BERBER VE KUAFÖRLERE DAYATMA TATİL YARGIDAN DÖNDÜ

Karabük'te Berberler ve Kuaförler Odasının, haftada bir gün zoraki kapatma dayatması mahkemeden döndü. Berber ve Bayan Kuaförleri dayatma karara itiraz ediyor.

Manşet 14.11.2020, 13:40 14.11.2020, 13:57
11471
BERBER VE KUAFÖRLERE DAYATMA TATİL YARGIDAN DÖNDÜ
banner36

Karabük’te oğlu ile birlikte berber salonu çalıştıran Yusuf Aldemir, iş yerini pazar günü çalıştığı gerekçesiyle kendisine yazılan bin 550 TL tutarındaki cezayı mahkeme kararıyla bozdurdu.

100. Yıl Mahallesi’nde belediyeye ait alışveriş merkezinde berber dükkanı bulunan Yusuf Aldemir’e zabıta ekipleri pazar günü iş yerini çalıştırdığı gerekçesiyle tutanak tuttu. Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de şikayetlerin artması üzerine Aldemir’in dükkanına bin 550 TL para cezası kesti. Yaptığı araştırmalarda Aldemir, pazar günleri erkek berber salonlarının çalıştırılmasında herhangi bir sıkıntı oluşturmadığını öğrenince durumu yargıya taşıdı.

Mahkeme, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun yalnızca çalışma saatlerinin belirlenmesi yönünde valilere yetki tanındığını, sadece gün içerisinde çalışma saatlerinin belirlenmesine yönelik olduğu dikkate alındığından, erkek berberlerin pazar günleri çalışmasını engelleyen düzenlemenin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna vardı.

BERBERLER ODASININ PAZAR TATİLİ DAYATMASI VAR

Mahkeme, Aldemir’e pazar günü çalıştırdığı için yazılan bin 550 TL tutarındaki cezanın kaldırılmasına karar verdi. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Yusuf Aldemir, “2019 yılının 9.ayında burayı açtım. Pazar günü çalışma sırasında şikayet üzerine her hafta zabıtalar geldi ve tutanak tuttular. Sonucunda Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri ile Berberler ve Kuaförler Odası Başkanının kaydıyla bana ceza kesildi” dedi.

Kesilen cezayı doğru bulmadığı için araştırma yaptığını belirten Aldemir, “Berberlerin pazar günleri açık ve çalışabilirliğini duymuştum. Araştırdıktan sonra Konya’da Ramazan Karatopal isimli arkadaşımızı buldum. Onlar bana 8. Danıştay Daire Başkanlığı’na açtığımız dava sonucunda 94 berberin bu davayı kazandığını istersem benimde yapabileceğimi söyleyerek bana örnekleri gönderdiler. Bende bunun sonucunda bir dilekçe ve cezayı alarak mahkemeye sundum. Arkadaşlarım bana çalışamazsın dedi. Bende mahkemeyi kaybedersem çalışmayacağımı eğer kazanırsam diğer dükkanımı ve bu dükkanımı açacağımı söyledim” diye konuştu.

Bin 550 TL ceza yazıldığını ifade eden Aldemir pandemi süreci dolayısıyla mahkemenin 10 ay sürdüğünü kaydetti.

Aldemir açtığı mahkemenin lehine sonuçlanmasının Karabük’te bu ilk olduğunu söyledi. Karabük’teki bazı meslektaşlarına kırgın olduğunu da sözlerine ekleyen Aldemir, “Bu süreçte beni sıkıntıya soktular. Bunu çalışamazsın diyerek yaptılar. Ben sizde açın dedim ama onlar açmadılar” şeklinde konuştu.

Aldemir, pazar günü çalışan işçinin izin gününü farklı bir günde kullandığını herhangi bir hak kaybının olmadığını belirtti.

BERBERLERE VE BAYAN KUAFÖRLERİNE BİR GÜN TATİL DAYATMASI YASAL MI?

Karabük Berberler ve Kuaförler Odası uzun süredir erkek berber dükkanlarına Pazar günü, bayan kuaförlere ise Salı günleri olmak üzere haftada bir gün tatil yapma zorunluluğu ile ilgili yasal olmayan kararı uzun süredir tartışılıyordu.

Oda yönetiminin haftada bir gün berber ve kuaför dükkanlarını kapatma dayatmasına mecburen uymak zorunda kalanlar, isteseler de dükkanlarını açamıyorlar.

Çok sayıda berber ve bayan kuaför işletme sahipleri “İsteyen pazar günü veya salı günü kapatır, isteyen kapatmaz. Kimse zorlama yapamaz ama bizim odamız artık bu kararı yasal olmayan bir şekilde bize dayatma haline getirmişti. Odamızın bu kararını da yargıya taşımayı düşünüyoruz. Çünkü Esnaf Odaları Birliği, Berberler ve Kuaförler Odamızın aldıüğı bu yasal olmayan karar ile ilgili hiç bir müdehalede bulunmuyor.” Diyorlar.

Yorumlar (4)
Ahmet 1 yıl önce
Sonunda biride cikip kral ciplak dedi.
Kemal yüksel 1 yıl önce
Sayın net haber üstüne basa basa söylediğiniz dayatma kelimesine katılmıyorum çünkü hickimse kimseye dayatma yapmıyor 100 tane berber bir karar alıyor diyorki biz pazar günü çalışmak istemiyoruz odada bunu uyguluyor dayatma diye birşey yok eyer yüz berberin 99 uyuyorsa bence tamamı uymalı diye düşünüyorum siz bir kişi için 99 ve pazar tatil isteyen meslektaşlarının karirini uygulayan odayı tohmet altında bırakıyorsunuz hiç hoş deil
Esnaf 1 yıl önce
İsteyen açsın isteyen kapatsın kardeşim bu nedir hangi devirde yaşıyoruz
Addi 1 yıl önce
Bu kadar aç gözlü olmayın ya
banner11
banner12
-2
hafif kar yağışlı
banner17
banner18
banner39
banner74