AŞI OLMAYAN İŞÇİYE TEST ZORUNLU OLDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 81 ile gönderdiği genelgede; işveren, aşı olmayan çalışandan haftada bir PCR testi isteyebilecek.

Manşet 03.09.2021, 16:55 03.09.2021, 17:15
1625
AŞI OLMAYAN İŞÇİYE TEST ZORUNLU OLDU
banner131
banner36

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 aşısı olmayan tüm çalışanlardan 6 Eylül itibarıyla iş yeri veya işveren tarafından zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi istenebilecek.

81 İLE PCR TESTİ GENELGESİ GÖNDERİLDİ

Bakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

"Çalışma hayatını düzenleyici, işçi, işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. Bu doğrultuda, Bakanlığımız tarafından, işverenlerin işçilerinden isteyeceği PCR testi ve işçilerini Covid-19 riskleri ve tedbirleri konusunda bilgilendirmesini içeren, 2/9/2021 tarihli genel yazı 81 İl Valiliği’ne gönderilmiştir."

Söz konusu yazıda, işverenlerin, işyerinde karşılaşılabilecek sağlık ve güvenlik risklerine yönelik koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında tüm işçilerini bilgilendirmekle yükümlü oldukları hatırlatıldı.

Aynı zamanda işverenlerin COVID-19 aşısı tamamlanmamış işçilerini yazılı olarak ayrıca bilgilendirmesi istenmektedir.

Bilgilendirme sonrasında aşı olmayan işçilere, kesin COVID-19 tanısı konması durumunun iş ve sosyal güvenlik mevzuatı açısından olası sonuçları da işveren tarafından bu durumdaki işçilere bildirilmelidir.

6 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

COVID-19 aşısı olmayan işçilerden 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmaları işveren tarafından istenebilecek, test sonuçları gerekli işlemler yapılmak üzere işyerinde kayıt altında tutulacak.

Yorumlar (1)
şaban 12 ay önce
Genelge içeriğini canınızın istediği gibi değiştirip başlık atmışsınız. Sizde aşı hastasısınız. "İstenebilecek" demek zorunluluk ifadesi mi? Nasıl bir habercilik bu? Edebiyat bilginiz de mi zayıf.
banner11
banner12
20
açık
banner125
banner18
banner74