TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI

Turizm Haftası, Karabük’ün tarihi güzellikleriyle öne çıkan Dünya Miras Kenti Safranbolu’da çeşitli etki

Güncel 15.04.2015, 18:13 15.04.2015, 18:13
20
TURİZM HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLADI
banner36

Turizm Haftası, Karabük’ün tarihi güzellikleriyle öne çıkan Dünya Miras Kenti Safranbolu’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.


 

20150415AW384760_0115-22 Nisan Turizm Haftası kutlamaları kapsamında ilk tören Safranbolu’da Kazdağlıoğlu meydanında gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende bir açılış konuşması yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, turizm haftası ile beraber 2015 yılının turizm sezonu açtıklarını söyleyerek, son yıllarda Safranbolu başta olmak üzere Karabük ve diğer ilçelerde bir çok tarihi eser turizmin hizmetine kazandırıldığını ve birçok turizm altyapı projelerinin de tamamlandığını belirtti.

Vali Orhan Alimoğlu ise turizm kavramının Evliya Çelebi dilinde karşılığının seyahat olduğunu söyleyerek, “İnsanlar dünyayı görme, öğrenme ve anlamak istiyor. Ama bir kısım ihtiyacı olmadığı halde, durumu müsait olanlar 'ne var ne yok' dünyada anlamak istiyor. Bunu yaparken de 'nereler var görülmeye değer' diye bununla ilgili bilgi alıyor. Bu tanıtım sözden ziyade hal ile oluyor. Gelen sizin halinizi görüyor, sokağınızı, lokantamızı görüyor ve buna bir not veriyor. Ona göre gittiği zaman da 'şurada şunu gördüm' diyor. İşte en güzel tanıtım bu. Dağıttığımız broşürlerin, gazetelerin, TV'lerin elbette faydası oluyor ama en büyük fayda gelip görenler. Burada bulunan cami, hamam, binalar bunlar bizim değil bizden öncelerden bize kalanlar. Yeni gelenlere yeni yaptıklarımızı da göstermeliyiz. Yeni eser, yeni şehir 'şurayı da görelim' diyecek daha çok şey lazım. Tabiat güzel, vadiler güzel ama insan eseri olarak daha çok şeyler yapmamız lazım” dedi.

Konuşmanın ardından şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Vali Alimoğlu, Karabük Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Samit Tokmak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Emniyet Müdürü Serhat Tezsever, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak ve Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy tarafından ödülleri verildi.

20150415AW384760_03Daha sonra Safranbolu Belediyesi halk oyunları ekibince sunulan gösteri, yabancı turistlerin de ilgisini çekti.

Etkinlik, Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi'nde seramik sergisi ve SAKEM Tarihi Çarşı Şubesi'nde fotoğrafçılık sergisi açılmasıyla sona erdi.
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
banner17
banner18
banner39
banner74