CHP "İKTİDARA HAZIRIZ"

CHP'nin 81 ilde aynı anda düzenlediği basın açıklamasında, Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır da, ekonomik buhrana değindi ve erken seçim çağrısı yaptı

banner108
Manşet 08.07.2021, 17:27 08.07.2021, 17:43
469
CHP "İKTİDARA HAZIRIZ"
banner36

Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilde gerçekleştirdiği eş zamanlı basın açıklamasıyla zamlara ve ekonomik krize tepki gösterdi.

CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’da tüm yurt genelinde olduğu gibi aynı saatte düzenlediği basın toplantısında, ekonomik krize dikkatleri çekerek, erken seçim çağrısında da bulundu.

Karabük İl Başkanı Çakır’ın okuduğu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke imzasının yer aldığı basın açıklamasını içeriği şöyle; 

‘MİLYONLAR AÇLIKLA BOĞUŞUYOR’
‘Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz’ diyerek konuşmasına başlayan CHP KARABÜK il Başkanı Abdullah Çakır, “Tam üç yıl önce, 2018 yılının Temmuz ayında, ucube tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte, yaşadığımız ekonomik krizin şiddeti arttı. Kriz vatandaşlarımızın canını daha çok yakar hale geldi. Şahsım hükümetinin, halkı COVİD-19 salgınıyla mücadelede yalnız bırakmasının ardından da bu kriz tam bir buhrana dönüştü. Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” diye konuştu.

‘ZAM YAĞMURU HIZLANDI’
AKP iktidarının, halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda olduğunu belirten Çakır “Halkımız bu sorunlarla boğuşurken, Saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak” dedi.

‘DÜZENİ DEĞİŞTİRECEĞİZ’
Hükümetin elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam yaptığını anımsatan CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, “Son zamlarla birlikte, sene başından beri elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam uygulanmış oldu. Ucube tek adam rejiminin yürürlüğe girdiği günden bugüne elektrik faturaları 8 kez, doğalgaz faturaları da 13 kez zamlandı. İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz. Demokratik hukuk devletine son verip yerine Şahsım hükumetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” açıklamalarında bulundu.

‘YENİ YÜKLER BİNDİRECEK’
‘Saray rejiminin, halkın sırtına yüklediği büyük yük ve ağır ekonomik yıkım, TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor’ sözleriyle konuşmasını sürdüren Çakır, “TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyonu yüzde 17.53 ile son 2 yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde. Bütün bu gelişmeler, Saray rejiminin yarattığı yıkımın, halkın sırtına yeni yükler bindireceğinin de işareti. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark, bir süre sonra artan maliyetlerin tüketiciye yüksek enflasyon olarak döneceğini gösteriyor. Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek. Saray rejimi bir yandan da yeni kurnazlıklar peşinde. Emeklilere, memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz’da geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece yüzde 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE, BU DAYATMAYA MAHKUM DEĞİL’
Türkiye’nin mevcut düzene mecbur olmadığının altını çizen Çakır, “Yurttaşlara “Porsiyonları küçültün” diyen Saray, vatandaşın lokmasına dahi göz dikti. Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk; ucube tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Şahsım düzeni devam ettiği müddetçe fakirleşmeye, yoksullaşmaya, geçim sıkıntısı yaşamaya devam edeceğiz. İktidarın siyasi ve ekonomik tercihleri bize bunları yaşamayı dayatıyor. Ama Türkiye bu düzene mahkum değil” dedi.

‘KURTULUŞUN YOLU İKTİDAR DEĞİŞİMİ’
Ülkedeki kötü gidişatı CHP iktidarının değiştireceğini söyleyen Çakır, “Bu kötü gidişi biz değiştireceğiz. Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynakları halk yararına kullanacağız” diye konuştu.

‘BİZ HAZIRIZ’
Çakır açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız korkutamaz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmiyoruz. Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmeden, hemen erken seçim istiyoruz.”

Yorumlar (7)
Alpdoğan 4 ay önce
Aldığınız belediyelerdeki icraatlerinizden belli kapasiteniz.Kemalin dostlarımızla beraber iktidar olacağız dediği dostlarınız kim?Bir çok benzemazleri bir araya getiren irade kim?
Abdullah Birisi 4 ay önce
İktidara hazirlarmis.... Ha ha. İBB ve ABByi gördük. Daha adayınız belli değil.
KARABÜKLÜ 4 ay önce
ÇAKIR!! ÇAKIR !!! HADİ SAMANLA BESLENEN KİTLENİZİ VE Z KUŞAĞI DENİLEN GENÇLERİ KANDIRDINIZ DA BİZİ NASIL KANDIRACAK SINIZ? BİZLER AK PARTİ ÖNCESİ %17,5 FAİZİ AYLIK KREDİ KARTI BORCUNA VERİYORDUK. ESNAF %120 FAİZLE KREDİ KULLANIYORDU. KREDİ KARTI İLE TAKSİTLİ ALIŞVERİŞDE HER AYA %10 VADE FARKI İŞLETİLİYORDU. SİZ SAMANCILAR UNUTTURMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ AMA EFSANE LİDERLERİNİZDEN ECEVİT İLE SİZİN ÇOK BEĞENDİĞİNİZ CUMHURBAŞKANI AHMET NECDET SEZER ARASINDAKİ ANAYASA KİTAPÇIĞI KRİZİ SONRASI FAİZLER %7000 'E (YAZI İLE YÜZDE YEDİBİNE ÇIKMIŞTI) BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ KÖMÜRCÜ APO !! HE BİLMEM ANLATABİLDİMMİ ???
Alpdoğan 4 ay önce
Hadi oradan be tarih tekerrüeden ibarettir.1990 lı yıllarda Anap ıda bu söylemlerle yıktınız ve ülkeyi tam bir iflas ve kaos içerisine soktunuz.Eğer şu şartlarda ülke idaresi sizde olsaydı şu beğenmediğimiz şartları bile mumla aratırdınız.Bu ülke hdpkk ve feto ile beraber olan bir ittifakın ellerine teslim edilemez.Muharrem İnce bile sizden bu ülkeye bir gram fayda gelmeyeceğini söyledi.
Ali Cantez 4 ay önce
Niye hazır oluyorsun..ÇAKIR....Ulke enkaza dönmus..dolar euro almis başini gitmis..rusvet -siyaset mafya ticaret dörtlusu her yere hakim olmuş..kim ülkeyi bu hale getirdiyse o düzeltsin. Sen takma kafama ölene kadar muhalefetE DEVAM et
1878 4 ay önce
Bu sene 23 Nisan geçti. seneye 23 Nisan'da alırsınız ... :)
Mehmet Emin 3 ay önce
Yiğidi öldür ama hakkını ver. hazır olduğunuz bildiğiniz tek şey heykel yapmak ve ona birde açılış töreni düzenlemek.. size ülke emanet edilemez. izmirde hdp ile ortak miting yaptınız.
banner11
13
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74