerinden biri o yasalar.Neymiş o yasalar diyen varsa,yazsın google çıkar karşısına.Tütün yasası,şeker yasası .....
Ali Cantez 7 ay önce
Laf cambazlığıyla elektrik dogazgaz market masrafları ödenmediği gibi az bir özrlrştiri yapalım. Hepimiz aynı gemideyiz..var mı ötesi
Ali Cantez 7 ay önce
Kişi sorulara cevap vermekte aciz kaldığında agresifleşirmiş. Bunun en güzel örneğidir karabüklü... Ne diyelim Arife tarif gerekmez. Kumaş ortada..
Karabüklü 7 ay önce
Ali Cantez beyefendi bir kaç gündür gazete okumuyorum. Yoksa çok şükür cevap vermemiz de sıkıntı olmaz... Gerçi lafa da bakarım cevap vermeye değer mi diye ama siz küçük gören ifadeler kullandığınız için cevap vereyim... chp zihniyeti ile küçümseyen ifadeler kullanmış sınız!!! Bir de hangi Milletin bilmiyorum dopiyes li atasözü kullanmış sınız!!! Sizin iktidara gelememeniz sebebi de tam olarak bunlar... Birincisi sizin gibi düşünmeyeni küçük görürsünüz,bir de halkın dilinden konuşmuyorsunuz!! Türk Milleti döpiyes mopiyes bilmez... Biz entari deriz fistan deriz , elbise deriz siz döpiyes dersiniz....
Ali cantez 7 ay önce
Seviye bu kadarsa düşmemeli at gözlülklü
tayyo 6 ay önce
bu ülkeyi akp kurdu.
banner11
banner12
22
hafif yağmur
banner125
banner18
banner74