BULAK MAĞARASI DUVARINDA 175 YILLIK ARAPÇA NOT BULUNDU

Bulak mencilis mağarasının 2 bininci metresinde, duvara 175 yıl önce arapça harflerle yazılmış bir not bulundu.

Manşet 09.10.2021, 12:17 09.10.2021, 17:02
1641
BULAK MAĞARASI DUVARINDA 175 YILLIK ARAPÇA NOT BULUNDU
banner36

Bulak Mağarasının 2 bin metre içinde duvara yazılı 175 yıllık arapça bir not bulundu.

Mağaranın 2 bin 150'nci metresinde duvara yazılı bulunan notta “İkiniz orada mısınız? Biz burada sizi arıyoruz” yazdığı öğrenildi.  

Unesco Dünya Mirası listesindeki Tarihi evleriyle ünlü Safranbolu’da bulunan, Türkiye’nin 4'üncü büyük mağarası olan Bulak, Mencilis Mağarasının 2 bin 150’nci metresinde duvara 175 yıl önce arapça harflerle yazılan gizemli bir not bulundu.

1845 tarihli Arap harfleri ile yazılan notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz” yazdığı öğrenildi.  

Doğa araştırmacılarından oluşan 4 kişilik ekip, Safranbolu’da bulunan Türkiye’nin 4'üncü büyük mağarası olan Bulak'ta (Mencilis) araştırma ve inceleme yaptı. 

Yeraltının gizemli dünyasını araştırmak ve doğal güzellikleri gün yüzüne çıkarmak için araştırma yapan ekip, kask kameraları ile 10 saat süren yolculuğu kayıt etti.

Yolculuk sırasında yer yüzeyinden ortalama 650 metre aşağıda 3 bin metrekarelik zorlu ilerleyiş yapıldı. Mağara içinde ortalama sıcaklığın 15 derece olduğu ve nem yüzeyinin yüzde 70 seviyelerinde olduğu keşif sırasında belirlendi.

Kimi zaman yürüyerek, kimi zaman tırmanarak ilerledikleri zorlu parkurda tırmanış ve inişlerde yaşanan güçlükler kameraya yansıdı.

Doğa araştırmacıları ekip mağarada inceleme yaparken, mağaranın 2 bin 150’nci metresinde duvarda Arap harfleri ile yazılmış bir not gördüler. Hattat yardımıyla Türkçeye çevrilen 1261 (1845 Miladi) tarihli notta, “İkiniz orada mısınız? Biz burada (sizi) arıyoruz. Feyzi - İzzet” yazdığı öğrenildi.

Yorumlar (5)
İbrahim Çördük 4 ay önce
Bu ekip çocuk gibi ilgi çekmenin, reklam yapmanın peşinde. Daha önce de gizli geçit bulduk diye ortalığı ayağa kaldırmışlardı ve hiç bir önemi olmayan bir geçit olduğu yetkililerce açıklanmıştı. Bu yazıyı da bizzat kendileri yazmıştır. İşiniz gücünüz yok mu gereksiz yere gündem meşgul etmekten daha faydalı işlere yarasanız keşke.
Berkay Biçen 4 ay önce
ibrahim çördük arkadaşa katılıyorum, internetten videolardan kendilerini reklam etmeye çalışıyorlar, daha önce de yapmışlardı ama tutmamıştı
AHMET. SAFRANBOLU 4 ay önce
PEK İNANDIRICI TARAFI YOK DEVAMLI ÜSTÜNDEN AKAN SULAR DEĞİL YAZI KABARTMA BİLE OLSA ALTI AY GEÇMEZ KİREÇ TABAKASI OLUR .
Ali Cantez 4 ay önce
Bence gunumuzdeki orayi ziyaret eden araplarin yazmis olmasi kuvverle ihtimal.
Ahmet Ali 4 ay önce
Araplar Osmanlıca mı biliyor?Osmanlıca´da Arapça´da olmayan harfler var.Harflerin okunuşu değişik.
banner11
banner12
-3
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74