AKARYAKIT POMPASINA KADIN ELİ DEĞDİ

OPET'in Karabük'e açtığı yeni nesil akaryakıt istasyonunda, araç depolarına 5 kadın satış yetkilisi akaryakıt dolduruyor.

Manşet 23.12.2020, 13:21 23.12.2020, 13:43
7361
AKARYAKIT POMPASINA KADIN ELİ DEĞDİ
banner36

Karabük’te genelde erkeklerin tercih ettiği pompacılık mesleğinde ilk kez kadınların çalıştığı yeni açılan OPET akaryakıt istasyonunda, satış temsilcilerinin çoğunluğu kadınlardan oluşuyor.

Kadının toplumdaki gücü konusunda farkındalığı artırmak amacıyla "OPET Kadın Gücü Projesi"ni 2018'de hayata geçiren OPET, Karabük'te yeni açtığı istasyonda 5 kadın personel istihdam etti. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve İŞKUR iş birliğinde hayata geçirilen proje kapsamında, Karabük'teki OPET akaryakıt istasyonlarında 5 kadın akaryakıt satış yetkilisi görev yapmaya başladı. 

Kadın akaryakıt satış yetkililerinden biri olan Yasemin Demir, ilk başta zorlanma yaşansa da sonradan alıştıklarını dile getirerek “İlk kez bu işi yapıyoruz. Memnunuz. Her işte olduğu gibi bu işte de ilk başta zorlanma yaşadık. Heyecan yaşadık. Onları atlattıktan sonra alıştık. Müşteriler bizi gördüğü zaman memnun olduklarını dile getiriyorlar. Kadınların iş yaşamında öne çıkmasından memnunuz diyorlar.” diye konuştu. 

Memleketi Osmaniye’den Karabük’e üniversite için gelen ve akaryakıt satış yetkilisi olarak çalışan Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği öğrencisi Şerife Aydemir ise, bölüm olarak arabalara ilgisi olduğunu belirterek, “Küçüklüğümden beri motor ile iç içeyim. Ailem ile birlikte en başından beri meslekte erkek-kadın ayrımcılığını reddeden biriyim. O yüzden bölüm olarak Otomotiv Mühendisliği seçmiştim. Şu anda da akaryakıt istasyonuna kadın personel aldılar. Memnunum şu an” dedi. 

Ailesinin en büyük destekçisi olduğunu dile getiren Aydemir, “Annem lisedeyken hep sağlıkçı ol, hemşire ol, kadınların yaptığı işi yap diye ama babam hep destekçi oldu. Sonrasında annemi alıştırdım. Bölümüm dolayısıyla alışkın oldukları için bu işe de bir şey demediler. Sen yaparsın dediler” ifadelerini kullandı.

Anadolu Petrol, Opet Akaryakıt istasyonu müdürü Nihat Kılıç, istasyon bünyesinde beş kadın akaryakıt satış yetkilisi bulunduğunu ilerleyen süreçte takviye yapmayı düşündüklerini ifade ederek, “Daha önce başka bir firma ile çalışıyorduk. Daha sonra her şeyi yenileyerek başka bir firmaya geçtik. Geçme sebebimiz ile kadınlara istihdam sağlamayı destekliyor olmasıydı. Beş kadın akaryakıt satış temsilcimiz, altı erkek çalışanımız var. Yedek olarak da dört kadın arkadaşımız beklemekte. İleriki dönemlerde kadın eleman olarak takviye yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu. 

Müşterilerden olumlu tepkiler aldığını söyleyen Kılıç, özellikle kadın müşterilerin çalışanlara derdini anlatırken kendini daha rahat hissettiğini de ifade etti. 


 

Yorumlar (7)
Halime bicer 1 yıl önce
Başarılarinizin devamını dilerim helal olsun kızlar maşAllah size çok sevindim sizi böyle görünce kendi kizim gibi gurur duydum sizlerle tebrikler
Emre Kebeleci 1 yıl önce
iyiii
fatih yılmaz 1 yıl önce
süper bir adım tebrik ederim istasyon sahibini
Selma Özdemir 1 yıl önce
Sizlerle hurur duyuyoruz helal kizlarim kerkez sizlergibi cesaretli olsa kadinlar daha iyi yelere gidiyoruz sizlerin basarisini devamlarini bekliyorum sizlerl ayağına taş deymesin gorevlerinizde utandirmasin guzel kızlarim hepinizi öpüyorum kocaman
GIDACI 1 yıl önce
Istihdama katkida bulunan firmaya ve calisanlara kolayliklar dilerim.
ahmet er 1 yıl önce
İstasyon müdürü kadınlara destek olduğu için bu firmayı seçtik demiş. Bu tercihi patron yapar ve en yüksek parayı veren firma tercih edilir
Adem altın 1 yıl önce
Mustafa biçerin melekleri Allah selamet versin hayırlı olsun abıca OPET güzel olmuş
banner11
banner12
1
parçalı bulutlu
banner17
banner18
banner39
banner74