BİRLİK BAŞKANI TÜMEN "ÖNCE ESNAF"

Karabük Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen, üniversite ve şehir ile ilgili alınacak kararlarda esnafın önceliğine değindi.

Manşet 22.02.2021, 13:53 22.02.2021, 14:34
960
BİRLİK BAŞKANI TÜMEN "ÖNCE ESNAF"
banner36

Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen yazılı bir basın açıklaması yaparak, 100. Yıl esnafını destekledi.

Birlik Başkanı Tümen, yaptığı yazılı açıklamada, pandemi döneminde gerek üniversite ile ilgili olsun, gerekse şehir ile ilgili olsun alınacak kararlarda esnafın öncelikli olması gerektiğini vurguladı.

Birlik Başkanı Tümen’in açıklaması şöyle;

"Karabük 100. Yıl Mahallesinde 20 Şubat Cuma günü bazı esnafların bir araya gelerek sıkıntılarını dile getirmelerini önemsiyor ve aynen katılıyoruz.

Bazı mesleklerle (Lokanta, kafe ve benzeri) iştigal eden esnaflarımızın sıkıntısı bir hayli fazla. Yüzüncü yılda faaliyet gösteren esnaflarımızın kira giderlerinin yüksekliğinden ve öğrencinin olmamasından kaynaklı daha da sıkıntı içindeler.  Buradaki esnaflarımızın ve ailelerinin geçim kaynağı burada okuyan öğrencilerden yapılan alışverişlerle sağlanmaktadır. Buraya yatırım yapan, sermaye harcayan tüm esnaflarımız aynı zamanda büyük ölçüde de üniversitenin kalkınmasına katkı sağlamışlardır. Üniversite tercihlerinde okulun başarısı önemli bir krater olmasına karşılık sosyal yaşam şartlarının fazlalığı ve güzelliği de önemli tercih sebeplerindendir. Buradaki işletmelerin yok olması en çok üniversitemize zarar verir.

Sağlık bakanımız açıklamasında Yüksek Öğretim ile ilgili yaptıkları değerlendirme neticesinde, uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze, teorik eğitimlere ise çevirim içi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliğini Yüksek Öğretim Kurumuna (YÖK) bildirdiğini açıklamıştır. Bu açıklamanın ardından birçok üniversite bahar dönemi için hibrit eğitim modeline geçiş yapmaktadır. Bahar yarıyılı için hibrit veya karma olarak adlandırılan modelle ilgili üniversiteler senato kararlarını duyurmaya başladılar. Isparta Süleyman Demirel, Konya Selçuk, İstanbul ile Harran üniversiteleri aldıkları senato kararlarını ilk duyuran üniversiteler olmuştur.

1 Mart tarihi itibariyle tüm Türkiye’de normalleşme kararı uygulamaları başlarken, Üniversitemizde ve il genelinde alınan kararlarda esnaflarımızın göz ardı edilmemesi gerektiğini, üniversitemizin şehir ile iç içe bir çalışmada başarı sağlayacağının bilinmesini isteriz. Üniversite yönetiminin de bu konularda duyarlı olacağına bu yönde karar alacağına inancımız tamdır.  Normalleşme ile İl hıfzıssıhha kurulunda alınan kararlarda Karabük esnafımızın öncelik olmasını, esnaflarımızın menfaatine olmasını bekliyoruz. Yine tüm işyeri sahiplerini belirlenen kiralarda insaflı ve vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Esnaflarımızın en küçük sorununu dahi ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğinin bilinmesini ister bu vesile ile salgın hastalığının bir an önce bitmesini ve bundan en çok etkilenen esnaflarımıza kolaylıklar dilerim."

Yorumlar (1)
karabüklü 3 ay önce
100. yıl ev sahipleri kiralık evler için zamanında ev yokken çok yüksek fiyatlar çekiyordu. İstanbulla yarışan kira fiyatları vardı. Öğrencilerin durumundan anlayan bir ev sahibi göremeyiordum ilanlarda. Şimdi evler çoğaldı kiralar düşürülmek zorunda kaldı. Ama kiralayacak öğrenci yok yurtlarda boş.
15
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74